ارائه انواع رژیم‌های غذایی با بهترین متد

غذای کمکی نوزاد، غذایی است که در کنار شیر مادر یا شیر خشک به نوزاد داده می‌شود که نیازهای تغذیه و رشد قدی کودکان او را برآورده کند. غذای کمکی نوزاد باید با توجه به سن، وضعیت جسمانی و عصبی، واکنش به غذا و علاقه نوزاد انتخاب شده و تغییر یابد. در این مقاله به برخی از نکات مهم در مورد غذای کمکی و رژیم غذایی کودکان می‌پردازیم.

کودکی در حال خوردن غذای کمکی نوزاد
کودکی در حال خوردن غذای کمکی نوزاد

بهترین غذای کمکی نوزاد

بهترین غذای کمکی نوزاد، غذایی است که:

بر اساس این معیارها، برخی از غذاهای مناسب برای غذای کمکی نوزاد عبارتند از:

بهترین زمان برای شروع غذای کمکی نوزاد چه موقع است؟

بهترین زمان برای شروع غذای کمکی نوزاد به تکامل عصبی و عضلانی نوزاد بستگی دارد. به‌طور‌کلی، توصیه می‌شود که دادن غذای کمکی را از ۵ تا ۶ ماهگی آغاز کنید. در این سنین، نوزاد می‌تواند:

کودکی درحال خوردن غذا
کودکی درحال خوردن غذا

اولین غذای کمکی نوزاد

اولین غذای کمکی باید ساده، نرم و رقیق باشد. برخی از گزینه‌های مناسب برای اولین غذای کمکی عبارتند از:

غذاهای بالا را با قاشق به کودک بدهید و منتظر باشید که واکنش او را ببینید. اگر کودک این غذاها را قبول کرد، می‌توانید هر روز مقدار آن‌ها را افزایش دهید.

غذای مخصوص 6 ماهگی نوزادان

غذای مخصوص 6 ماهگی نوزادان باید شامل غذای جامد و نیمه جامد باشد که کودک به حس خوردن، جویدن و بلعیدن عادت کند.

برخی از گزینه‌های مناسب برای غذای مخصوص 6 ماهگی نوزادان عبارتند از:

غذای کمکی نوزاد هفت الی 9 ماهگی

غذای کمکی نوزاد ۷ الی ۹ ماهه باید شامل غذای جامد باشد که کودک به حس خوردن با دندان‌ها، جویدن با لثه‌ها و بلعیدن با گلو عادت کند.

برخی از گزینه‌های مناسب برای غذای کمکی هفت الی ۹ ماهگی عبارتند از:

غذای کمکی نوزادان 10 الی 12 ماهگی

برخی از گزینه‌های مناسب برای غذای کمکی نوزاد ۱۰ الی ۱۲ ماهه عبارتند از:

چندین مدل غذای کمکی نوزاد
چندین مدل غذای کمکی نوزاد

غذای کمکی بعد از دوازده ماهگی نوزاد

غذای کمکی بعد از 12 ماهگی نوزاد باید شامل غذای جامد و خوردنی باشد که کودک به حس خوردن با دندان‌های جلو و عقب، جویدن با لثه‌های بالا و پایین و بلعیدن با گلو عادت کند. در این سنین، نوزاد می‌تواند:

برخی از گزینه‌های مناسب برای غذای کمکی بعد از دوازده ماهگی نوزاد عبارتند از:

گروه‌های غذایی قابل استفاده در غذای کمکی نوزاد با توجه به سن

برای اینکه غذای کمکی نوزاد سالم و متنوع باشد، باید از گروه‌های غذایی مختلف استفاده کنید. گروه‌های غذایی شامل:

سبزیجات

سبزيجاتی مثل هويج، كدو، كلم، بروكلي، اسفناج و سيب‌زميني دارای ویتامین  A، C، K، فيبر، آهن، كلسيم و پتاسيم است كه براي تقويت بينايي، سيستم ايمني، استخوان‌ها، دندان‌ها و عضلات كودك مفيد است. سبزيجات را می‌توانید پس از پختن و له­كردن با شير مادر يا شير خشك مخلوط كنيد تا پوره شود. سبزیجات را می‌توانید از ۵ تا ۶ ماهگی به کودک بدهید.

کودکی در حال خورد غذای کمکی نوزاد
کودکی در حال خورد غذای کمکی نوزاد

میوه‌ها

میوه‌هایی مثل موز، هلو، گلابی، زردآلو، آووکادو و سیب دارای ویتامین  C، A، E، فيبر، آنتي‌اكسيدان و قند طبیعی هستند که برای تقویت سلول‌ها، جلوگیری از عفونت، رفع يبوست و تامين انرژي كودك مناسب است. میوه‌ها را می‌توانید پس از پختن و له­کردن با شیر مادر یا شیر خشک مخلوط کنید که پوره شود. میوه‌ها را می‌توانید از ۵ تا ۶ ماهگی به کودک بدهید.

غذاهای نشاسته دار

غذاهای نشاسته‌دار شامل برنج، نان، پفک، ماکارونی و سیب‌زمینی است که دارای کربوهیدرات، فسفر، منگنز، فولات و فیبر است که برای تامین انرژی، تقویت استخوان‌ها، سلول‌ها و سيستم عصبي كودك مفيد است. غذاهای نشاسته‌دار را می‌توانید پس از پختن و خردکردن با شیر مادر یا شیر خشک ترکیب کنید که نرم شود. غذاهای نشاسته‌دار را می‌توانید از ۶ تا ۷ ماهگی به کودک بدهید.

غذاهای پروتئینی

غذاهای پروتئینی مانند گوشت، مرغ، ماهی، تخم مرغ، حبوبات و کشک دارای پروتئین، آهن، روی، سلنیوم و ویتامین B است که برای تقویت عضلات، خون‌سازی، تقویت سیستم ایمنی و عصبی کودک مفید است. غذاهای پروتئینی را می‌توانید پس از پختن و له کردن با شیر مادر یا شیر خشک ترکیب کنید که صاف شود. غذاهای پروتئینی را می‌توانید از ۷ تا ۸ ماهگی به کودک بدهید.

لبنیات

لبنیاتی مانند شیر، ماست، دوغ، پنیر و کشک دارای پروتئین، کلسیم، پتاسیم، منیزیم و پروبیوتیک است که برای تقویت عضلات، استخوان‌ها، قلب، سيستم عصبي و گوارشي كودك مفيد است. لبنیات را می‌توانید با شیرین‌کننده‌های طبیعی مثل عسل، خرما، کشمش یا آلوچه ترکیب کنید که طعم آن را بهبود بخشد. لبنیات را می‌توانید از ۸ تا ۹ ماهگی به کودک بدهید.

انواع نوشیدنی‌های مختلف

انواع نوشیدنی‌های مختلف مانند آب، شیر، دوغ، آبمیوه و چای دارای آب، قند، ویتامین‌ها و مواد معدنی است که برای تامین مایعات، انرژی، تقویت سلول‌ها و جلوگیری از عفونت کودک مفید است. انواع نوشیدنی را می‌توانید با اضافه­کردن شیرین‌کننده‌های طبیعی مثل عسل، خرما، کشمش یا آلوچه ترکیب کرد.

انواع مواد اولیه برای غذای کمکی نوزاد
انواع مواد اولیه برای غذای کمکی نوزاد

خوردن شیر مادر در کنار شیر خشک

خوردن شیر مادر در کنار شیر خشک فواید و مضراتی دارد که به شرح زیر است:

کلام آخر

در این مقاله به برخی از نکات مهم در مورد غذای کمکی نوزاد پرداخته شد. برای اینکه غذای کمکی نوزاد سالم و متنوع باشد، باید از گروه های غذایی مختلف استفاده کرد؛ همچنین باید به سن، وضعیت جسمانی و عصبی، واکنش به غذا و علاقه نوزاد توجه داشت. غذای کمکی نوزاد را به­صورت تدریجی و با حفظ شیر مادر یا شیر خشک شروع و ادامه داد. چند نکته مهم در انتخاب و تهیه غذای کمکی:

این مطلب توسط گروه تحریریه، از منابع گوناگون گردآوری و تدوین شده و صرفا جهت آشنایی شما با موضوع بحث میباشد و هیچگونه تایید یا رد در مورد این مطلب را تضمین نمیکنیم.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *