ارائه انواع رژیم‌های غذایی با بهترین متد

میوه‌ها غنی از ویتامین، آنتی‌اکسیدان و مواد معدنی هستند به همین دلیل عضو جدایی‌ناپذیر رژیم‌ غذایی محسوب می‌شوند. ار آنجایی که میوه‌ها حاوی مقدار زیادی فیبر و آب هستند، خوردن میوه باعث احساس سیری می‌شود و میل به خوردن میان وعده‌های پرکالری را کم می‌کند. به همین دلیل میوه‌ها بخش مهمی از رژیم‌ لاغری هستند. اما مناسب‌ترین زمان خوردن میوه برای لاغری موضوع بحث برانگیزی است که در این مقاله آن را بررسی می‌کنیم.

 

آیا زمان خوردن میوه مهم است؟

تابه‌حال بسیار شنیده‌ایم که برای لاغرشدن و جذب بیشتر مواد مغذی میوه بهتر است میوه را قبل از غذا یا با معده خالی بخوریم. درست است که خوردن میوه با معده خالی یا قبل از غذا فواید زیادی دارد، اما واقعیت این است که شواهد علمی کافی برای اثبات این که خوردن میوه در این زمان‌ها باعث لاغری می‌شود وجود ندارد. تنها نکته‌ای که از نظر علمی اثبات شده است این است که خوردن میوه ارتباط مستقیمی با کاهش وزن دارد. ازآنجایی‌که میوه‌ها نسبت به حجمشان کالری کمی دارند، خوردن آن‌ها شما را سیر می‌کند؛ اما قند کمی جذب بدنتان می‌شود.

میوه‌ها مواد غذایی سالم و مغذی‌ای هستند که خوردن آن‌ها تقریباً در هر زمانی از روز مفید است و افرادی که میوه و سبزیجات بیشتری می‌خورند، در لاغرشدن و کاهش وزن موفق‌تر از سایرین هستند.

 

خوردن میوه در صبح

میوه‌ها نه‌تنها برای سلامتی مفید هستند؛ بلکه سرشار از مواد مغذی بوده و انرژی خوبی برای بدن فراهم می‌کنند. خوردن میوه به‌عنوان صبحانه یا میان‌وعده در صبح، اشتهای شما را کم کرده و به کاهش وزن کمک می‌کند. بیشتری میوه‌ها نسبت به حجمشان کالری کمی دارند و جایگزین سالمی برای میان‌وعده‌های شیرین و چاق‌کننده هستند. خوردن میوه در صبح شما را تا زمان نهار سیر نگه می‌دارد و سطح انرژی شما را بالا می‌برد. به‌این‌ترتیب میوه‌ها صبحانه‌ی عالی‌ای برای رژیم لاغری شما هستند.

انواع توت‌ها مثل توت‌فرنگی، تمشک و شاه‌توت کالری کم و فیبر زیادی دارند و حاوی آنتی‌اکسیدان هستند. انواع توت‌ها، هندوانه، انبه، انار و موز را می‌توانید در صبح و به‌عنوان صبحانه بخورید.

 

ظرفی پر از میوه
خوردن میوه در صبح برای لاغری مفید است.

 

خوردن میوه بعد از غذا

برای هضم میوه در معده تنها یک ساعت زمان نیاز است. به‌این‌ترتیب خوردن میوه بعد از یک وعده‌غذایی سنگین که حاوی حبوبات و گوشت است، باعث می‌شود غذای خورده شده به‌درستی هضم نشود و مشکلاتی مثل سوءهاضمه و نفخ را در پی داشته باشد. به همین دلیل توصیه می‌شود میوه را حداقل دو ساعت بعد از غذا یا یک ساعت قبل از خوردن غذا میل کنید.

اگر فاصله زمانی دو ساعته را رعایت کنید، میوه بهترین میان‌وعده‌ای است که می‌توانید بعد از غذا و به‌جای میان‌وعده‌های پرکالری و فراوری شده میل کنید.

هر سوالی که دارید میتوانید از مشاورین ما بپرسید

مطب شریعتی: 02122250501 کاشانی: 09193300397

خوردن میوه قبل از خواب

به‌طورکلی خوردن غذا یا میان‌وعده بلافاصله قبل از خواب توصیه نمی‌شود. زیرا افزایش قند خون درست قبل از خواب می‌تواند چرخه خواب شما را به هم بزند. اما اگر قبل از خواب احساس گرسنگی می‌کنید، میوه‌ها نسبت به غذاهای دیگر و میان‌وعده‌های فراوری شده، سالم‌تر هستند و با خواب تداخل کمتری دارند.

اگر قبل از خواب احساس گرسنگی می‌کنید، خوردن موز، زردآلو و خرما مزایای زیادی دارد. موز حاوی پتاسیم است و خوردن آن از گرفتگی پا در شب جلوگیری می‌کند. زردآلو و خرما نیز حاوی منیزیم هستند و به داشتن خواب بهتر کمک می‌کنند.

 

ظرفی از میوه های موز و کیوی و توت فرنگی و ...
خوردن میوه بلافاصله قبل از خواب توصیه نمی‌شود.

 

خوردن میوه با معده خالی

بهترین زمان خوردن میوه برای لاغری، خوردن آن در صبح و با معده خالی است؛ زیرا در این زمان مواد مغذی میوه بیشتر جذب بدن می‌شود.

درحالی‌که همه‌ میوه‌ها مفید و سالم هستند، برخی از آن‌ها برای کاهش وزن بهتر از بقیه هستند. بهترین میوه‌ها برای خوردن با معده خالی و به‌عنوان صبحانه میوه‌هایی هستند که قند کم و فیبر بالایی دارند. برخی از این میوه‌ها عبارت‌اند از:

 

اگر سوزش یا رفلاکس معده دارید خوردن میوه با معده‌ خالی به شما توصیه نمی‌شود.

 

شخصی در حال خوردن میوه برای لاغری
خوردن میوه با معده خالی برای لاغر شدن مفید است.

 

بهترین زمان خوردن میوه برای لاغری

در حقیقت نمی‌توان زمانی را به‌عنوان بهترین زمان خوردن میوه دانست؛ زیرا شواهد علمی کافی در این زمینه موجود نیست. اما اگر شما قصد کاهش وزن و لاغری دارید، خوردن میوه‌های کم‌کالری و غنی از فیبر یک ساعت قبل از غذا، باعث می‌شود احساس سیری کنید و اشتهای شما برای خوردن غذاهای پرکالری کمتر شود. میوه‌ها میان وعده‌های سالمی هستند که به کاهش وزن شما کمک می‌کنند. همچنین خوردن میوه با معده خالی باعث جذب حداکثری ویتامین‌ها و مواد معدنی آن می‌شود و شما را برای ادامه روز پرانرژی نگه می‌دارد.

بنابراین خوردن میوه یک ساعت قبل از غذا، بهترین زمان برای جای گذاری در رژیم لاغری می باشد.

دریافت کالری کمتر، در درازمدت باعث لاغرشدن و کاهش وزن شما می‌شود. در حقیقت شما می‌توانید هر زمانی از روز که خواستید میوه میل کنید تنها نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که میوه را جایگزین میان‌وعده‌های پرکالری کنید؛ اما در خوردن میوه زیاده‌روی نکنید. زیرا میوه‌ها نیز حاوی مقداری قند هستند و زیادی روی در خوردن آن‌ها نتیجه‌ی عکس دارد.

 

زمان خوردن میوه برای لاغری
بهترین زمان خوردن میوه برای لاغری

 

جمع بندی

میوه‌ها غنی از مواد مغذی بوده و بخش مهمی از رژیم غذایی هستند. خوردن میوه با معده خالی یا یک ساعت قبل از غذا مزایای زیادی دارد؛ اما این نکته که زمان خوردن میوه در لاغری و کاهش وزن مؤثر است، ادعایی است که شواهد علمی کافی برای اثبات آن وجود ندارد.

 

سوالات متداول

بهترین زمان خوردن میوه برای افراد مبتلا به دیابت چه زمانی است؟

توصیه می‌شود افراد مبتلا به دیابت به‌جای خوردن میوه به طور جداگانه، میوه‌ها را در کنار مواد غذایی دیگر که حاوی پروتئین، فیبر یا چربی هستند میل کنند تا قند میوه آهسته‌تر جذب شده و قند خون افراد دیابتی آهسته‌تر افزایش یابد.

آیا خوردن میوه منجر به لاغری سریع می‌شود؟

به‌طورکلی لاغری سریع عوارض زیادی دارد که متخصصین تغذیه به‌هیچ‌وجه آن را توصیه نمی‌کنند. کاهش وزن باید نتیجه رژیم غذایی سالم و ورزش باشد. در این میان، خوردن میوه باعث احساس سیر بودن می‌شود و با کم‌کردن میل به غذا، کاهش وزن را سریع‌تر می‌کند.

بهترین میوه‌ها برای لاغری کدام‌اند؟

پرتقال، انواع توت، بلوبری، گریپ‌فروت، هندوانه، کیوی و سیب میوه‌های خوبی برای کاهش وزن و لاغری هستند.

برای لاغرشدن باید چند واحد میوه در روز بخوریم؟

معمولاً توصیه می‌شود هر فرد دو یا سه واحد میوه در روز میل کند و بهتر است میوه‌ها متنوع و متفاوت باشند. فراموش نکنید که بهتر است این میزان توسط پزشک متخصص و بر اساس وزن و شرایط بدنی شما تعیین شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *