ارائه انواع رژیم‌های غذایی با بهترین متد

رژیم سالم خوری

رژیم سالم خواری

ویژگی های خرید رژیم از ما

لوگویی از بشقاب رژیمی
رژیم تخصصی، درمانی و علمی
لوگویی از فرم رژیم
تمام رژیم ها مستقیم توسط دکتر خورشیدی طراحی شده
لوگویی از دکتر
ارتباط مستقیم با دکتر
رژیم سالم خوری

رژیم سالم خوری

ویژگی های خرید رژیم از ما

لوگویی از دکتر
ارتباط مستقیم با دکتر
لوگویی از بشقاب رژیمی
رژیم تخصصی، درمانی و علمی
لوگویی از فرم رژیم
تمام رژیم ها مستقیم توسط دکتر خورشیدی طراحی شده

چند مورد از بهترین روش های رژیم لاغری سالم

یکی از مشکلاتی که امروزه گریبان گیر اکثر مردم جهان شده است، چاقی و اضافه وزن است که اگر کنترل نشود ممکن است سبب بروز بیماری های مختلفی شود. عوامل مختلفی مانند زندگی شهری، سبک غذا، عدم انجام فعالیت های فیزیکی، افزودن فست فود ها و شیرینی ها به سبد غذایی و… سبب شده است تا مردم دچار اضافه وزن شوند و مشکلی به مشکلات دیگر خود بیفزایند.

انواع سیفی جات
اضافه وزن فقط برای بزرگسالان نیست و کودکان نیز دچار آن می شوند، بنابراین باید تغذیه و رشد قدی کودکان را نیز در نظر گرفت. بهتر است برای رسیدن به یک وزن ایده آل و مناسب با متخصصان مشورت کرد؛ چرا که آن ها می توانند بهترین روش برای رژیم غذایی را با توجه به سبک زندگی افراد انتخاب کنند. در ادامه این مقاله قصد داریم بهترین رژیم لاغری را به شما معرفی کنیم لطفاً با ما همراه باشید.

بهترین روش های رژیم لاغری

احتمالا شما یا اطرافیان تان تا کنون دچار اضافه وزن شده اید و از این موضوع رنج می برید، به همین دلیل ممکن است روش های زیادی مانند انجام ورزش های مختلف، کاهش کالری، استفاده از قرص های لاغری و… را امتحان کرده اید؛ در برخی مواقع ممکن است این روش ها کمکی برای رسیدن به وزن مناسب به افراد نکنند.

 بهتر است قبل از رفتن به سراغ قرص یا کاهش کالری رژیم لاغری را امتحان کنید، در واقع تغذیه 80 درصد در کاهش وزن تاثیر دارد و مابقی را فعالیت فیزیکی فرد تعیین میکند و این گونه زیر نظر متخصصان می توان به وزن مطلوب رسید. در ادامه برخی از رژیم های محبوب لاغری را همراه با توضیحات ذکر خواهیم کرد.

مرغ و بادام و تخم مرغ

رژیم کم کربوهیدرات (کتوژنیک و شبه کتوژنیک)

رژیم کتوژنیک یکی از محبوب ترین رژیم های موجود در جهان برای لاغری سریع و کاهش وزن است که در بین بسیاری از افراد مشهور مورد استفاده قرار می گیرد. در این نوع رژیم ها درصد دریافت کربوهیدرات و قند ساده کاهش و درصد دریافت پروتئین و چربی افزایش می یابد. رژیم های کم کربوهیدرات چندین نوع هستند مانند: رژیم کتوژنیک، رژیم روغن ام سی تی (MCT)، رژیم با گلیسمیک ایندکس پائین، رژیم اتکینز اصلاح شده و هر یک ویژگی ها، مزایا و معایبی دارند. رژیم های کتوژنیک مانند رژیم اتکینز چون

محدودیت بسیار شدیدی در دریافت قند و مواد کربوهیدراتی ایجاد میکند میتواند در کوتاه مدت باعث ریزش مو، یبوست، سرگیجه و… شود و در بلند مدت ریسک بروز سنگ های کلیوی و افزایش برخی فاکتورهای مربوط به چربی خون را افزایش میدهد. اما در رژیم های کم کربوهیدرات و تعدیل شده (شبه کتوژنیک) تا حد زیادی این مشکل رفع شده است و از نظر اجرایی این رژیم ها کابردی تر و قابل انطباق با زندگی افراد هستند.

نکات مثبت برای رژیم کتوژنیک

در این رژیم چربی سوزی بیشتر انجام می شود. همچنین افراد کم تر احساس گرسنگی می کنند.

با این رژیم خیلی سریع و در مدت زمان کوتاه می توان به وزن مورد نظر رسید؛ همچنین از بروز بعضی از بیماری ها مانند کیست تخمدان می توان جلوگیری کرد.

رژیم لاغری مدیترانه ای

یکی از رژیم های غذایی بسیار سالم که همواره رعایت آن توصیه میشود رژیم مدیترانه ای است. این رژیم برای افرادی که اضافه وزن دارند و به بیماری های مختلفی مانند بیماری قلبی دچارند بسیار توصیه می شود. همان طور که از نام این رژیم پیداست در آن افراد باید غذاهایی مدیترانه ای مانند سبزیجات، میوه ها، ماهی، مرغ، روغن های سالم، انواع ادویه و… مصرف کنند. در کنار مصرف این غذا ها ورزش کردن نباید فراموش شود چرا که تاثیر فراوانی بر لاغری سریع تر دارد. در این نوع رژیم لاغری (رژیم مدیترانه ای)
گوشت قرمز ، ماهی و مرغ

می توان از انواع آجیل ها استفاده کرد، اما نمی توان محصولاتی مانند سوسیس، کالباس، شکر، شکلات، نوشابه، غذاهای کنسرویی، بستنی و… را در سبد غذایی جای داد. این رژیم جزء بهترین رژیم ها به شمار می رود و سلامت افراد را تضمین می کند و در کنار آن میتوان کاهش وزن و لاغری را هم دنبال کرد که این نوع رژیم غذایی در رژیم های کاهش وزن و سالم خواری در نظر گرفته شده است.

 غذا هایی مانند مرغ و لبنیات در رژیم مدیترانه مصرف می شوند اما مصرف این غذا ها نباید زیاد باشد؛ همچنین از گوشت قرمز نیز ماهیانه میتوان استفاده کرد. به دلیل غذا های سالم و سبزیجاتی که در این رژیم مصرف می شوند می توان به وزن مد نظر رسید؛ همچنین سلامت خود را تضمین کرده و از بروز بسیاری از بیماری ها مانند سرطان جلوگیری کرد. همچنین استفاده از روغن زیتون در این رژیم غذایی بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

نکات مثبت رژیم مدیترانه ای

آن چه در که رژیم مدیترانه ای زیاد مصرف نمی شود گوشت قرمز است، این موضوع سبب شده است تا میزان کلسترول خون پایین آید و قلب در سلامت کامل قرار گیرد؛ همچنین از بروز بسیاری از بیماری های قلبی جلوگیری می شود. از دیگر آثار مثبت این رژیم می توان به کاهش خطر ابتلا به سرطان اشاره کرد، همچنین از ابتلا به دیابت نیز جلوگیری می شود.

نکات منفی رژیم مدیترانه ای

در این رژیم نمی توان از شیر زیاد استفاده کرد و این موضوع برای برخی افراد که به دنبال جذب کلسیم و… هستند، ممکن است ناراحت کننده باشد. البته می توان برای جبران کمبود کلسیم از موادی مانند ماست، بادام و پنیر استفاده کرد، اما کسانی که به شیر علاقه دارند ممکن است از این موضوع ناراحت شوند. با این رژیم می توان سبک زندگی سالمی داشت .

هر سوالی که دارید میتوانید از مشاورین ما بپرسید

مطب شریعتی: 02122250501 کاشانی: 02144032891

3 مدل گوشت، قرمز، سفید و ماهی

رژیم اتکینز

همان طور که قبلا گفته شد انواع مختلفی از رژیم های لاغری کتوژنیک وجود دارد که یکی دیگر از این رژیم ها رژیم اتکینز است. این رژیم توسط دکتر رابرت اتکینز ابداع شد و توانست در مدت زمان کوتاهی جزء پرطرفدار ترین و محبوب ترین رژیم ها در میان مردم به شمار رود.

 در این رژیم لاغری باید میزان مصرف کربوهیدرات تا جایی که ممکن است کم شود تا کاهش وزن صورت گیرد. در رژیم اتکینز می توان از انواع غذا ها مانند گوشت، ماهی، تخم مرغ، سبزیجات، لبنیات چرب، آجیل، کلم بروکلی، اسفناج و… استفاده کرد.

 

 مصرف بستنی، سیب زمینی، نوشابه، شیرینی، حبوبات، میوه های مختلف مانند انگور، سیب درختی، پرتقال، غلات، برنج، غذا هایی که دارای مواد نشاسته دار هستند و… را نباید در این رژیم استفاده کرد. در این رژیم مصرف بسیاری از کربوهیدرات ها ممنوع است.

فواید رژیم اتکینز

از فواید این رژیم می توان به لاغری سریع و کاهش وزن و افزایش حس سیری و افزایش حساسیت به انسولین اشاره کرد اگرچه استفاده از این رژیم به افراد مبتلا به دیابت کنترل نشده توصیه نمیشود.

مضرات رژیم اتکینز

مصرف کربوهیدرات در این رژیم لاغری بسیار کم است به همین دلیل در بسیاری از افراد علائمی مانند کاهش سطح انرژی، خستگی و سردرد، یبوست و ریزش مو به وجود می آید و ممکن است بر عملکرد تیروئید نیز تاثیر بگذارد.

رژیم جنرال موتورز

بسیاری از افراد که از چاقی رنج می برند و یا به دلایل دیگر می خواهند در مدت زمان خیلی کوتاه لاغر شوند به سراغ رژیم لاغری جنرال موتورز می روند. بسیاری از افراد این رژیم را در فصل های تابستان انجام می دهند. دوره این رژیم هفت روزه است و در هر روز باید یکی از مواد های غذایی را مصرف نمود.

 برای مثال در یک روز باید به طور کامل میوه استفاده شود، در روز بعد به طور کامل از سبزیجات استفاده می شود. در روز سوم ترکیبی از میوه و سبزیجات با یکدیگر استفاده می شوند. 

آواکادو و گوجه فرنگی و گوشت مرغ و گوشت قرمز

در روز چهارم نیز باید شیر و موز مصرف شود. روز پنجم و ششم از گوشت استفاده می شود و در روز آخر برنج و سبزیجات استفاده می شود. اگر به صورت مرتب و دقیق مصرف این مواد صورت گیرد در مدت زمان یک هفته مقدار بسیار زیادی وزن کم می شود.

نکات مثبت رژیم جنرال موتورز

از نکات مثبت این رژیم سریع وزن کم کردن است، با این رژیم می توان در مدت زمان کوتاهی مقدار زیادی وزن کم کرد. همچنین در رژیم جنرال موتورز باید از مواد غذایی سالم استفاده شود و این موضوع سبب می شود تا از بروز بیماری های بسیاری جلوگیری شود.

نکات منفی رژیم جنرال موتورز

ممکن است این رژیم برای افرادی که بسیار چاق هستند و مصرف غذایی آن ها در طول روز بالا است سخت باشد؛ چرا که فرد بسیار احساس گرسنگی می کند. علاوه بر این ها کمبود پروتئین در این رژیم زیاد است و یکی از نقطه ضعف های رژیم لاغری جنرال موتورز محسوب می شود. از نکات منفی دیگر رژیم جنرال موتورز می توان به کمبود مواد مغذی لازم برای بدن اشاره کرد؛ همچنین این رژیم لاغری دائمی نیست و وزن شخص بلافاصله پس از قطع رژیم باز می گردد در نتیجه استفاده از آن توصیه نمیشود.

ظرف سالاد

رژیم لاغری پالئو

یکی دیگر از رژیم های غذایی رژیم لاغری پالئو است. در این رژیم از مواد غذایی کاملا سالم استفاده می شود. مصرف روغنها، غلات، حبوبات و… در این رژیم ممنوع است و بیشتر از موادی مانند آجیل آزاد، سبزیجات، میوه ها و گوشت ها استفاده می شود.

بسیاری از متخصصان و ابداع کنندگان رژیم پالئو معتقدند که سبک زندگی افراد و تغییر در مواد غذایی سبب اضافه وزن و چاقی می شود، به همین دلیل در این روش از رژیم لاغری به سراغ مصرف غذا هایی می روند که انسان های اولیه پیش از شهری نشینی و روستا نشینی از آن ها استفاده می کردند. در کنار ورزش کردن و رژیم پالئو می توان خیلی سریع به وزن دلخواه رسید.

نکات مثبت رژیم پالئو 

با گرفتن این رژیم اشتها نسبت به قبل کاهش پیدا می کند و این موضوع تاثیر زیادی در لاغری دارد، همچنین سبب می شود تا فشار خون و چربی خون تنظیم باشند و مشکلی برای سلامت انسان ایجاد نکنند. این رژیم باید با ورزش کردن همراه باشد و افراد باید روزانه برای ورزش کردن حداقل نیم ساعت یا یک ساعت وقت بگذارند.

نکات منفی رژیم پالئو

در رژیم لاغری پالئو باید غلات و حبوبات حذف شود و این موضوع برای افرادی که به این غذا ها علاقمند هستند بسیار ناراحت کننده است و بسیاری از آن ها قصد حذف این غذاها را حتی برای مدت زمان مشخص ندارند.

رژیم وگان

یکی دیگر از پرطرفدار ترین و مهم ترین رژیمی که امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته است و بسیاری از افرادی که به چاقی مبتلا هستند به سمت آن می روند رژیم وگان است. در این رژیم از موادی مانند سبزیجات، آجیل، غلات، دانه ها، میوه، حبوبات و… استفاده می شود. استفاده از گوشت در رژیم وگان به طور کامل حذف می شود همچنین تمامی محصولات حیوانی از جمله تخم مرغ، گوشت و لبنیات باید از سبد غذایی حذف شوند. این نوع رژیم میتواند باعث کمبود آهن کلسیم، زینک و ویتامین ب12 در بدن شود.

انواع سبزیجات

نکات مثبت رژیم وگان

از نکات مثبت رژیم وگان به کم کردن وزن در مدت زمان مشخص می توان اشاره کرد. معمولا در این رژیم شانس افراد برای کم کردن وزن بالا می رود و می تواند با استفاده صحیح از مواد غذایی طی کوتاه مدت به وزن مطلوب برسد. در این رژیم به دلیل استفاده از مواد غذایی کم چرب خطر ابتلا به بیماری هایی مانند بیماری قلبی عروقی کم می شود؛ همچنین با این رژیم می توان از بروز سرطان جلوگیری کرد.

نکات منفی رژیم وگان

از نکات منفی این رژیم لاغری به سخت بودن مراحل آن می توان اشاره کرد. تمامی افرادی که این رژیم را برای کاهش وزن انتخاب می کنند نمی توانند آن را تا مراحل آخر به پایان رسانند. در این رژیم باید بسیاری از مواد غذایی حذف شوند. با حذف شدن آن ها ممکن است میزان کلسیم، آهن، زینک، امگا3 و ویتامین ب12 در بدن کم شود.

ظرفی از انواع میوه و کلم بروکلی

رژیم لاغری کانادایی

یکی دیگر از رژیم های لاغری که برای افراد مفید است و در کوتاه مدت می توان به نتیجه رسید، رژیم لاغری کانادایی است. در این رژیم باید مواد غذایی مانند سبزیجات ها، ماهی ها، روغن های سالم، حبوبات، انواع میوه ها، آجیل ها و… استفاده شود، این رژیم تقریبا شبیه رژیم مدیترانه ای است.

این رژیم را می توان به مدت یک هفته یا دو هفته انجام داد، البته این میزان به چاقی افراد و وزن مورد نظر نیز بستگی دارد و ممکن است کم تر یا بیشتر طول بکشد. معمولا در رژیم یک هفته ای هر روز یکی از مواد غذایی مانند میوه ها، سبزیجات و… باید مصرف شود.

باید توجه داشت که در هفته اول این رژیم هیچ گونه شیرینی مصرف نشود. در رژیم دو هفته ای نیز در هر روز باید میزان خاصی از غذا مصرف شود و نباید بجز  میزان در نظر گرفته بیشتر مصرف شود.

معمولا این رژیم کمی سخت است و ممکن بسیاری از افراد نتوانند آن را تحمل کنند. انجام ورزش های سنگین در کنار رژیم کانادایی به هیچ وجه توصیه نمی شود. در این رژیم می توان آب بسیاری مصرف کرد.

نکات مثبت رژیم کانادایی

با انجام این رژیم می توان یبوست را رفع کرد و کاهش وزن نسبتا سریع داشت.

نکات منفی رژیم  کانادایی

در این رژیم لاغری باید بسیاری از مواد غذایی حذف شوند به همین دلیل بدن ویتامین های مورد نیاز را دریافت نمی کند و ممکن است دچار مشکل شود. با قطع کردن آن دوباره افراد دچار اضافه وزن می شوند و احتمال برگشت چاقی زیاد است. علاوه بر این ها این رژیم نکات منفی دیگری مانند ریزش مو، خشکی پوست، ترک پوست و… دارد.

رژیم دانمارکی

از رژیم های لاغری دیگر می توان به رژیم دانمارکی اشاره کرد. این رژیم برای اولین بار روی بیمارانی که اضافه وزن داشتند و به دلیل بیماری های مختلف نیاز به عمل داشتند انجام شد. پس از آن بسیاری از افراد دیگر این رژیم لاغری را برای رسیدن به وزن دلخواه خود انتخاب کردند، این رژیم غذایی بسیار سخت است و روزانه حدود 600 کالری به بدن می رسد. به همین دلیل برای طولانی مدت توصیه نمی شود.

مدت زمان این رژیم حدود 13 روز است و مواد غذایی آن شامل سبزیجات، تخم مرغ، گوشت گاو، نان تست است که باید در این 13 روز مصرف شوند.

انواع میوه و سیفی جات

نکات مثبت رژیم دانمارکی

از نکات مثبت رژیم دانمارکی کم کردن وزن سریع افراد است و بیشتر برای افرادی که می خواهند در مدت زمان کوتاه وزن کم کنند مناسب است مانند افرادی که چاق بوده و جراحی شکمی در پیش دارند.

نکات منفی رژیم دانمارکی

شاید با این رژیم بتوان به سرعت وزن کم کرد، اما باید توجه داشت که این رژیم ممکن است بسیار خطرناک باشد؛ چرا که میزان زیادی از انرژی روزانه را از افراد کم می کند. احساس گرسنگی در رژیم لاغری دانمارکی بسیار زیاد است همچنین افراد نمی توانند مواد مغذی و ویتامین ها را دریافت کنند.

از آن جایی که در این رژیم نمی توان ویتامین ها و مواد مغذی لازم را دریافت کرد ممکن است بدن دچار مشکل شود و علائمی مانند سردرد، حالت تهوع، استرس، مشکلات عصبی و… به افراد دست می دهند. این رژیم به دلیل به خطر انداختن سلامت توصیه نمی شود و فقط افرادی که می خواهند در مدت زمان کوتاه لاغر شوند می توانند آن را انجام دهند.

گوشت مرغ تکه تکه شده و روغن زیتون و سبزیجات

رژیم لاغری فستینگ

در چند سال اخیر استفاده از رژیم های فستینگ در جهان رواج زیادی یافته است. در رژیم غذایی فستینگ فرد چرخه هایی از  ساعت های مجاز به غذا خوردن و ساعت های عدم غذا خوردن را طی میکند. رژیم فستینگ چندین نوع مانند 16:8 ، 12:12 ، فستینگ جنگجو ، 5:2 و … دارد. در این نوع رژیم یک غذای خاص حذف نمیشود اما مقدار غذا خوردن تعیین  میشود. از فواید این رژیم میتوان به افزایش هورمون رشد، افزایش حساسیت به انسولین اشاره کرد. این رژیم در افراد مبتلا به دیابت کنترل نشده توصیه نمیشود.

 

روش 16:8 چگونه است؟در برخی مواقع از 24 ساعت فرد 16 ساعت روز است و در این مدت حق خوردن هیچ گونه مواد غذایی را نخواهد داشت و 8 ساعت باقی مانده را میتواند مواد غذایی استفاده کند. در روش 5:2 فرد 2 روز از هفته باید غذای کمی مصرف کند و 5 روز دیگر را مانند افراد عادی غذا مصرف نماید. به روش آخر روش 5 به 2 نیز می گویند.

نکات مثبت رژیم فستنیگ

از نکات مثبت رژیم لاغری فستینگ می توان به کاهش کلسترول و افزایش حساسیت به انسولین اشاره کرد، تمامی این مواد می توانند از ابتلا به سرطان جلوگیری کنند.

نکات منفی رژیم فستینگ

رژیم فستینگ ممکن است در برخی افراد منجر به خستگی کسالت، درد های معده و… شود، البته باید به این نکته توجه داشت که عوارض این رژیم لاغری در افراد متفاوت است و ممکن است در برخی افراد عوارض دیگری نیز داشته باشند.

رژیم شکستن استپ وزنی

گاهی به دنبال مدت زمانی کم خواری و استفاده از رژیم های کاهش وزن مکانیسم دفاعی بدن برای مقاله با قحطی و پیشگیری از سوء تغذیه و مرگ بدن فعال میشود و سوخت ساز به طرز چشم گیری کاهش می یابد و اصطلاحا فرد مبتلا به استپ وزنی میشود. برای شکستن استپ وزنی باید از رویه همیشگی رژیم غذایی خارج شد و رژیم غذایی جدیدی در پیش گرفت و چندین مدل برنامه غذایی در این خصوص وجود دارد که در صورت بروز استپ وزنی تیم تخصصی دکتر خورشیدی در این زمینه شما را یاری میکند.

سخن پایانی

در این مقاله با چند نمونه از رژیم های لاغری و نکات آن ها آشنا شدیم. همان طور که می دانید امروزه سبک زندگی بسیاری از افراد تغییر کرده است و با مصرف غذاهای مختلف انسان ها دچار بیماری های زیادی شده اند. بسیاری از افراد نیز به بیماری چاقی مبتلا شده اند. خوشبختانه برای از بین بردن چاقی روش های مختلفی است که می توان آن ها را انجام داد و در مدت زمان کم به نتیجه دلخواه رسید. رژیم های مختلفی برای از بین بردن اضافه وزن وجود دارد که ما چند نوع از بهترین و پرطرفدار ترین آن ها را به شما معرفی کردیم. اگر آشنایی چندانی با رژیم های غذایی ندارید بهتر این است که در هنگام انتخاب رژیم انلاین، رژیم غذایی به صلاحدید دکتر را انتخاب کنید.

دکتر خورشیدی

انواع میوه ها مثل پرتقال و سیب و ...

4 پاسخ

    1. در رژیم غذایی خود باید تعادل دریابید و از همه گروه‌های غذایی (پروتئین، کربوهیدرات، چربی، میوه و سبزیجات) به مقدار مناسبی مصرف کنید. همچنین به کمیت و کیفیت غذاها توجه داشته و از خوردن میان‌وعده‌های ناسالم خودداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *