ارائه انواع رژیم‌های غذایی با بهترین متد

رژیم کودکان

رژیم تغذیه و رشد قدی کودکان

لینک پرداخت

ویژگی های خرید رژیم از ما

لوگویی از بشقاب رژیمی
رژیم تخصصی، درمانی و علمی
لوگویی از فرم رژیم
تمام رژیم ها مستقیم توسط دکتر خورشیدی طراحی شده
لوگویی از دکتر
ارتباط مستقیم با دکتر
رژیم کودکان

رژیم تغذیه و رشد قدی کودکان

لینک پرداخت

ویژگی های خرید رژیم از ما

لوگویی از دکتر
ارتباط مستقیم با دکتر
لوگویی از بشقاب رژیمی
رژیم تخصصی، درمانی و علمی
لوگویی از فرم رژیم
تمام رژیم ها مستقیم توسط دکتر خورشیدی طراحی شده

رژیم تغذیه و رشد قدی کودکان

رشد قدی کودکان ترکیبی از ژنتیک و محیط زندگی افراد است و محیط زندگی شامل تغذیه، خواب، فعالیت فیزیکی و الگوی زندگی میشود. داشتن قد بلند باعث افزایش اعتماد به نفس در کودکان شده و اندامی ایده آل در دوران جوانی برای آن ها به ارمغان می آورد. مصرف غذاهای سالم که سرشار از مواد معدنی و ویتامین ها هستند در رشد قدی کودک تاثیر قابل توجهی دارد. در این مقاله به بررسی تغذیه و رشد قدی کودکان پرداخته ایم.

کودکی در حال اندازه گرفتن قد خود

بهترین زمان رشد قدی کودکان چه موقع است؟

همانطور که می دانید ویژگی هایی مانند افزایش قد فقط تا سن بلوغ امکان پذیر است و پس از آن متوقف می شود. رشد قدی انسان تا زمان بسته شدن صفحات رشدی (اپی فیز) در استخوان ادامه می یابد. در انتهای دوران بلوغ این صفحات به یکدیگر متصل شده و به فرایند رشد پایان می دهند؛ بنابراین بهترین دوران برای رشد قدی هر فرد، دوران کودکی و نوجوانی است.

علاوه بر این صفحات رشد، ترشح هورمون رشد انسان از غده هیپوفیز در مغز نیز عامل دیگری برای افزایش رشد قدی در کودکان است.

اگر بخواهیم زمان رشد را به صورت دقیق بررسی کنیم باید گفت که فرایند رشد قدی در دختران بین سال های 8 تا 13 سالگی به بیشترین میزان خود می رسد و این اوج رشد در پسران بین سال های 9 تا 15 سالگی به وقوع می پیوندد. پس مهم است که کودکان در این دوران، تغذیه و رژیم غذایی مناسبی داشته باشند تا فرایند رشد در آن ها به بهترین شکل ممکن انجام شود.

اگر بالای 18 سال سن دارید به احتمال بسیار زیاد توانایی رشد قدی نخواهید داشت مگر اینکه صفحات رشد شما بررسی شوند و صفحات رشدی همچنان بسته نشده باشند که این احتمال بسیار کم است.

دختر بچه ای درحال خندین

غذاهایی که برای تغذیه و رشد قدی کودکان مضر است

مواد غذایی که کودکان در طول روز مصرف می کنند، تاثیر زیادی بر سلامت جسم آن ها دارد. بسیاری از این مواد غذایی ترشح هورمون رشد را تحریک کرده و سبب افزایش قد می شوند. همچنین مواد غذایی به ظاهر بی خطری هم هستند که مانع از ترشح به موقع این هورمون شده و اثرات سوئی از خود بر جای می گذارند یا مانع از جذب برخی مواد مغذی حیاتی برای رشد استخوانی و تکامل استخوان میشوند. در ادامه فهرستی از مواد غذایی مضر برای کودکان را بیان می کنیم که باید مصرف آن ها را در کودکان به حداقل برسانید.

 • پفک های صنعتی

یکی از میان وعده های وسوسه انگیز و البته بسیار مضر برای کودکان پفک های صنعتی هستند. این خوراکی ها، مانع از جذب مواد مغذی در بدن می شوند و سرشار از نمک و چربی های مضر می باشند که علاوه بر توقف رشد قدی، سبب افزایش وزن و بروز بیماری های مختلف در سنین جوانی می شوند.

توجه داشته باشید که لاغری سریع در کودکان امکان پذیر نیست. آن ها در سن رشد قرار دارند و تحت تاثیر کودکان اطراف خود در محیط هایی مانند مدرسه، علاقه خاصی به خوردن خوراکی های صنعتی مانند انواع پفک و چیپس دارند؛ بنابراین تغییر در برنامه غذایی آن ها باید با حمایت خانواده و در مدت زمان طولانی انجام شود.

 • آبمیوه های صنعتی و نوشیدنی های شیرین شده

آبمیوه های صنعتی و مصنوعی حاوی قند بسیار بالایی هستند. مصرف بیش از حد این محصولات می تواند با کاهش دریافت غذایی مانع از دریافت پروتئین و کلسیم و زینک کافی شود. علاوه بر این، کالری بالای این آبمیوه ها باعث بروز چاقی در کودکان نیز می شود. دقت کنید که حتی استفاده از آب میوه های طبیعی هم اندازه مشخصی دارد و استفاده بیشتر آنها هم منجر به کوتاه قدی میگردد.

• عسل

همه ما عسل را ماده ای طبیعی و بدون خطر تصور می کنیم، اما جالب است بدانید که مصرف عسل برای کودکان زیر یک سال مشکلات جسمی فراوانی ایجاد می کند. در عسل نوعی باکتری سمی وجود دارد که بر سیستم ایمنی کودکان تازه متولد شده تاثیر گذاشته و سبب بیماری به نام بوتولیسم می شود. کاهش رشد، بروز مشکلات تنفسی و ضعف عضلانی از عوارض این بیماری در کودکان زیر یک سال است. بهتر است مصرف عسل برای کودکان را بعد از تولد یک سالگی آن ها آغاز کنید.

عسل برای رشد و افزایش قد کودکان
 • نوشیدنی های گازدار

اگرچه ممکن است برخی نوشیدنی های گازدار بدون قند باشند و منجر به چاقی و اضافه وزن نشوند اما بدن برای خنثی کردن بار اسیدی آنها از استخوان و کلسیم موجود در آنها کمک میگیرد و همین موضوع موجب اختلال رشد میشود.

 • بستنی های صنعتی

یکی از پرطرفدارترین خوراکی ها برای کودکان در روزهای گرم تابستان بستنی است. میزان بالای خامه و شکر این بستنی ها برای سلامت جسم کودکان مضر است. میتواند بستنی ها را به صورت خانگی تهیه کنید.

• غذاهایی که چربی و کربوهیدرات زیادی دارند و تاثیر مستقیمی در تغذیه و رشد قدی کودکان دارند

غذاهایی مانند فست فودها، برنج، نان و پاستا که سرشار از کربوهیدرات و چربی های مضر هستند، می توانند اثر هورمون های رشد در بدن را با اختلال مواجه کنند. بهتر است مصرف این غذاها در دوران کودکی به حداقل برسد.

استفاده از رژیم کتوژنیک از جمله رژیم هایی است که در آن مصرف کربوهیدرات ها بسیار محدود می شود، بنابراین بدن از ذخایر چربی برای تولید انرژی استفاده می کند. دستورالعمل های غذایی این رژیم در کودکان با بزرگسالان تفاوت های زیادی دارد و استفاده از آن تحت شرایط خاص و فقط در کودکان متبلا به صرع مقاوم به درمان و با تایید متخصص تغذیه انجام می شود.

پسر بچه ای در حال نوشیدن یک نوشیدنی

غذاهای مفید در رژیم افزایش قد کودکان

در مقابل مواد غذایی مضری که نام بردیم، مواد غذایی مفید و سالمی هم هستند که باید در فهرست غذاهای مصرفی روزانه کودکان قرار داشته باشند. مصرف مواد غذایی که در ادامه بیان می کنیم، رشد قدی کودکان را افزایش می دهد و برای سلامت آن ها مفید است.

• تخم مرغ

تخم مرغ منبع کاملی از پروتئین های مفید برای رشد استخوان ها در کودک است. تمام اسید آمینه های ضروری برای رشد در این ماده غذایی وجود دارد. پس از مصرف آن غافل نشوید. تحقیقات نشان داده که مصرف منظم

تخم مرغ ،کودکان را تا 47 درصد از عقب ماندگی رشد باز می دارد.

پروتئین موجود در تخم مرغ در سفیده آن قرار دارد. سفیده تخم مرغ منبع مهم ویتامین های گروه B، B6 و B12 بوده و عناصری مانند زینک و آهن نیز در آن وجود دارد که برای رشد و سلامت کودک بسیار ضروری هستند.

 • شیر

شیر غذایی کامل و مغذی برای کودکان است. این ماده غذایی سرشار از ویتامین دی، کلسیم، پتاسیم، فسفر است که سبب رشد استخوان ها در کودکان می شود. شیر گاو بهترین گزینه تغذیه ای برای کودکان است. تحقیقات ثابت کرده است کودکانی که تا سن 3 سالگی، شیر بیشتری مصرف کرده اند، نسبت به همسالان خود، قد بلندتری نیز دارند.

 • ماست

یکی از فرآورده های مهم لبنی ماست است که همانند شیر، غنی از کلسیم 

مادری در حال غذا دادن به کودک خود

بوده و مصرف آن در دوران کودکی برای افزایش قد بسیار توصیه شده است. در ماست های پروبیوتیک باکتری مفید برای روده وجود دارد که علاوه بر بهبود عملکرد سیستم ایمنی و سلامت روده، باعث افزایش قد نیز می شوند. کمک به فرایند استخوان سازی نیز از دیگر فواید مصرف ماست در کودکان است.

 • سویا

سویا پروتئینی گیاهی است که باید در سبد غذایی کودک وجود داشته باشد. شیر سویا، آجیل سویا، آرد سویا و … از جمله محصولات تهیه شده با این ماده مغذی هستند که می توانید در برنامه غذایی کودک خود قرار دهید.

سویا یکی از پرکاربردترین دانه ها در رژیم های گیاهخواری بوده که منبع کامل پروتئین محسوب می شود و در رشد استخوان ها موثر است. بر اساس مطالعات جدید هر فرد باید در طول روز بین 50 تا 55 گرم سویا استفاده کند.

 • گوشت قرمز

از جمله مواد غذایی مفید که سرشار از پروتئین و آهن و زینک است، گوشت قرمز می باشد. مصرف به اندازه گوشت قرمز در کودکان باعث بهبود فرایند رشد در آن ها می شود. علاوه بر این مصرف گوشت و سایر مواد غذایی پروتئین دار می توانند سبب لاغری موضعی مخصوصا در ناحیه شکم شوند.

هر سوالی که دارید میتوانید از مشاورین ما بپرسید

مطب شریعتی: 02122250501 کاشانی: 02144032891

شیر برای افزایش قد کودکان
 • گوشت سفید

گوشت سفید که شامل مرغ و ماهی بدون پوست می باشد، یکی از بهترین و سالم ترین مواد غذایی برای کودکان است که سبب افزایش قد در آن ها می شود. گوشت مرغ حاوی ویتامین B12 است که به ساخت استخوان ها و ماهیچه ها در بدن کمک کرده و در افزایش قد تاثیر دارد.

ماهی سالمون و ساردین از منابع خوب برای تامین ویتامین D و پروتئین و امگا3 در بدن کودکان هستند که بهتر است در هفته، یک یا دو وعده از آن استفاده کنند.

 • حبوبات

گنجاندن حبوبات در برنامه غذایی کودک بسیار مفید بوده و در رشد آن ها موثر است. انواع بسیار زیادی از حبوبات (لوبیا قرمز، نخود، ماش، عدس، لوبیا چیتی و…) وجود دارد که هر کدام دارای خواص و ویژگی های مخصوص به خود هستند و می توانید با توجه به ذائقه کودک خود از آن ها استفاده کنید. به عنوان مثال پروتئین موجود در انواع لوبیا سطح فاکتور رشد شبه انسولین 1 را افزایش می دهد.

 • سبزیجات برگ دار

سبزیجات از جمله مواد غذایی هستند که کودکان تمایلی به مصرف آن ندارند، اما برای تکمیل فرایند رشد خود باید از آن استفاده کنند. سبزیجات برگ سبز منبع خوبی از ویتامین K و کلسیم هستند که در سلامت استخوان تاثیر زیادی دارند. ویتامین K موجود در سبزی های برگ سبز باعث افزایش تراکم استخوان شده و برای بلند شدن یا حفظ قد مفید است.

آجیل

آجیل ها از بهترین مواد غذایی هستند که سرشار از منیزیوم و امگا 3 بوده و در سلامت استخوان ها و مفاصل تاثیر دارند. آجیل ها جایگزین بسیار خوبی برای چیپس و پفک و انواع دیگر خوراکی های مضر برای کودکان هستند.

 • دانه ها

دانه هایی مانند چیا، کنجد، کینوا و … به دلیل داشتن پروتئین و کلسیم در رشد کودکان تاثیر زیادی دارند. از این دانه ها می توانید در انواع سالادها استفاده کنید. برای چگونگی استفاده از این دانه ها در طول روز به سالادها و میان وعده هایی که برای رژیم لاغری توصیه شده اند، مراجعه کنید.

جوانه های به دست آمده از این دانه ها نیز خواص بی شماری برای سلامتی دارند و باعث افزایش قد كودكان می‌شوند.

 • غلات

منیزیم از دیگر مواد مغذی برای رشد استخوان است.

چند مدل سبزیجات برای رشد قد کودکان

این ماده در غلات به مقدار زیاد وجود دارد. علاوه بر این غلات کامل منبع خوبی از ویتامین های گروه B، آهن و سلنیوم است که مهم ترین منبع برای تولید انرژی در بدن هستند.

 • و در آخر هم میوه ها تاثیر مثبتی در تغذیه و رشد قدی کودکان دارند

مصرف میوه به تمام افراد و در تمامی سنین توصیه می شود. در میان میوه ها، زردآلو، انبه، کیوی، آناناس و پرتقال علاوه بر انواع ویتامین ها، حاوی کلسیم نیز هستند و برای افزایش رشد قدی در کودکان مفید می باشند.

کودکی که ژست گرفته و جلوی آن میوه قرار داره

نقش انواع ویتامین در تغذیه و رشد قدی کودکان

ویتامین ها نقش مهمی در افزایش قد و همچنین تاثیر بر افزایش هوش کودکان دارند و تقریبا مصرف همه آن ها برای رشد کودک ضروری است؛ بنابراین باید از ویتامین ها در برنامه غذایی کودک استفاده کنید. برخی از ویتامین ها به صورت مستقیم بر روند افزایش قد تاثیر دارند که در ادامه آن ها را بیان می کنیم:

 • ویتامین D در رژیم افزایش قد کودکان

  یکی از مهم ترین ویتامین ها برای افزایش قد در کودکان، ویتامین D است. کودکان برای داشتن استخوان های سالم و قوی نیاز مبرمی به این ویتامین دارند. نور خوشید، شیر، انواع مرکبات، گل کلم و سیب زمینی از بهترین مواد غذایی هستند که سرشار از ویتامین D بوده و برای رشد قدی کودک توصیه شده اند.

 • نقش ویتامین B1

ویتامین B1 از مکمل های مفید در رشد کودکان است. این ویتامین علاوه بر افزایش قد سبب تنظیم سیستم گوارش، سلامت قلب و سیستم عصبی نیز می شود. برنج، بادام زمینی، گوشت قرمز، سویا و فرآورده های حاوی سویا از منابع مهم B1 هستند.

 • تاثیر ویتامین C در تغذیه و رشد قدی کودکان

نقش ویتامین C در سلامتی و فرایند رشد در کودکان انکار ناپذیر است. تقویت استخوان ها و دندان ها، افزایش رشد و تقویت سیستم ایمنی کودک از جمله نقش های مهم این ویتامین در بدن می باشد. انواع مرکبات، گوجه فرنگی، سیب زمینی و توت منابع خوبی برای این ویتامین هستند.

چند مدل صیفیجات
 • نقش فسفر و کلسیم در رژیم افزایش قد کودکان

یک درصد از وزن بدن ما را ماده ای به نام فسفر تشکیل می دهد و دومین ماده معدنی فراوان در بدن است. مصرف مواد غذایی حاوی فسفر تاثیر زیادی بر رشد استخوان و افزایش قد در کودکان دارد. در واقع عملکرد اصلی فسفر، رشد، نگهداری و ترمیم سلول ها در بدن است.

علاوه بر فسفر، کلسیم نیز از مواد معدنی لازم برای رشد استخوان ها در کودک است. شیر و فرآورده های لبنی، اسفناج، شلغم و سویا منابع اصلی دریافت کلسیم هستند.

دختر بچه ای در حال خندیدن
 • سایر عوامل مرتبط با سک زندگی و رشد قدی

خواب کافی

اوج هورمون رشد در خون حدود ساعت 11 تا 1 شب اتفاق می افتد و تنظیم ساعت خواب کودک و نوجوان با این هورمون بسیار موثر در رشد قدی میباشد.

فعالیت فیزیکی

فعالیت فیزیکی عامل دیگری است که باعث به اوج رسیدن هورمون رشد و افزایش رشد قدی کودکان میشود اینکه چه نوع فعالیت فیزیکی باعث رشد قدی میشود بسیار جای بحث دارد.

جمع بندی

همانطور که از ابتدای مقاله ملاحظه کردید، نمی توان نقش تغذیه را در سلامت و افزایش رشد قدی کودکان نادیده گرفت. گنجاندن مواد غذایی سالم در برنامه غذایی کودکان و اصلاح سبک زندگی تاثیر زیادی در سلامت آن ها دارد.

 

کودکان با مصرف مواد غذایی سرشار از کلسیم، ویتامین D، منیزیم و فسفر می توانند به طور طبیعی باعث بلندتر شدن قد خود شوند. تخم مرغ، لبیات، آجیل ها و انواع دانه ها از جمله مواد مغذی هستند که کودکان باید در طول روز از آن استفاده کنند. 

اگر می خواهید برای کودک خود از یک برنامه غذایی صحیح و اصولی استفاده کنید، رژیم های دکتر خورشیدی بهترین انتخاب برای شما هستند. دکتر مسعود خورشیدی، دکترای تخصصی تغذیه و رژیم درمانی، بیش از یک دهه است که فعالیت خود را در زمینه تغذیه کودکان آغاز کرده و تا کنون بیش از 30 مقاله در زمینه تغذیه به چاپ رسانده است.

شما عزیزان می توانید برای دریافت رژیم انلاین و همچنین مشاوره و راهنمایی بیشتر درمورد تغذیه کودکان به وب سایت دکتر خورشیدی مراجعه نمایید. کارشناسان ما در بخش پشتیبانی، پاسخگوی سوالات شما در زمینه های مختلف خواهند بود.

4 پاسخ

  1. شما میتوانید به صورت آنلاین رژیم خود را تهیه کنید یا برای دریافت اطلاعات بیشتر با مشاورین ما تماس بگیرید. همچنین رژیم های دیگر ما را میتوانید در صفحه رژیم آنلاین ملاحضه کنید.

  1. برای موفقیت در رژیم فستینگ، مهم است که در دوره‌های حود با مصرف مایعات طبیعی از خشکی و کمبود مایعات بدن خود جلوگیری کنید. همچنین در دوره‌های افطار، غذاهای سالم و متنوع را به تناول بیاورید تا بدن از تمام مواد مغذی بهره‌مند شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *