ارائه انواع رژیم‌های غذایی با بهترین متد

لاغری موضعی و روش های آن

امروزه می‌بینیم که بسیاری از افرادی که هدف کم کردن وزن و لاغری را در سر می‌پرورانند یا قدم در این مسیر نهاده اند، بسیار به لاغری موضعی نیز فکر می‌کنند و تمایل به کم کردن وزن یک ناحیه از بدن در آنان بالا رفته است. اما آیا لاغری موضعی از نظر علمی امکان‌پذیر است؟

فردی ورزشکار که متری به آن متصل است

ابتدا باید بدانیم که بدن ما برای ذخیره انرژی، چربی ذخیره می‌کند. به عبارت ساده تر، وقتی شما بیشتر از مقدار کالری‌ای که بدن مصرف کند، غذا میل کنید، مازاد انرژی به صورت چربی برای استفاده بعدی در بدن ذخیره می‌شود و این امر می تواند موجب چاقی  و یا اضافه وزن نیز شود. اگرهم میزان غذایی که مصرف می شود کم‌تر باشد، بدن به سراغ پس‌اندازش رفته و با استفاده از این چربی، نیاز خود به انرژی را برطرف می‌کند.

 بخش های مختلفی در بدن هستند که چربی را در خود ذخیره می کنند؛ از جمله شکم، بازوها، ران ها، پهلوها و …. اما نکته قابل توجه این‌ است که،  با رژیم غذایی به تنهایی، چربی از تمام بدن کسر می‌شود نه بخشی از بدن. یعنی بدن شما بین چربی ذخیره شده در بازو یا پهلو تمایزی قائل نمی‌شود و این طور نیست که بیشتر چربی را از قسمت‌هایی بسوزاند که  بیشتر دلخواه شما باشد. از طرفی گاهی در بسیاری از افراد مشاهده می کنیم که  به دنبال کاهش وزن و رعایت رژیم غذایی، تمام اندام هایشان به یک نسبت کاهش سایز نخواهند داشت و فرد نیاز دارد برای ایجاد تناسب و کاهش سایز از روش های لاغری موضعی نیز بهره مند شود. به همین دلیل است که افراد اغلب در کنار دریافت و رعایت برنامه غذایی خود به دنبال روشی برای لاغری‌های موضعی نیز هستند.

برای این منظور در کنار انواع روش ها برای حذف چربی های اضافه همچون رژیم غذایی مناسب و ورزش، روش های تخصصی و پزشکی نیز بوجود آمدند. در این مقاله به بررسی جدید ترین روش های لاغری برای بخش های معین از بدن با هدف تناسب اندام  و کاهش سایز می پردازیم.

با ما همراه باشید.

لاغری موضعی چیست؟

لاغری موضعی به معنای اقدام هدفمند برای سوزاندن چربی در نواحی خاصی از بدن است که اغلب موجب کاهش سایز خواهد شد. زیرا ممکن است برخی از بخش های بدن شما نسبت به سایر بخش ها دارای تجمع بیشتری از سلول های چربی باشد بسیاری از افراد هستند که چربی اضافی و اضافه وزن آن ها در نواحی خاصی از بدن مانند باسن، ران، شکم و یا نواحی بخصوص دیگری است. این موضوع تحت تاثیر عوامل مختلفی از قبیل جنسیت، سن، ژنتیک و سبک زندگی افراد قرار دارد. به عنوان مثال، زنان درصد بیشتری از چربی بدن نسبت به مردان دارند که اغلب در ران ها و باسن ذخیره می شود؛ به خصوص در سال های باروری. با این حال، در دوران پیش از یائسگی و یائسگی، تغییرات هورمونی ممکن است باعث شود این چربی اضافی به ناحیه شکم برود. از سوی دیگر، مردان بیشتر در طول زندگی خود دچار اضافه وزن در بخش میانی بدن می شوند. افزایش وزن می تواند بسیار ناراحت کننده باشد و باعث شود بسیاری از افراد به دنبال راه هایی همچون لاغری سریع، رژیم غذایی یا افزایش سطح فعالیت فیزیکی خود باشند. در کنار این ها روش های کلینیکی و پزشکی نیز می تواند به لاغری موضعی در نواحی دلخواه کمک قابل توجهی بکند. به عنوان مثال، اگر شما فردی باشید که توده چربی بیشتری در پشت بازوهای خود دارید، لاغری های موضعی با استفاده از دستگاه ها در پشت بازو می توانند توده چربی های اضافی پشت بازوهای شما را به مرور زمان کاهش دهند. کاهش توده های چربی با این روش به ویژه برای کسانی که در گذشته به سختی وزن خود را پایین آورده اند یا نتوانسته اند با استفاده از روش های دیگر به نتایج مورد نظر خود برسند، جذاب است.
فردی که شکم خودش را گرفته است

دلایلی که باعث چاق شدن قسمتی از بدن می شود

پس از عوامل ژنتیکی که مهم ترین عامل در چاقی موضعی بدن تلقی می شوند، عدم تعادل هورمون ها در بدن نیز سهم قابل توجهی را در تجمع چربی های موضعی به خود اختصاص می دهند که در زیر به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد:

یائسگی در بانوان

با ورود زنان به سال‌های پیش یائسگی و بعد از یائسگی، اغلب سطح استروژن (هورمون جنسی در زنان) آن‌ها نوسان پیدا می‌کند، که می‌تواند منجر به نوسانات خلقی و افزایش سرسختانه وزن در اطراف قسمت میانی بدن شود.

 طبق مطالعه دانشگاه ویسکانسین، به دلیل نوسان میزان هورمون استروژن در زنان در دوران یائسگی، زنان در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به اختلالات خلقی نسبت به مردان قرار دارند. این مطالعه نشان داد که سطح استروژن در زنان اغلب در طول اتفاقات چرخه تولیدمثل و تحولات یائسگی نوسان می‌کند.

جالب توجه است که در طول اتفاقات چرخه تولیدمثل و تحولات یائسگی بیشتر زنان شروع افسردگی یا افسردگی عودکننده را نیزگزارش می‌کنند.

سطح استروژن در هنگام تغییرات بدنی مربوط به دوران یائسگی به طور طبیعی نوسان می‌کند که می‌تواند باعث تغییر خلق‌وخو شود. از طرفی، تغییر خلق و خو، خود علتی بر آغاز پرخوری های عصبی می تواند باشد که منجر به افزایش کالری دریافتی و در نهایت افزایش وزن  خواهد شد. که نیاز به لاغری موضعی دارد.

استرس و اضطراب

یکی دیگر از بازیکنان به نام، در صحنه افزایش میزان چربی های شکمی هورمونی، هورمونی به نام کورتیزول است، که اغلب از آن به عنوان هورمون استرس یاد می‌شود. سطح کورتیزول هنگامی که بدن احساس اضطراب بسیار زیادی دارد، افزایش می‌یابد که می‌تواند منجر به افزایش وزن سرسختانه نیز شود. این امر به این دلیل است که بدن به حالت جنگ و گریز در می‌آید. سطح بالای استرس و اضطراب می‌تواند بدن را به حالت بقا سوق دهد که باعث افزایش سطح کورتیزول ما می‌شود و به بدن سیگنال ذخیره چربی بیشتری می‌دهد.

خواب ناکافی

بی‌خوابی و خستگی می‌توانند علائم آشکارکننده‌ای باشند که نشان می‌دهند هورمون‌ها مقصر افزایش وزن شما هستند. کمبود خواب باعث خستگی می‌شود که منجر به استرس و بی‌خوابی می‌گردد. همه این موارد موجب آشفته کردن هورمون‌ها و بهم خوردن تعادل آن ها در بدن خواهد شد. مثل کورتیزول که در استرس بدنی با افزایش سطح ترشح خود در بدن ایفای نقش میکند.

دو هورمون دیگر به نام های گرلین و لپتین نیز در این شرایط تعادل خود را از دست می دهند. هورمون گرلین به هورمون گرسنگی در بدن معروف است. در واقع با افزایش میزان گرلین در بدن افراد احساس گرسنگی بیشتری را خواهند داشت. در نقطه مقابل گرلین، لپتین قرار دارد که مسول احساس سیری در بدن می باشد.

در واقع خواب ناکافی در شبانه روزمی تواند باعث افزایش سطح گرلین و کاهش سطح لپتین شده و احساس گرسنگی را نیز در افراد بیشتر کند. طبیعی است که فردی که کمتر خوابیده و بیشتر احساس خستگی دارد علاوه بر تامین انرژی خود با دریافت بیشتر غذا، وقتی احساس گرسنگی کند پاسخی جز دریافت غذا برای ایجاد حس سیری در بدن خود، نخواهد داشت. افزایش بیش از حد غذا و کالری روزانه نیز منجر به افزایش تجمع چربی در بدن، اضافه وزن و چاقی خواهد شد. این افزایش وزن نیاز به لاغری موضعی دارد.

لاغری موضعی برای کدام قسمت های بدن انجام می شود

بر اساس ساختار بدن هر فرد و ژنتیک هر فرد، بخش های خاصی از بدن مستعد چاقی و اضافه وزن است. بنابراین چنان چه قصد لاغری نواحی خاص را دارید، می توانید در کنار رعایت برنامه غذایی مناسب و انجام ورزش های مخصوص به خود و البته با نظر پزشک خود، از روش های لاغری موضعی (دستگاه لاغری) برای کاهش سایز در نواحی مد نظر خود نیز استفاده کنید.

فردی درحال صحبت با تلفن که همبرگر در دست دارد

انواع روش های لاغری موضعی

همان طور که گفتیم، افراد به دلایل گوناگونی به دنبال لاغری هستند و ممکن است تنها بخواهند یک یا چند بخش از بدن خود را لاغر و تناسب اندام خود را حفظ کنند. در این بخش به معرفی برجسته ترین روش ها برای لاغری موضعی می پردازیم:

لاغری موضعی با عمل جراحی

انجام اعمال جراحی برای کاهش وزن و لاغری امروزه بسیار رایج است و خطر مشکلات پزشکی مرتبط با چاقی را کاهش می دهد. جراحی به دو طریق می تواند در لاغری تاثیر بگذارد. اول، ایجاد محدودیت برای میزان غذای مصرفی است؛ مثلا جراحی معده یا حذف بخشی از روده کوچک. راه دوم حذف مستقیم بافت های چربی از بدن به وسیله جراحی است. لیپوساکشن از جمله این جراحی هاست. لازم به ذکر است که روش جراحی، یک روش تهاجمی محسوب می شود. ضمن اینکه تصمیم گیری  برای انجام یا عدم انجام جراحی و همینطور تعیین نوع جراحی نیاز مند مشاوره با پزشک متخصص می باشد. چرا که ممکن است شما از دید خودتان کاندید جراحی باشید ولی در اصل جراحی اصلا برای شما مناسب نباشد و عارضه های جبران ناپذیری را پدید بیاورد

فردی در حال ورزش کردن

لاغری موضعی با ورزش

ورزش کردن میتواند با افزایش مصرف انرژی در بدن باعث کاهش وزن و کاهش سایز در کل بدن شود یا با تقویت عضلات یک ناحیه میتواند موجب برجسته شدن عضلات یک ناحیه شود اما اینکه بخواهید فقط با ورزش سایز یک ناحیه خاص از بدن (مانند بازوها) را کوچک کنید یا اصطلاحا لاغری موضعی داشته باشید، عملا امکان پذیر نیست. شما می‌توانید با تمرین‌های ورزشی به‌خصوص بر روی عضلاتی خاص متمرکز شوید و آن ها را تقویت کنید. به عنوان مثال می‌توانید عضلات سینه خود را تقویت کنید، بدون آن که چندان به عضلات دیگر توجه داشته باشید. دویدن، دوچرخه سواری و شنا عضلات بدن را درگیر می کنند و علاوه بر چربی سوزی و لاغری، موجب تقویت سیستم قلبی و عروقی فرد می شوند.

لاغری موضعی با طب سوزنی

طب سوزنی یک روش طب سنتی چینی برای تحریک نقاط خاصی در بدن است که عمدتا با ورود سوزن های بسیار نازک از طریق پوست انجام می شود. کاربرد طب سوزنی در درمان دردها و سایر مشکلات گسترده است. تا کنون دانشمندان مطالعات زیادی در مورد اینکه چطور طب سوزنی می تواند به کاهش وزن کمک کند، انجام نداده اند. اما طرفداران طب سوزنی معتقدند این متد می تواند جریان انرژی بدن را تحریک کند و بر چاقی تاثیر گذار باشد. 

افزایش متابولیسم، کاهش اشتها، کاهش استرس و رفع نقص های درونی بدن که بر چاقی و لاغری موثرند، می تواند از شیوه های کاربرد طب سوزنی در لاغری موضعی باشد. بر اساس میزان وزنی که فرد بخواهد کم کند، تعداد جلسات طب سوزنی تعیین می شود. انجام طب سوزنی برای اکثر افراد بی خطر است. با این وجود اگر قصد دارید از این روش استفاده کنید، حتما از مشورت بهترین متخصصان در این زمینه بهره ببرید.

جراحی لیپوساکشن برای لاغری موضعی

انجام اعمال جراحی برای کاهش وزن و لاغری امروزه بسیار رایج است و خطر مشکلات پزشکی مرتبط با چاقی را کاهش می دهد. جراحی به دو طریق می تواند در لاغری تاثیر بگذارد. اول، ایجاد محدودیت برای میزان غذای مصرفی است؛ مثلا جراحی معده یا حذف بخشی از روده کوچک. راه دوم حذف مستقیم بافت های چربی از بدن به وسیله جراحی است. هردوی این روش ها در لاغری موضعی نیز کاربرد دارند. لیپوساکشن از جمله این جراحی هاست. لازم به ذکر است که روش جراحی، یک روش تهاجمی محسوب می شود.

شخصی که درحال طب سوزنی است

رژیم برای لاغری موضعی

اهمیت انتخاب رژیم غذایی مناسب برای کاهش وزن بر هیچ کس پوشیده نیست. به خصوص اگر در سنین پایین تر با هدف تغذیه مناسب و رشد قدی کودکان باشد. رعایت رژیم غذایی مناسب در کنار ورزش از اصول اولیه تناسب اندام و لاغری به شمار می روند. اما نکته لازم به ذکراین است که هیچ ماده غذایی هوشمندی وجود ندارد که پس از بلعیده شدن بداند چه مسیری را طی کند و یا به کدام بخش از بدن برای اثرگذاری، حرکت کند. پس اگر در بین تبلیغات موجود دیدیم که راهکار تغذیه ای برای لاغری فلان قسمت از بدن ارایه شده است مثل خوردن سیب زمینی آب پز برای پر تر شدن صورت و یاخوردن آب کرفس موجب کاهش چربی شکم خواهد شد، باید بدانیم این امر در علم تغذیه مکانیسمی ندارد و این یعنی چربی‌سوزی و لاغری موضعی رخ نمی‌دهد. چه بسا ممکن است این امر موجب بر هم خوردن رژیم شما و افزایش دریافت کالری روزانه شما شده و شما را در مسیری اشتباه وارد کند.

هر سوالی که دارید میتوانید از مشاورین ما بپرسید

مطب شریعتی: 02122250501 کاشانی: 02144032891

لاغری موضعی با دستگاه های مختلف

در این راستا دستگاه ها و روش های مختلفی نیز بوجود آمده اند که تاثیر بیشتری بر تحریک چربی در یک ناحیه اعمال می کنند مثل: شاک ویو، آر اف، کویتیشن، کرایو و…  که متخصصان در روش های پزشکی و تکمیلی برای کاهش توده چربی و سایز بدنی از  آن ها بهره می گیرند. از معروف ترین این روش ها می توانیم به لاغری موضعی با کویتیشن، آر اف (RF) و ال پی جی و لاغری با دستگاه Volcano اشاره کنیم. در ادامه ویدئو معرفی مختصری از هر کدام از این دستگاه ها آمده است:

دستگاه لاغری موضعی دکتر خورشیدی

فردی که جلوی آن همبرگر وجود دارد

لاغری موضعی با کویتیشن

کویتیشن یک روش زیبایی است که برای جداسازی ذخایر چربی اضافه در بدن از آن استفاده می کنند. این یک درمان موثر و کم تر تهاجمی به جای عمل جراحی لیپوساکشن است که ایمنی بیشتر و خطرات کم تری دارد. این روش را با نام های تجاری مانند Liponix و Ultrashape نیز می شناسند.

در این روش باید به یک مشاور و متخصص آموزش‌دیده مراجعه کنید که تجربه انجام درمان با این روش را دارد. هزینه این روش از جراحی کم تر است و بر اساس جلسات درمانی شما تعیین می شود. در این روش نیازی به برش روی بدن نیست. اما توجه کنید که از روش کویتیشن برای لاغری بخش های نسبتا کوچک از بدن استفاده می کنند و این روش مناسب کاهش وزن به مقدار بالا نیست.

 کویتیشن به عنوان یک راهکار برای لاغری موضعی با عوارض جانبی بسیار اندک شهرت دارد. از عوارض جانبی رایج در این روش می توانیم به کبودی و درد اشاره کنیم که البته در کوتاه مدت رخ می دهند. برخی افراد پس از بهبودی با این درمان دچار شل شدن پوست یا فرورفتگی در پوست می شوند که کم تر اتفاق می افتد.

از مزایای این روش می توانیم به سرعت آن اشاره کنیم. هر جلسه لاغری با متد کویتیشن در کم تر از یک ساعت تکمیل می شود و شما نیازی به استراحت یا نقاهت پس از آن نخواهید داشت و می توانید بلافاصله به فعالیت های روزمره خود بازگردید.

لاغری با دستگاه آر اف

فرکانس رادیویی یا آر اف(RF) یکی از روش هایی است که با نفوذ به لایه های عمیق پوست و تحریک پوست به تولید الاستین و کلاژن، برای ایجاد تغییر در ظاهر بدن و بخش های مختلف آن استفاده می گردد. امواج آر اف در کنار تقویت و ترمیم پوست و بافت های بدن می توانند سلول های چربی را وادار به تجزیه و آزادسازی چربی های مایع نمایند که در نتیجه آن، لاغری اتفاق می افتد.

کسی که با دستگاه لاغری موضعی در حال لاغری کمر است

این روش به خصوص برای کسانی مناسب خواهد بود که قصد انجام فرم دهی را بر روی صورت خود دارند. چراکه صورت ناحیه بسیار حساسی به شمار می رود و در زیبایی و ظاهر افراد بسیار موثر است و انجام اعمال جراحی نیز ممکن است اثرات ناخوشایندی بر آن بگذارد. کاهش سایز با آر اف اولین درمان تکمیلی دائمی  برای از بین بردن چربی می باشد که از روش درمانی بدون تماس و غیر تهاجمی استفاده می کند.

پزشک حین درمان با این روش، یک سیستم پیچیده خنک کننده به کار می گیرد تا حرارت دستگاه به پوست شما آسیبی نرساند. در این روش خطر عوارض جانبی و التهاب به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. از این روش برای سفت شدن پوست و حذف چین و چروک نیز استفاده می کنند.

فردی درحال لاغری با دستگاه لاغری موضعی

لاغری با دستگاه volcano روشی که دکتر خورشیدی در مطب خود انجام می‌دهد

دستگاه ولکینو از جمله مدرن ترین دستگاه های حرفه ای در زمینه لاغری و تناسب اندام است که به صورت غیر تهاجمی عمل می کند. این دستگاه  با تولید امواج مخصوص و در مدت زمانی بسیار کوتاه تر از سایر دستگاه ها، سوخت و ساز بخش های مشخص از بدن را بالا می برد و موجب چربی سوزی در نواحی انتخابی می شود.

در ساختار این دستگاه چند بازوی مکانیکی وجود دارد که سر این بازوها روی ناحیه خاص قرار می گیرد و بسته می شود. تکنولوژی به کار رفته در RF VOLCANO، ویبرادیوفوتولوژی (Vibradiofotology)  و  رادیوفرکانس ترکیبی نرم و لیزر کم توان می باشد. از آنجا که پژوهش های بالینی جدید نشان می دهند که میزان حجم انرژی وارد شده به بافت، مهمترین عامل در رسیدن به بیشترین نتایج بالینی است، دستگاه ولکینو از یک ژنراتور رادیوفرکانس با توان بالا بهره مند است. این ژنراتـور رادیویی که طراحی سال 2021 می باشد هیچ گزش و تکانه ی الکتریکی به بدن وارد نمی کند و به آن رادیـوفرکانس نرم گفته می شود. از این نوع خاص رادیوفرکانس در دستگاه هایی همچون هیگز و ارکتوفیکس که در رشته ی زنان و اورولوژی کاربرد دارند، مورد استفاده قرار گرفته است. رسیدن به بهترین درمان در کوتاه ترین زمان و بدون عوارض بالینی، هدف پزشکان و خواسته ی بیماران می باشد. تکنولوژی ویبرادیوفوتولوژی که در آمریکا ثبت اختراع شده، دستاورد بزرگی در این راه است که از سه گانه ی رادیوفرکانس، میکرو ویبروپرکاشن و دایود ال ای دی های هایبرایت تشکیل شده است و می تواند با برهم کنش آنها به صورت همزمان، بیشترین رضایت مندی را به ارمغان آورد. در فناوری ویبرادیوفوتولوژی، درناژ لنفی و سم زدایی از سلولیت و بافت چربی با میکروویبروپرکاشن و حرکت ماساژور تنها در چند دقیقه به حداکثر می رسد. در همان حال، انرژی رادیوفرکانس از سری ها و پلیت های چند قطبی به همه ی لایه های بافت از سطح تا عمق وارد می گردد که لیفت پوست، تحریک فیبروبلایست ها و لیپولیز سلول های چربی را در پی دارد. لازم است بدانیم که گنجایش گرمایی بافت هنگامی که تحت تاثیر میکروویبروپرکاشن قرار می گیرد، بسیار افزایش می یابد و فرد می توانــد چندین برابــر حجم گرمایش عادی را بدون درد و احساس سوختگی تحمل نماید. همراه و هم زمان با این تکنولوژی، لیزرهای تعبیه شده در سیـستم، تا چندین هزار میلی وات انرژی فوتـــونیک را به بافت تابانده، همراه با تحریک در سطح سلولی و زیر سلولی، اثربخشی را به اوج می رسانند. بعبارت ساده تر هنگام استفاده از دستگاه وولکینو شما درواقع از سه تکنولوژی بهطور همزمان بهره می برید. نکته جالب توجه اینجاست که احساس درد و یا حرارت نخواهید داشت کاهش سایز ایجاد شده در بدن شما به طور طولانی مدت ماندگار خواهد بود (در صورت رعایت برنامه غذایی، سبک زندگی سالم و حفظ وزن، این مدت تا حدود 4 الی 5 سال نیز ماندگار خواهد بود). استفاده از دستگاه ولکینو برای لاغری موضعی از جمله بی ضررترین روش ها برای لاغری است که عوارض جانبی خاصی به همراه ندارد. با این حال درمان با دستگاه ولکینو باید توسط متخصص با مدرک انحصاری استفاده از این دستگاه انجام گیرد تا بهترین نتایج را به دست بیاورید. علاوه بر کاهش سایز به واطه نفوذ امواج از طریق دستگاه ولینو در بافت چربی، این دستگاه می تواند به لیف و جوانسازی پوست صورت افراد نیز کمک شایان توجهی داشته باشد. جوانسازی صورت و رفع چیــن و چروک در صورت به واسطه سیستم پرقدرت و قابل تنظیـم میکرو ویبروپرکاشن به همراه ایجاد یک میـدان مغناطیسی پیچیده در بافت هدف به سهولت قابل انجام است. درواقع بازوی لاینر ارگونومیک در دستگاه می تواند برای لاغری صورت و غبغب و گونه سازی و یا جوانسـازی( برای رفـع ترک ها، چین و خطوط دست وصورت)  به صورت ایمن مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع بدون احساس درد و یا حرارت بالایی به شیوه ای سالم و ایمن می توان از پوستی شاداب تر با ماندگاری بالاتری بهره مند شد. پس اگر به دنبال یک روش مقرون به صرفه، مطمین و با ماندگاری بالا جهت کاهش سایز، تناسب اندام و جوانسازی پوست خود هستید، جهت استفاده از دستگاه ولکینو می توانید با مطب دکتر خورشیدی تماس حاصل کنید و مشاوره تخصصی دریافت نمایید.

جمع بندی

کاهش چربی در نقاط مشخصی از بدن نیازمند تعیین یک سبک زندگی سالم، تغذیه و تحرک مناسب و همچنین بهره گیری از مشورت افراد متخصص در حوزه تغذیه و پزشکی است. روش های گوناگونی برای لاغری موضعی وجود دارد که هر فرد می تواند بر اساس ترجیح خود، خصوصیات جسمی و نظر پزشک از میان آن ها انتخاب کند.

پزشکی در حال اندازه گیری شکم فردی دیگر

باید توجه داشت که حتی در صورت استفاده از روش های کلینیکال، ضروری است که برای حفظ تناسب اندام خود تان سعی کنید شرایط زندگی خود را بهبود ببخشید. تمرینات ورزشی و رژیم انلاین هدفمند می تواند به شما در این راه کمک کند. فراموش نکنید که برای دستیابی به نتایج دلخواه و حفظ آن ها، باید به طور مداوم در مسیر درست باقی بمانید.

اگر تحت درمان زیر نظر پزشک هستید، دوره درمان خود را کامل کنید و اقدامات تکمیلی و تجدید کننده را از یاد نبرید. در این صورت سلامت جسم و تناسب اندام خود را همواره حفظ خواهید کرد.

دکتر خورشیدی