ارائه انواع رژیم‌های غذایی با بهترین متد

آیا تا به حال انواع مختلف رژیم غذایی را امتحان کرده اید؟ سلامتی بدن و کاهش وزن دغدغه بسیاری از افراد است به نحوی که برای تحقق آن رژیم های مختلفی را امتحان می کنند. برخی از رژیم ها در درازمدت نتیجه می دهند، در حالی که برخی دیگر زودبازده هستند. اما رژیم هایی زودبازده کدام اند؟ در ادامه به معرفی چند رژیم زود بازده خواهیم پرداخت.

یک جدول که در آن برنامه رژیم غذایی را مینویسیم که در کنار آن یک سیب قرار دارد
رژیم زود بازده

بهترین رژیم های لاغری زود بازده

اگر قصد دارید در مدت کوتاهی وزن کم کنید، بهتر است که از برخی از انواع رژیم ها استفاده کنید. این رژیم ها می توانند در حداقل زمان، شما را به  وزن ایدئال برسانند. برخی از زود بازده ترین رژیم ها به شرح زیر هستند:

رژیم زود بازده کتوژنیک

این رژیم در دسته رژیم های کم کربوهیدرات قرار می گیرد و در آن شما بیشتر از پروتئین و چربی کالری دریافت می کنید تا از کربوهیدرات ها. در این رژیم باید از مصرف مواد غذایی که به نسبت هضم آسانی دارند پرهیز کنید. انواع نوشابه ها، شیرینی ها و نان هایی که از آرد سفید تهیه می شوند در این دسته قرار می گیرند.

هنگامی که مصرف کربوهیدرات خود را به پنجاه گرم در روز برسانید، قند خون شما به سرعت کاهش می یابد. این امر بین سه تا چهار روز طول می کشد. سپس بدن شروع به تجزیه پروتئین و چربی برای تامین قند موردنیاز خون می کند و این  کاهش وزن را به همراه خواهد داشت.

رژیم کتوژنیک معمولا کوتاه مدت است و تمرکز آن بیشتر روی کاهش وزن است. اکثر افراد از آن برای کم کردن وزن خود استفاده می کنند اما جالب است بدانید که از این رژیم می توان برای کنترل برخی از بیماری ها مانند صرع نیز استفاده کرد. افرادی که مبتلا به دیابت هستند، ممکن است نتوانند از این رژیم استفاده کنند، پس حتما قبل از هر گونه اقدام با پزشک خود مشورت کنید.

انسولین هورمونی است که به بدن شما اجازه می دهد از قند به عنوان سوخت مورد نیاز خود استفاده کند. رژیم کتوژنیک باعث می شود که این سوخت به سرعت بسوزد و جایگزینی نداشته باشد. پس می توان نتیجه گرفت که بدن نیاز به انسولین کمتری خواهد داشت و بدن شما از ابتلا به سرطان مصون خواهد ماند. همچنین سلول های سرطانی کمتری در بدن شما رشد خواهد کرد.

تعداد زیادی میوه و سبزیجات مختلف
استفاده از میوه و سبزیجات در رژیم

رژیم کم کربوهیدرات

اگر قصد شما از رژیم گرفتن، کم کردن وزن باشد، باید بدانید که رژیم کم کربوهیدرات یکی از محبوب ترین گزینه هاست. رژیم های مختلفی مانند کتو در این دسته قرار می گیرند که کمک زیادی به کاهش وزن شما خواهند کرد. به طور کلی، در این رژیم ها شما کربوهیدرات را به مقدار زیادی محدود می کنید تا مصرف چربی و پروتئین را افزایش دهید. بنابراین مصرف گوشت قرمز و مرغ در این برنامه غذایی جایگاه ویژه ای دارد.

این رژیم ها معمولا پروتیئن بیشتری نسبت به رژیم های کم چرب دارند، پس می توان آن را یک مزیت دانست. پروتئین می تواند به افزایش متابولیسم، کاهش وزن و حفظ عضلات بدن کمک کند. در رژیم کم کربوهیدرات، بدن شما به آهستگی شروع به استفاده از اسیدهای چرب به جای کربوهیدرات برای تامین انرژی با تبدیل آن ها به کتون می کند. این رژیم به دلیل این که هیچ گونه قند اضافی در آن وجود ندارد، بهترین گزینه برای افراد مبتلا به دیابت است چون قند خون را به مقدار قابل توجهی کاهش می دهد.

همچنین می توانند سطح کلسترول خون را پایین بیاورند؛ بنابراین، خطر ابتلا به بیماری های قلبی و فشار خون کاهش خواهد یافت. با این که رژیم کم کربوهیدرات می تواند وزن شما را کاهش دهد، اما گاهی اوقات مضراتی هم خواهد داشت که بسیاری از پزشکان برای برخی از افراد توصیه نخواهند کرد. چون در این رژیم از چربی بیشتر استفاده می شود، افرادی که سطح چربی خون بالایی دارند نباید از آن استفاده کنند.

وقتی از غذاها و منابعی که چربی زیادی دارند استفاده می کنید، به مرور زمان سطح کلسترول بد خون شما افزایش می یابد. رعایت این رژیم می تواند برای برخی از افراد دشوار باشد، زیرا می تواند باعث مشکلات گوارشی شود.

ظرفی پر از مواد پروتئینی و میوه های مختلف
تنوع غذایی در رژیم مدیترانه ای

رژیم فستینگ

رژیم فستینگ یا روزه داری، زمانی شروع می شود که شما برای مدتی طولانی هیچ گونه غذایی نخورید. در گذشته، فقط زمانی غذا می خوردند که در دسترس آن ها بود. یعنی مجبور بودند که به شکار بروند. امروزه، شما دیگر مجبور نیستید که غذا را به دست بیاورید و همه چز در دسترستان است. بنابراین، شما می توانید روزه داری را  انتخاب کنید.

اما رژیم فستینگ یا روزه داری چگونه است؟

معمولا رژیم فستینگ الگوهای مختلفی دارد که به شرح زیرند:

طرح 16 ساعته

در این نوع رژیم شما باید به مدت 16 ساعت از غذا خوردن اجتناب کنید. زمانی این رژیم پاسخگو خواهد بود که رژیم 12 ساعته را امتحان کرده باشید اما جواب نگرفته باشید. می توانید از ساعت 10 صبح تا 6 بعد از ظهر غذایی را که دوست دارید بخورید و پس از آن چای و قهوه بنوشید.

طرح 12 ساعته

این طرح ساده ترین روش رژیم فستینگ است که در آن باید دوازده ساعت در شبانه روز ناشتا باشید. برخی از مطالعات نشان می دهد، که روزه گرفتن به مدت ده تا پانزده ساعت در شبانه روز می تواند چربی هایی که در بدن ذخیره شده است به انرژی تبدیل کند، بنابراین، کتون ها در جریان خون آزاد شده و به مرور وزن شما کاهش می یابد. این برنامه برای افرادی که در فستینگ تجربۀ زیادی ندارند بهترین گزینه است، چرا که  طولانی نیست و بیشتر آن در خواب می گذرد.

روزه داری متناوب

در این روش شما باید یک روز در میان روزه کامل بگیرید. اکثر افراد در طولانی مدت نمی توانند آن را ادامه دهند. در روزه داری متناوب، معمولا شما از خوردن غذاهای جامد اجتناب می کنید و در روزی که مجاز به خوردن هستید، هیچ گونه محدودیتی نخواهید داشت.

این نوع رژیم برای کاهش وزن و سلامت بدن بسیار مفید است و می توانید وزن زیادی در طول دوازده هفته کم کنید. باید دقت کنید که این رژیم معمولی نیست و کسانی که مشکلات پزشکی دارند نباید از آن استفاده کنند.

طرح هفتگی یا 24 ساعته

این برنامه شامل روزه گرفتن به مدت یک یا دو روز در هفته می شود و در آن باید به مدت بیست و چهار ساعت از خوردن غذا و مایعات پرهیز کنید. بسیاری از افراد وعده های مشخصی را برای این کار انتخاب می کنند. برخی از آن ها از صبحانه تا صبحانه روزه می گیرند و برخی دیگر این کار را به وعده های ناهار منتقل می کنند. شما می توانید از نوشیدنی هایی که کالری ندارند استفاده کنید، اما نوشیدنی های کالری دار می توانند رژیم شما را خراب کنند.

3 ظرف سالاد، میوه و مواد مغذی مختلف
برنامه سه وعده غذایی روزانه

رژیم لاغری مدیترانه ای

متخصصان تغذیه معتقدند این رژیم بهترین برنامه غذایی است که می توانید داشته باشید. رژیم مدیترانه ای دارای مواد غذایی سرشار از فیبر است و به جای تمرکز روی یک گروه غذایی خاص، بیشتر روی کیفیت تمرکز دارد. متخصصان تغذیه مطالعاتی انجام داده اند که نشان می دهد رژیم مدیترانه ای خطر ابتلا به برخی بیماری های مزمن  مانند دیابت و بیماری های قلبی را از بین می برد.

به طور کلی، تا زمانی که بیشتر چربی های مصرفی در یک رژیم بیشتر از نوع غیر اشباع باشند، می توان گفت که آن رژیم برای قلب مفید است و می توان از آن به عنوان یک رژیم همیشگی استفاده کرد. کشور های آسیایی و مناطق شمال اروپا که فرهنگ هایی شبیه به هم دارند، در حال حاضر از این رژیم استقبال می کنند. مواد غذایی مانند غذاهای دریایی، مرغ، روغن های دارای چربی غیر اشباع و غذاهای گیاهی در این رژیم جای می گیرند و مهم است که به طور منظم استفاده شوند.

غذاهایی مانند تخم مرغ و لبنیات در این رژیم باید در حد اعتدال مصرف شوند و مصرف گوشت قرمز به کمترین حد خود برسد. علاوه بر آن، باید از خوردن مواد خوراکی زیر خودداری کنید:

شکر
گوشت های فرآوری شده
چربی های ترانس
غلات تراریخته

اگر چه هدف عمده این رژیم پیشگیری از بیماری هاست، اما در کاهش وزن نیز تأثیر بسیاری دارد. در مقایسه با رژیم های دیگر، رژیم مدیترانه ای می تواند وزن شما را در طول یکسال به طرز قابل توجهی پایین بیاورد. اگر از این رژیم پیروی کنید، مقدار زیادی از آنتی اکسیدان ها را وارد بدن خود می کنید؛ بنابراین، رادیکال های آزاد موجود در بدن خنثی می شود و به از بین بردن استرس و التهاب در بدن کمک خواهد کرد.

یک ظرف مستطیل شکل پر از میوه های مختلف
مصرف میوه به صورت روزانه

رژیم جنرال موتورز

آیا دوست دارید که در هفت روز خود را به وزن ایده آل برسانید؟ رژیم جنرال موتورز مخصوص این کار طراحی شده است!

این رژیم یک برنامه غذایی هفت روزه داردکه به شما کمک می کند وزن خود را تا حدود 15 کیلوگرم کاهش دهید. در این رژیم بسیاری از مواد غذایی حذف می شود  و شما فقط بایدیک سری از مواد غذایی محدود را در ساعاتی خاص مصرف کنید.

این رژیم معمولا توسط پزشکان توصیه نمی شود، زیرا ممکن است فشار زیادی به بدن وارد کند. شما می توانید غذاهای سالم را در این رژیم بگنجانید اما برای خوردن آن ها محدودیت زیادی خواهید داشت. به طور کلی این رژیم به صورت زیر خواهد بود:

تعدادی ظرف حبوبات و انواع میوه ها
حبوبات و مغزها در انواع رژیم

رژیم زود بازده پالئو

این رژیم طوری برنامه ریزی شده است که از غذاهای طبیعی در آن استفاده می شود و مصرف مواد غذایی فرآوری شده به حداقل می رسد. این بدین معنی نیست که شما مجاز به خوردن همه چیز هستید، بلکه باید خوردن لبنیات و حبوبات را محدود کنید.

این رژیم از نظر علمی ثابت نشده است اما برخی از افراد آن را دنبال می کنند.  رژیم پالئو نسخه های متعددی دارد که برخی از آن ها مصرف لبنیات و بادام زمینی را مجاز می دانند. این رژیم غذایی می تواند شما را در معرض خطر کمبود کلسیم و  ویتامین D قرار دهد که این ویتامین در جلوگیری از پوکی استخوان بسیار موثر است.

در عین حال، ممکن است به دلیل مصرف زیاد گوشت و چربی بیش از حد، پروتئین اشباع شده بیش از حد توصیه شده مصرف کنید. این امر می تواند باعث ایجاد بیماری های قلبی، کلیوی و برخی سرطان ها شود.

دو ظرف مناسب برای صبحانه که داخل آن مرغ و انواع سبزیجات و میوه وجود دارد
بشقاب کامل برای وعده غذایی

رژیم زود بازده وگان

از محبوب و معروفترین رژیم ها، می توان رژیم وگان را نام برد. علاوه بر این که این رژیم برای لاغری موضعی و کاهش وزن به کار می رود، بسیاری از افراد این سبک از زندگی  را دنبال می کنند. یعنی هیچ گونه گوشت و پروتئین حیوانی در این رژیم قرار ندارد و فقط از مواد غذایی مانند سیزیجات و آن هایی که دارای پروتئین گیاهی هستند استفاده می شود.

دلایل افراد برای پیروی از رژیم وگان متفاوت است. برخی از آنان این کار را برای حفظ سلامت خود انجام می دهند، زیرا این رژیم می توند خطر ابتلا به بیماری های مختلف را کاهش دهد. برخی دیگر نیز دوست ندارند که به حیوانات آسیب بزنند برای همین از خورد گوشت اجتناب می کنند. اگر دوست دارید که این رژیم غذایی را دنبال کنید، این مود غذایی را نباید مصرف کنید:

اگر بتوانید از خوردن این مواد غذایی اجتناب کنید، سلامت قلب بهتری خواهید داشت و احتمال ابتلا به برخی از بیماری ها در بدن شما کمتر خواهد شد.

خانمی در حال خوردن سالاد
مصرف سالاد برای شام

رژیم دوکان

این رژیم انلاین نیز با هدف کاهش وزن ایجاد شد و در دسته رژیم ها کم کربوهیدرات با پروتئین بالا قرار می گیرد. رژیم دوکان را پزشکی به نام پیر دوکان ابداع کرده است و آن را با الهام از یک بیمار مبتلا به چاقی طرااحی کرد. این بیمار معتقد بود برای کاهش وزن از خوردن هر غذایی می تواند صرف نظر کند، اما گوشت را نمی تواند کنار بگذارد.

رژیم دوکان بسیار محدود است و هر کسی نمی تواند آن را دنبال کند. در مراحل اولیه آن مجبور هستید که کربوهیدرات کمی مصرف کنید و روزانه باید مقدار سبوس جو دو سر را در برنامه خود قرار دهید.

برخی محدودیت ها در این رژیم وجود دارد به طوری که شما نباید از لبنیات یا مواد غذایی دارای گلوتن استفاده کنید. اگر رژیم هایی مانند وگان را تجربه کرده اید، دوکان نمی تواند انتخاب خوبی برای شما باشد، زیرا مصرف میوه و غلات را به شدت محدود می کند.

چندین مدل سالد و مواد پروتئین دار مغذی
رژیم دوکان

رژیم لاغری زود بازده دوکان

به طور کلی، رژیم دوکان چهار مرحله اصلی دارد، اما اگر مایل هستید خیلی سریع نتیجه بگیرید، باید بازه های زمانی کوتاه تری را برای این مراحل در نظر بگیرید. در مرحله اول این رژیم، باید یک هفته انواع گوشت مانند گوسفند و مرغ مصرف کنید. علاوه بر آن، می توانید از برخی مواد غذایی مانند تخم مرغ و سویا نیز استفاده کنید.

پس از یک هفته، شما باید سبزیجات را به برنامه خود اضافه کنید. این مرحله از یک ماه تا یکسال طول می کشد، اما اگر می خواهید زودتر نتیجه بگیرید، می توانید آن را به مدت یک ماه دنبال کنید و حجم غذایی خود را کاهش دهید. قارچ، گوجه، کدو، بادمجان، فلفل دلمه ای و کرفس از جمله سبزیجاتی هستند که می توانید در این مرحله مصرف کنید.

پس از یک ماه، می توانید تنوع غذایی خود را بالا ببرید و از لبنیات و میوه نیز در برنامه رژیم خود استفاده کنید. اگر مصمم هستید که از این رژیم نتیجه بگیرید، باید مرحله تثبیت وزن را به خوبی بگذرانید. جو دو سر از جمله مواد غذایی است که باید به صورت هر روزه در برنامه غذایی شما قرار بگیرد.

اتکینز

دکتر رابرت اتکینز برای اولین بار توانست رژیمی ابداع کند که بدن در آن به جای مصرف گلوکز به عنوان سوخت، از چربی استفاده کند. این رژیم چهار فاز دارد که در صورت رعایت آن می توانید کاهش وزن  و لاغری سریع  را تجربه کنید. در فاز اول، شما باید مصرف کربوهیدرات را به شدت محدود کنید و فقط از منابع دارای پروتئین و چربی زیاد استفاده کنید.

فاز دوم،  محدودیت مصرف کربوهیدرات به تدریج از بین می رود و شما می توانید کربوهیدرات بیشتری را به صورت روزانه مصرف کنید. در فاز سوم و چهارم، وزن شما کاهش می یابد و باید به دنبال ثبات آن باشید.

خانمی در حال خوردن سالاد
انواع رژیم برای کاهش وزن

رژیم تخم مرغ

شاید عجیب به نظر برسد، اما شما می توانید از تخم مرغ به عنوان یک رژیم جداگانه استفاده کنید. تخم مرغ به صورت پخته، نیمرو و شکل های دیگر استفاده شود.

علاوه بر آن، شما می تونید مواد غذایی مانند سبزیجات کم کربوهیدرات و میوه را هم مصرف کنید. بهتر است که در وعده های صبحانه فقط تخم مرغ بخورید و مواد غذایی دیگر را به وعده ناهار و شام منتقل کنید. تغذیه و رشد قدی کودکان بسیار مهم است و نباید برای آنان این رژیم را به کارببرید.

رژیم شیر

شیر از باارزش ترین مواد غذایی است که منبع غنی از کلسیم و پروتئین است. اکثر افراد به دنبال رژیم هایی هستند که با وجود کاهش وزن، هیچ تغییری در عضلات آن ها به وجود نیاید. رژیم شیر یکی از بهترین انتخاب ها در این زمینه خواهد بود. این رژیم با این که به کاهش وزن شما کمک زیادی می کند، اما در درازمدت برای شما مضر خواهد بود زیرا بسیاری از مواد مغذی مهم برای بدن خود را از دست خواهید داد. با این حال، اگر مصمم به استفاده از رژیم شیر هستید، باید یک ماه آن را دنبال کنید.

ظرفی پر از سالاد و انواع میوه ها
بشقاب سبزیجات

نوع دیگری رژیم زود بازده رژیم کانادایی

یکی دیگر از رژیم های زودبازده رژیم کانادایی است. این رژیم دو نوع سیزده و پانزده روزه دارد که بستگی به وزن خود می توانید آن ها را دنبال کنید. وجه مشترک این دو نوع رژیم پرهیز از مواد غذایی مانند شیرینیجات و انواع سس هاست.  با این رژیم می توانید در مدت کوتاهی حداقل پنج کیلوگرم وزن کم کنید.

رژیم هایی که به آنان اشاره کردیم روشهای کوتاه مدت کاهش وزن هستند، اما بسیاری از آنان عوارضی دارند و برای دنبال کردن آنان حتما باید با پزشک خود مشورت کنید.

این مطلب توسط گروه تحریریه، از منابع گوناگون گردآوری و تدوین شده و صرفا جهت آشنایی شما با موضوع بحث میباشد و هیچگونه تایید یا رد در مورد این مطلب را تضمین نمیکنیم.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *