ارائه انواع رژیم‌های غذایی با بهترین متد

فشارخون  بالا یکی از رایج ترین بیماری های دنیای امروز است و افراد زیادی به بیماری فشارخون  مبتلا هستند. فشارخون  بالا به معنای فشار بالای جریان خون بدن در هنگام عبور از رگ ها است. این بیماری باعث بروز انواع آسیب ها و مشکلات بدنی می گردد. به عنوان مثال فشارخون  بالا می تواند احتمال ابتلا به بیماری هایی مانند بیماری های قلبی، نارسایی کلیه، گرفتگی عروق، ضعیف شدن چشم و سکته مغزی را تقویت کند. صبحانه مناسب فشارخون  بالا از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. در بعضی از برنامه های رژیم غذایی، مواد غذایی که وجود دارد می تواند به بهبود فشار خون کمک کند.

فشارخون با دو عدد اندازه گیری می شود. عدد بالای نشان داده شده توسط دستگاه فشار سنج، فشارخون  سیستولیک نام دارد و فشارخون در هنگام پمپاژ خون توسط قلب یا در هنگام ضربان قلب را اندازه گیری می کند. عدد پایینی نشان داده شده بر روی دستگاه فشار سنج، فشارخون دیاستولیک نام داد و فشار جریان خون در رگ ها را بین دو ضربان قلب اندازه گیری می نماید. لازم به ذکر است که بیماری فشارخون  بالا در بین افراد مسن رایج است و احتمال ابتلا به آن با افزایش سن، زیاد می شود. چربی بالا عامل مهمی در ابتلا به فشار خون بالا می باشد. با رژیم کتوژنیک می توانید تا حد زیادی این مشکل را کنترل کنید.

جالب است بدانید که احتمال ابتلا به فشارخون از رنگ پوست نیز تاثیر می پذیرد. فشارخون بالا از بیماری هایی است که علائم آشکار ندارد به همین دلیل حدود 20 درصد از افراد مبتلا به پرفشاری خون، از بیماری خود آگاه نیستند. در این مقاله ارتباط بین تغذیه و فشارخون بالا را بررسی می نماییم.

چندین مدل لبنیات و انواع ادویه های مختلف
صبحانه مناسب فشارخون بالا

اهمیت صبحانه مناسب افراد دارای فشارخون  بالا

تغذیه سالم نه تنها در بین افراد مبتلا به فشارخون  بالا، بلکه در بین افراد دیگر نیز می تواند باعث تقویت بدن گردد و مقاومت بدن را در برابر بسیاری از میکروب ها و ویروس ها افزایش دهد. صبحانه سالم و مقوی می تواند فشارخون را کنترل کند و آن را تنظیم نماید. فشارخون از جمله بیماریی هایی است که می توان عوارض آن را با مصرف صبحانه سالم کاهش داد.

صبحانه مفید برای افراد دارای فشارخون

غذاهایی که شامل مقادیر زیادی از پتاسیم هستند، می توانند در تنظیم فشارخون  موثر باشند. از صبحانه های مناسب برای افراد دارای فشارخون بالا می توان به تخم مرغ، بلغور جو دوسر و نان سبوس دار و غلات اشاره نمود. ماست و توت نیز چند نمونه از صبحانه های مناسب برای افراد دارای فشارخون بالا هستند. این مواد انرژی لازم را برای انجام فعالیت های سنگین به سلول های بدن می رسانند و تمایل افراد به خوردن وعده های غذایی فراوان را کاهش می دهند و از این رو کاهش وزن را به دنبال خواهند داشت.

یک سبد میوه که اطزاف آن هم میوه قرار دارد
صبحانه افراد دارای فشارخون بالا

تخم مرغ

تخم مرغ یکی از مواد غذایی است که در رژیم غذایی بسیاری از افراد وجود دارد. این ماده غذایی سرشار از پروتئین، به روش های مختلفی پخته می شود و مورد استفاده قرار می گیرد. سفیده تخم مرغ، داروی خوبی برای درمان فشارخون بالا به شمار می رود و مقادیر زیادی از مواد مغذی مورد نیاز بدن را تأمین می کند. استفاده از انواع سبزیجات برگ سبز در کنار این ماده غذایی نیز می تواند تا حد زیادی بدن افراد را تقویت نماید و از مبتلا شدن به انواع بیماری ها جلوگیری نماید.

تخم مزغ پخته شده ای که از وسط نصف شده است
خم مرغ صبحانه مناسب برای مبتلایان پرفشاری خون

بلغور جو دوسر

بلغور جو دوسر یکی از منابع سرشار از پتاسیم است و در انواع مختلف رژیم لاغری مورد استفاده قرار می گیرد. جو دوسر سرشار از فیبر است که می تواند عملکرد دستگاه گوارش را بهبود بخشد و سرعت هضم غذا را بالا ببرد. همچنین این ماده مغذی می تواند فشارخون را تنظیم کند و پرفشاری جریان خون را از بین ببرد. لازم به ذکر است که آماده کردن این نوع صبحانه بسیار ساده است و می تواند گزینه مناسبی برای تغذیه روزانه به شمار بیاید. بلغور جو دوسر دارای مقادیر زیادی از انرژی است.

یکی دیگر از مواد مفید برای صبحانه فشارخون  بالا ماست و توت می باشد

ماست و توت از مواد غذایی هستند که در رژیم کتوژنیک به کار برده می شوند زیرا این مواد دارای مقادیر زیادی از چربی های سالم هستند و متابولیسم بدن را از کربوهیدرات به چربی تغییر می دهند. توت و ماست از منابع سرشار از پتاسیم به شمار می روند و می توانند نقش بسیار مهمی در کنترل فشارخون  ایفا نمایند. توت ها حاوی مقادیر عظیمی از ترکیبات آنتی اکسیدان هستند و ترکیبات حاوی نمک در آن ها وجود ندارد. مقادیر زیادی از ویتامین ها و مواد مغذی مورد نیاز بدن نیز در آن ها موجود است.

نان سبوس دار و غلات

نان های حاوی سبوس و غلات دارای مقادیر عظیمی از پتاسیم هستند و در کنترل و تنظیم فشار خون و لاغری سریع نقش مهمی دارند. این مواد حاوی ترکیبات فیبر دار نیز هستند و ارزش غذایی بالایی دارند. این مواد غذایی فاقد آرد سفید و ترکیبات مضر برای بدن هستند و در تغذیه و رشد قدی کودکان نقش مهمی را ایفا می کنند.

چندین مدل نان جو
نان سبوس دار برای فشارخون بالا

نوشیدنی هایی که برای صبحانه افراد دارای فشارخون  بالا مناسب است

اهمیت استفاده از نوشیدنی ها در وعده های غذایی بسیار بالا است زیرا این مواد غذایی، آب و مایعات مورد نياز بدن را تأمین می نماید و سرشار از ویتامین ها و مواد مغذی هستند. استفاده مناسب و به اندازه از مایعات بسیار  توصیه می شود و می تواند تناسب اندام را به دنبال داشته باشد. از جمله نوشیدنی های مناسب برای صبحانه افراد دارای فشارخون  بالا می توان به آب، چای سبز و شیر کم چرب اشاره نمود. این مواد می توانند نقش بسیار مهمی را در کاهش فشار سیستولیک ایفا نمایند.

نوشیدنی های مناسب برای افراد دارای فشار خون بالا میزان فیبر
آب 0%
چای سبز 10%
شیر کم چرب 1%

آب

مقدار زیادی از بدن انسان ها از آب تشکیل شده است و مقادیر زیادی از این ماده در حین فعالیت بدنی و گوارش از بدن خارج می گردد به همین دلیل استفاده از آب به میزان کافی برای بدن ضروری است. مقدار آب مورد نیاز بدن برای هر فرد با توجه به ساختار بدنی و سن متفاوت است اما به طور کلی هر شخص به 6 لیوان تا 8 لیوان آب در روز احتیاج دارد. مصرف آب زیاد می تواند باعث کاهش فشارخون  گردد.

نوعی دستگاه فشار دیجیتال
مصرف آب برای پرفشاری خون

چای سبز

انواع چای های گیاهی حاوی مقادیر زیادی از آنتی اکسیدان هستند که سلامت و شادابی پوست را به دنبال دارد و سیستم ایمنی بدن را تقویت می نماید. این گیاه مصارف پزشکی بسیار زیادی دارد و در لاغری موضعی جایگاه ویژه ای را به خود اختصاص داده است. استفاده از چای سبز در دوره های طولانی مدت می تواند در کاهش عوارض فشارخون  بالا تاثیرات مفیدی داشته باشد.

شیر کم چرب

شیر کم چرب سرشار از چربی های سالم است و بسیاری از مواد مغذی مورد نیاز بدن مانند پتاسیم، کلسیم و انواع ویتامین ها را دارا است. حتی مصرف مقادیر کمی از این ماده می تواند کاهش فشارخون را به دنبال داشته باشد و به درمان این بیماری کمک شایانی بنماید.

دسگاه فشاری که در دست شخصی قرار دارد
صبحانه مناسب برای پرفشاری خون

میان وعده مناسب بعد از صبحانه افراد دارای فشارخون  بالا

میان وعده ها به تأمین انرژی مورد نیاز برای سلول ها و فعالیت ارگان های مختلف بدن کمک می کنند از این رو استفاده از میان وعده مناسب پس از صبحانه برای کنترل فشارخون بالا بسیار مهم است و افراد باید تغذیه خود را در زمان میان وعده نیز داشته باشند. از جمله میان وعده های مناسب برای افراد دارای فشارخون بالا می توان به آجیل خام بدون نمک، شکلات تلخ، انواع میوه ها و سبزیجات و اسموتی میوه ها اشاره نمود.

 آجیل خام بدون نمک

انواع آجیل های خام و بدون نمک، منابعی سرشار از پتاسیم هستند و تاثیر زیادی در کنترل فشارخون بالا ایفا می نمایند. آجیل های خام در دسته مواد غذایی گیاهی قرار می گیرند و استفاده از آن ها در کنار لبنیات کم چرب می تواند گزینه مناسبی برای صبحانه مناسب فشارخون  بالا به شمار بیاید. بادام زمینی، گردو و پسته از جمله مواد غذایی هستند که نسبت دیگر آجیل های بدون نمک از میزان بیشتری پتاسیم و کلسیم برخوردارند پس مصرف آن ها در میان وعده بعد از صبحانه می تواند مفید باشد.

شکلات تلخ

تحقیقات علمی ثابت کرده است که شکلات تلخ فواید بسیار زیادی دارد. به عنوان مثال استفاده از شکلات تلخ بعد از صبحانه می تواند سلامت و شادابی ذهن را به دنبال داشته باشد و سطح انرژی افراد را در طول روز افزایش دهد. از دیگر فواید این محصول می توان به کنترل فشارخون بالا اشاره نمود زیرا شکلات تلخ مقدار شکر بسیار کمی نسبت به دیگر انواع شکلات دارد و ترشح نیتریک اسید را بدن افزایش می دهد و جریان خون را بهبود می بخشد.

انواع میوه ها و سبزیجات

مصرف بسیار زیاد پتاسیم باعث می شود که ترکیبات حاوی نمک سدیم توسط بدن جذب نگردند و توسط ادرار دفع شوند. تعداد بسیار زیادی از میوه ها و سبزیجات دارای ترکیبات پتاسیم هستند و می توانند در کاهش فشارخون نقش موثری را ایفا نمایند. از جمله میوه ها و سبزیجاتی که مقادیر پتاسیم بالایی دارند می توان به زردآلو، آووکادو، طالبی، سبزیجات برگ سبز، حبوبات، قارچ ها، پرتقال، کشمش، نخود، سیب زمینی، اسفناج و گوجه فرنگی اشاره نمود.

چند مدل میوه و انواع نان و صیفی جات
میان وعده مناسب فشارخون بالا

چاشنی و ادویه های کم سدیم مناسب برای افراد دارای فشارخون  بالا

بسیاری از ادویه ها دارای مقادیر زیادی از ترکیبات سدیم هستند و میزان زیادی از نمک در آن ها وجود دارد. از جمله این ادویه ها می توان به ریحان خشک، برگ خلیج، دارچین، زیره، سیر، زنجبیل، جوز هندی، پونه کوهی، فلفل قرمز، پاپریکا، کاری، رزماری و آویشن اشاره نمود که می توانند جایگزین مناسبی برای نمک در رژیم تغذیه ای باشند.

نمونه منوی صبحانه مناسب فشارخون  بالا

یافتن صبحانه مناسب برای افرادی که مبتلا به فشارخون  بالا هستند، مشکل نیست و افراد می توانند با کمی دقت، صبحانه مناسب خود را بیابند. برای پیدا کردن صبحانه باید به سلیقه و شرایط بدنی افراد نیز توجه نمود یعنی اشخاص مبتلا به بیماری فشارخون بالا باید رژیم غذایی را انتخاب نمایند که در عین داشتن طعم و مزه مناسب، به بدن آن ها آسیبی وارد نکند. از جمله صبحانه های مناسب برای افراد مبتلا به پرفشاری خون می توان به غلات ناشتا یا موسلی، ماست و میوه و پنکیک اسفناج اشاره کرد.

دکتر خورشیدی ارائه دهنده رژیم انلاین مطابق با شرایط بدنی افراد است. در این رژیم ابتدا بیماری های زمینه ای افراد و شرایط بدنی آن ها بررسی می گردد سپس متناسب با استاندارد ها رژیم تغذیه ای ارائه می گردد. علاقمندان می توانند از طریق خرید آنلاین و یا با تماس به مشاوران متخصص ما از شرایط رژیم آگاه شوند و مناسب‌ترین رژیم را برای خودتان انتخاب کنید.

چندین میوه که از پاکتی بیرون زده شده
منوی صبحانه فشارخون بالا

صبحانه با غلات ناشتا یا موسلی

این نوع صبحانه حاوی مقادیر بسیار زیادی از غلات و دانه های سبوس دار است و انرژی مورد نیاز بدن را تأمین می کند. این صبحانه در کاهش فشارخون  نقش مهمی دارد و صبحانه مناسبی برای افراد مبتلا به بیماری های قلبی و عروقی به شمار می رود. این صبحانه، کالری کمی دارد و کاهش وزن و تناسب اندام را به دنبال خواهد داشت.

ترکیب موز و گردو که روی شیر ریخته شده
موسلی مناسب برای فشارخون بالا

صبحانه با ماست و میوه

ماست و لبنیات کم چرب دارای مقادیر زیادی از چربی های سالم هستند که می توانند در کاهش وزن و کاهش فشارخون  مفید باشند. بسیاری از میوه ها نیز درصد بالایی از ترکیبات حاوی پتاسیم را شامل می شوند و می توانند عوارض این بیماری را کاهش دهند. تهیه صبحانه به همراه ماست و میوه گزینه مناسبی برای کاهش عوارض این بیماری فراگیر به شمار می آید.

صبحانه با پنکیک اسفناج

پنکیک اسفناج یکی از صبحانه های گیاهی است که با اسفناج تهیه می شود. اسفناج در دسته سبزیجات برگ سبز قرار می گیرد و حاوی ترکیبات فیبر دار است. فیبر ها نیز از جمله مواد غذایی هستند که پرفشاری خون را از بین می برند و حجم رگ ها را افزایش می دهند. این ماده غذایی در تنظیم فشار جریان خون و کنترل آن نقش مهمی را ایفا می نماید.

این مطلب توسط گروه تحریریه، از منابع گوناگون گردآوری و تدوین شده و صرفا جهت آشنایی شما با موضوع بحث میباشد و هیچگونه تایید یا رد در مورد این مطلب را تضمین نمیکنیم.

 

منبع

2 پاسخ

  1. من قصد دارم رژیم کتوژنیک را برای کاهش وزن شروع کنم، اما نگران اثرات جانبی آن هستم. آیا می‌توانید در مورد این موضوع راهنمایی دهید؟

    1. سلام. رژیم کتوژنیک ممکن است اثرات جانبیی مانند خشکی دهان، خستگی، سردرد و ناراحتی معده داشته باشد. اما این اثرات معمولاً در ایام ابتدایی رژیم ظاهر می‌شوند و با گذشت زمان ممکن است کاهش یابند. مهم است که همیشه مایعات کافی مصرف کنید، مواد غذایی متنوع و با ارزش غذایی را در رژیم خود در نظر بگیرید و در صورت نیاز با پزشک یا متخصص تغذیه خود مشورت کنید.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *