ارائه انواع رژیم‌های غذایی با بهترین متد

تی آر ایکس (TRX)، مجموعه ای از تمرینات مقاومتی کل بدن محسوب می شود که در سال های اخیر طرفداران بسیار زیادی در سراسر جهان پیدا کرده است. تمامی حرکات ورزش تی آر ایکس به کمک بندهای بلند و محکم (کش یا سیم تی) و وزن خود بدن انجام می شوند. از فواید تی آر ایکس می توان به چربی سوزی، افزایش استقامت، بهبود تعادل و انعطاف پذیری اشاره کرد. این ورزش به همراه یک رژیم غذایی مناسب می تواند شمارا به وزنی ایده آل برساند.

تی آر ایکس چیست؟

تی آر ایکس، زیرشاخه ای از بدنسازی است که توسط رندی هتریک، افسر سابق ارتش آمریکا ابداع شد. تمرکز اصلی حرکات ورزشی تی آر ایکس بر عضلات بدن است. با این وجود، از حرکات ورزشی تی آر ایکس می توان برای بهبود استقامت، ثبات مرکزی، تعادل و انعطاف پذیری بدن استفاده کرد. در این ورزش از وزن بدن به عنوان وزنه در انجام حرکات ورزشی مختلف استفاده می شود. به عبارت دیگر، قسمت های مختلف بدن تنها با تغییر موقعیت پاها درگیر حرکات ورزشی تی آر ایکس می شوند.

میزان چربی سوزی این ورزش نسبت به سایر ورزش های لاغری بسیار زیاد است. در نتیجه، اگر قصد لاغر شدن دارید، ورزش تی آر ایکس به همراه یک رژیم لاغری مناسب می تواند بهترین گزینه باشد. علاوه بر چربی سوزی، حرکات ورزشی تی آر ایکس به تقویت عضلات بدن نیز کمک بسیار زیادی می کنند. انجام حرکات ورزشی تی آر ایکس به انرژی بالایی نیاز دارند.

تمامی حرکات تی آر ایکس توسط کش مخصوصی انجام می شوند که از جنس نایلون بسیار مقاوم است. این کش می تواند تا وزن 600 کیلوگرم را به راحتی تحمل کند و به سقف وصل می شود. به این نکته توجه داشته باشید که از حرکات ورزشی تی آر ایکس می توانید برای لاغری موضعی استفاده کنید.

انجام تی آر ایکس در فضای باز
نحوه عضله سازی با ورزش TRX

آیا در ورزش TRX عضله سازی انجام می شود؟

برای کسانی که به دنبال تقویت و شکل دهی به عضلات بدن خود هستند، انجام حرکات ورزشی مناسب بسیار اهمیت دارد. شاید این سوال برایتان پیش بیاید که آیا ورزش تی آر ایکس موجب عضله سازی و رشد ماهیچه ها می شود یا خیر. حرکات ورزشی تی آر ایکس نوعی از تمرینات معلق به حساب می آیند که می توانند به عضله سازی آقایان و بانوان کمک کنند.

عضله سازی تنها زمانی صورت می گیرد که ورزش تی آر ایکس به صورت منظم روزی حداقل 45 دقیقه انجام شود. در نتیجه، میزان عضله سازی و رشد ماهیچه ها توسط حرکات ورزشی تی آر ایکس به خود فرد بستگی دارد. هر چه فرد در انجام حرکات ورزشی بیشتر تلاش کند، به نتایج بهتری دست پیدا خواهد کرد. به این نکته توجه کنید که حرکات تی آر ایکس به گونه ای طراحی شده است که هم ورزشکاران حرفه ای و هم تازه کاران از فواید آن بهره مند شوند.

آیا تی آر ایکس باعث لاغری هم می شود؟

لاغری سریع تنها با رعایت رژیم غذایی امکان پذیر نخواهد بود. ورزش منظم و درست یکی از موثرترین روش های کاهش وزن به شمار می رود. همانطور که گفته شد، حرکات ورزشی تی آر ایکس می توانند عضلات شکم، کمر و قفسه سینه را درگیر کنند. به همین دلیل است که تاثیر این ورزش بر چربی سوزی و لاغری را نمی توان انکار کرد.

حفظ تعادل، بخش مهمی از حرکات ورزشی تی آر ایکس را شامل می شود. در نتیجه، تکان های مداوم برای حفظ تعادل موجب کالری سوزی و کاهش وزن می شوند. حرکات ورزشی تی آر ایکس بسیار متنوع هستند. به همین دلیل، این ورزش به عنوان یکی از کامل ترین ورزش ها برای لاغری و چربی سوزی شناخته می شود. انجام حرکات ورزشی تی آر ایکس با بندهای کشسانی مخصوص نیاز به استقامت در عضلات شکم دارد.

از مهم ترین حرکات تی آر ایکس برای کاهش وزن و لاغری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

این حرکات ورزشی، عضلات اصلی شکمی، باسن، شانه ها، همسترینگ، چهار سر ران و بازو را درگیر می کنند. اگر به دنبال لاغری بخش خاصی از بدن هستید، حتماً باید در این مورد با مربی خود صحبت کنید تا حرکات مناسب را به شما آموزش دهد. به منظور بهبود اثربخشی حرکات ورزشی تی آر ایکس می توانید از انواع رژیم آنلاین مانند رژیم کتوژنیک استفاده کنید.

تمرینات تی آر ایکس برای تقویت پایین تنه
بررسی فواید ورزش تی آر ایکس

فواید تی آر ایکس برای بانوان چیست؟

تک تک عضلات بدن می توانند از مزایای تی آر ایکس بهره مند شوند. در حین انجام حرکات ورزشی تی آر ایکس، دست ها، پاها، عضلات شکم و کمر درگیر می شوند. به همین دلیل است که تی آر ایکس می تواند یک گزینه ایده آل برای لاغری، عضله سازی و بهبود انعطاف پذیری بانوان باشد. البته، داشتن یک رژیم لاغری مناسب نیز موجب بهبود اثربخشی این حرکات ورزشی می شود.

یکی از اصلی ترین مزایای ورزش تی آر ایکس، امکان انجام آن در هر مکانی است. شما تنها به یک نقطه تکیه گاه برای اتصال کش های تی آر ایکس نیاز پیدا خواهید کرد. این نقطه تکیه گاه می تواند تنه درخت یا درب منزل باشد. در نتیجه، هر روز می توانید محیط ورزش خود را تغییر دهید. به این ترتیب، ورزش کردن لذت بخش تر خواهد شد. تنظیم سرعت و شدت حرکات مختلف تی آر ایکس نیز به خود فرد بستگی دارد.

استفاده از فضای خانه برای انجام حرکات تی آر ایکس

یکی از اصلی ترین فواید ورزش تی آر ایکس، امکان انجام آن در خانه است. این ورزش نیاز چندان زیادی به فضای ورزشی بزرگ یا تجهیزات خاص ندارد. ورزشکاران تنها باید بندهای کشسانی مخصوص تی آر ایکس را تهیه کنند. این بندهای مقاوم نایلونی را می توان در هر جای خانه نصب کرد. تنها کافی است یک تکیه گاه مناسب برای نصب این بندها در خانه پیدا کنید.

به این ترتیب، فضای خانه با قرار دادن تجهیزات ورزشی مختلف اشغال نمی شود. در مجموع، تی آر ایکس به عنوان یک ورزش کم هزینه و تاثیرگذار برای خانم ها شناخته می شود که امکان انجام آن در محیط داخل و خارج از خانه نیز وجود دارد. این موضوع یک مزیت بسیار مهم برای ورزش بانوان به شمار می رود.

عضله سازی به کمک تی آر ایکس
تقویت عضلات کل بدن با ورزش TRX

درگیر کردن کل بدن در ورزش تی آر ایکس

تی آر ایکس به عنوان یک ورزش استقامتی در نظر گرفته می شود. در واقع، از وزن بدن به عنوان وزنه برای تقویت عضلات قسمت های مختلف استفاده می شود. حرکات ورزشی تی آر ایکس به گونه ای طراحی شده اند که بتوانند روی تمام عضلات بدن تاثیر بگذارند. به عبارت دیگر، کل بدن با انجام حرکات ورزشی تی آر ایکس درگیر می شود. درگیر شدن عضلات کل بدن منجر به چربی سوزی و کاهش وزن خواهد شد.

فواید TRX برای مقاوم کردن مفاصل و عضلات

فواید ورزش تی آر ایکس برای مقاوم کردن مفاصل و عضلات انکارناپذیر است. در این ورزش استقامتی، وزن بدن به عنوان شکل اولیه مقاومت برای تقویت عضله ها استفاده می شود. برای کسانی که با تحلیل ماهیچه ها روبرو هستند، حرکات ورزشی تی آر ایکس می توانند یک گزینه ایده آل باشند. با ترکیب حرکات مختلف تی آر ایکس می توان گروه های عضلانی بدن را تقویت کرد.

لازم به ذکر است که این حرکات در اصلاح فرم بدن نیز بسیار تاثیرگذار هستند. به عبارت دیگر، عدم تعادل عضلانی با حرکات تی آر ایکس از بین می رود چراکه تمرین با وزنه آزاد بر عضلات و ماهیچه ها فشار وارد نمی کند. در مجموع، اگر به دنبال از بین بردن عدم تعادل عضلانی و بهبود مقاومت مفاصل خود هستید، تمرینات پایه ای تی آر ایکس را به صورت منظم همه روزه انجام دهید.

تقویت اندام قلبی و عروقی

یکی دیگر از فواید ورزش تی آر ایکس برای بانوان و آقایان، تقویت اندام قلبی و عروقی است. این حرکات ورزشی تنها برای رشد ماهیچه ها و عضله سازی طراحی نشده اند بلکه اندام قلبی و عروقی را نیز تقویت می کنند. لازم به ذکر است که تغییر سرعت انجام حرکات می توانند تاثیر مستقیمی بر استقامت اندام قلبی و عروقی داشته باشند.

یکی از مشهورترین حرکات تی آر ایکس به منظور تقویت اندام قلبی و عروقی، فرانت اسکوات نام دارد. تمرکز اصلی این حرکت ورزشی بر عضلات شکم، ساق پا، باسن، کشاله ران، پشت پا، عضلات لگن و ران است. در نتیجه، برای کسانی که به دنبال تقویت اندام های قلبی و عروقی خود هستند، حرکات ورزشی ازقبیل فرانت اسکوات می توانند مفید باشند.

کلاس های گروهی TRX
ورزش TRX برای چه افرادی مناسب است؟

مناسب برای تمامی سطوح افراد

حرکات ورزشی تی آر ایکس به گونه ای طراحی شده اند که برای همه افراد مناسب باشند. تاثیر این حرکات ورزشی روی خانم ها و آقایان مشابه است. در نتیجه، هر فردی با هر جنسیتی می تواند از فواید تی آر ایکس بهره مند شود. به این نکته توجه داشته باشید که حرکات ورزشی تی آر ایکس می توانند بر تغذیه و رشد قدی کودکان نیز تاثیر مثبتی بگذارند. علاوه بر این، تی آر ایکس هم برای تازه کاران و هم ورزشکاران حرفه ای به عنوان یک ورزش مناسب به منظور عضله سازی شناخته می شود. لطفاً تجربه خود از انجام حرکات ورزشی TRX را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

این مطلب توسط گروه تحریریه، از منابع گوناگون گردآوری و تدوین شده و صرفا جهت آشنایی شما با موضوع بحث میباشد و هیچگونه تایید یا رد در مورد این مطلب را تضمین نمیکنیم.

 

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *