ارائه انواع رژیم‌های غذایی با بهترین متد

کاهش وزن و چربی‌سوزی، به یکی از چالش‌های بزرگ افراد تبدیل شده است. امروزه، افراد زیادی با این موضوع دست‌و‌پنجه نرم می‌کنند. روش‌های زیادی برای کاهش وزن وجود دارد که شامل رژیم غذایی، تمرینات و فعالیت‌های بدنی می‌شوند. نکته قابل‌توجهی که وجود دارد، امکان کاهش وزن و چربی سوزی در خواب است. این روش، جدید‌ترین راه‌حل برای کاهش وزن است. هنگامی که در شب برای استراحت و دریافت انرژی می‌خوابید، بدن به کار خود ادامه می‌دهد. حال با‌توجه به این موضوع، می‌توان سوخت‌و‌ساز آن را در راستای کاهش وزن قرار داد. این امر با رعایت چند مورد امکان‌پذیر می‌شود.

 

چرا خواب به کاهش وزن کمک میکند؟

 علاوه بر رژیم لاغری خواب نقش پررنگی را در کاهش وزن ایفا می‌کند؛ به‌طوری که حتی امکان چربی سوزی در خواب نیز وجود دارد. دلیل این امر، ۲ نوع از هورمون‌های بدن هستند. این هورمون‌ها شامل هورمون‌های لپتین و گرلین می‌شوند. هر‌ کدام از این هورمون‌ها، به‌صورت مستقیم در سطح کیفی خواب افراد تاثیر می‌گذارند.

لپتین، هورمونی است که وظیفه تنظیم سطح انرژی و کاهش اشتها را بر‌ عهده دارد. هورمون گرلین، گرسنگی افراد را تحریک و نیاز به خوردن غذا را در آن‌ها ایجاد می‌کند؛ بنابراین، هر ۲ هورمون در مقوله کاهش وزن تاثیر دارند. تحقیقات نشان‌دهنده آن است که افرادی که خواب کافی دارند؛ از میزان هورمون لپتین بیشتری برخوردار هستند. همچنین سطح گرلین این افراد، بسیار کمتر است. توصیه می‌شود تا زمان خواب خود را تنظیم کنید؛ این امر یکی از روش‌های داشتن خواب کافی است. در ‌این‌صورت، زمان خواب شما با گذشت مدتی منظم می‌شود.

پنج روش چربی سوزی در خواب

لاغر شدن و کاهش وزن، بدون چربی سوزی امکان‌پذیر نیست. از روش‌های موثر در کاهش وزن، چربی سوزی در خواب است. این روش باید با رعایت نکات مهم انجام شود. فقط در‌ این‌صورت، می‌توان نتیجه قابل‌قبولی از آن دریافت کرد. اگر جزء افرادی هستید که قصد دارید از این روش استفاده کنید، توصیه می‌شود که با دقت، تمام نکات را انجام دهید.

 

مصرف پروتئین

یکی از راه های چربی سوزی در خواب این است که شما قبل از خواب یک شیک حاوی پروتئین شیر بنوشید. برخی از پروتئین‌ها مانند آب پنیر، گزینه مناسبی برای تامین نیروی پس از تمرین هستند. نکته مهم، سرعت جذب آن‌ها بوده که برای تمرین بسیار مناسب است؛ اما قبل از خواب مصرف نمی‌شوند. افرادی که قصد دارند در طول شب چربی‌سوزی کنند، باید یک شیک حاوی پروتئین شیر بنوشند.

پروتئین شیر، ماده‌ای دیر‌هضم است؛ به‌طوری که هضم کامل آن بین ۶ تا ۸ ساعت طول می‌کشد. دیر‌هضم بودن پروتئین شیر باعث می‌شود که متابولیسم بدن شما در طول شب فعال شود؛ بنابراین، در طول شب احساس پرانرژی بودن خواهید کرد. این امر به چربی سوزی در خواب کمک می‌کند. پروتئین شیر و تاثیرات آن در یک تحقیقات در کشور هلند نیز مورد‌بررسی قرار گرفته است. این مطالعه ثابت کرده که مصرف پروتئین شیر، میزان متابولیسم بدن را افزایش می‌دهد. همچنین این ماده باعث افزایش ترکیب پروتئین می‌شود که به بهبود و تقویت عضلات کمک می‌کند.

در‌حالت‌کلی، مصرف پروتئین شیر می‌تواند سلامت بدن را افزایش دهد؛ زیرا از‌ یک‌سو موجب تقویت عضلات می‌شود و از‌سوی‌دیگر کاهش وزن را به دنبال دارد. داشتن وزن ایده‌آل و مناسب به-تنهایی می‌تواند سلامت افراد را تا حد زیادی تضمین کند.

زمان بیشتری بخوابید

یکی از موثر‌ترین نکات در افزایش میزان چربی سوزی در خواب، خوابیدن بیشتر است. امروزه، خواب توسط بسیاری از افراد نادیده گرفته می‌شود. در ‌صورتی که خواب کافی در کنترل وزن و داشتن وزن ایده‌آل موثر است. طی یک تحقیقات، نتایج جالبی درباره تاثیر میزان خواب بر ‌روی وزن افراد به دست آمده است. این تحقیقات نشان می‌دهند که افرادی که دچار اضافه وزن هستند، روزانه ۱۶ دقیقه کمتر از سایر افراد می‌خوابند. این ۱۶ دقیقه بسیار کم و ناچیز به‌نظر می‌رسد؛ اما در طولانی مدت به میزان قابل‌توجهی تبدیل می‌شود. همچنین به روند چربی سوزی در خواب کمک می‌کند.

 

قبل از خواب پنیر بخورید

از گذشته تا کنون، خوردن انواع غذا قبل از خواب امری مضر به شمار می‌رفت؛ اما این امر به نوع غذا بستگی دارد. خوردن یک وعده غذایی کامل پیش از خواب، می‌تواند تاثیر منفی بر وزن بگذارد؛ زیرا افرادی که با احساس گرسنگی بیدار می‌شوند، احتمال پر‌خوری آن‌ها در صبحانه وجود دارد. مصرف مقدار کمی پنیر پیش از خواب، می‌تواند به چربی سوزی در خواب کمک کند. پنیر حاوی تریپتوفان اسید آمینه و سرشار از انرژی است.

تریپتوفان ماده‌ای مفید برای خواب افراد است؛‌ این ماده، موجب افزایش کیفیت خواب و کاهش زمان مورد‌نیاز برای خوابیدن می‌شود. در‌حالت‌کلی، پنیر از احساس گرسنگی جلوگیری کرده و خواب شما را تضمین می‌کند.

قبل از خوابیدن تمرینات مقاومتی انجام دهید

بدون‌شک، خواب بهترین گزینه برای کاهش وزن است؛ اما تمریناتی هم به‌منظور بهبود روند کاهش وزن طراحی شده است. یکی از بهترین تمرینات کاهش وزن، تمرینات مقاومتی است. بهتر است که این تمرینات پیش از خواب و بادقت انجام شوند. در‌ صورت انجام منظم این تمرینات، میزان چربی سوزی در خواب افزایش می‌یابد. تمرینات مقاومتی تمریناتی هستند که تمام عضلات اسکلتی شما را وادار به منقبض شدن می‌کنند. البته این تمرینات برای عضلات غیر‌ارادی مانند قلب و ریه انجام نمی‌شود. در این تمرینات برای ایجاد انقباض، باید از یک مقاومت خارجی مانند وزنه استفاده شود.

انقباض عضلات موجب حجم گرفتن و افزایش توده عضلانی می‌شود. تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد افرادی که تمرینات مقاومتی انجام می‌دهند، تا ۱۶ ساعت پس از تمرینات از متابولیسم پایدار‌تری برخوردار هستند. میزان جلسات هر تمرین باید متناسب با شرایط افراد انتخاب شود. نیازی نیست که هر جلسه، بیش از اندازه طولانی و سنگین باشد. بهتر است که شیک حاوی پروتئین شیر را پس از انجام تمرینات مصرف کنید تا تاثیر چربی سوزی در خواب افزایش یابد.

 

مصرف غذای کمتر در طی روز

نکته‌ای که در مصرف غذا‌ها به‌صورت روزانه وجود دارد، میزان مصرف آن‌ها است. بسیاری از متخصصان و مربیان بر‌ این باورند که وعده‌های غذایی باید کم‌حجم باشند. این روند، در چربی-سوزی در شب تاثیر زیادی می‌گذارد. مصرف میان‌وعده‌های غذایی کوچکتر در طول روز، موجب فعال ماندن متابولیسم بدن‌تان می‌شود. همچنین موجب می‌شود در شب و هنگامی که خوابیده‌اید، چربی بسوزانید. البته بهتر است از میان‌وعده‌های مقوی و سالم استفاده کنید.

این روش، یک مزیت منحصر‌به‌فرد دیگری نیز دارد. با مصرف میان‌وعده‌های کوچک و سالم، اشتهای شما کاهش می‌یابد. در‌ صورت تکرار این روند، اشتهای شما به‌صورت روزانه کاهش می‌یابد و چربی سوزی در خواب اتفاق می‌افتد.

این مطلب توسط گروه تحریریه، از منابع گوناگون گردآوری و تدوین شده و صرفا جهت آشنایی شما با موضوع بحث میباشد و هیچگونه تایید یا رد در مورد این مطلب را تضمین نمیکنیم.

منبع: sleep.me

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *