ارائه انواع رژیم‌های غذایی با بهترین متد

امروزه در رابطه با کندر و خواص این ماده غذایی  اطلاعات زیادی وجود دارد. در واقع اکثر کسانی که به دنبال یک رژیم غذایی خاص هستند، استفاده از کندر را در برنامه غذایی خود تدارک دیده اند. شناخت طریقه مصرف و خواص کندر و نحوه قرار دادن این ماده غذایی با ارزش در وعده های غذایی روزمره بسیار مهم است.

در این مقاله شما در خصوص فواید کندر و نحوه استفاده از این خواص در یک رژیم غذایی حرفه ای اطلاعات مفیدی کسب خواهید کرد. برای آشنایی بیشتر با این ماده غذایی، تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

کندر و ارزش غذایی آن

این ماده غذایی با ارزش از درختی به نام بوسولیا بدست می آید که در اصل، بومی شبه جزیره عربستان و آفریقا محسوب می شود. این درخت با ارزش به عنوان گیاهی معطر شناخته می شود اما می توان از خواص خوراکی آن نیز استفاده کرد.

ماده غذایی کندر که امروزه برای کاربرد های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد، معمولا از طریق صمغ این درخت بدست می آید. درحقیقت، پرورش دهندگان با شکافتن شاخه های این درخت، به راحتی صمغ آن را استخراج می کنند. صمغ استخراج شده زمانیکه در معرض هوا قرار میگیرد، شروع به خشک شدن می کند. می توان بعد از خشک شدن کامل، آنها را به اندازه های کوچک تر تبدیل کرده و در نهایت از آن استفاده کرد.

شواهدی وجود دارد که اثبات می کند این ماده غذایی در طب سنتی چین از ابتدا مورد استفاده قرار می گرفته است. کندر با گذشته زمان، کم کم به طب سنتی ایرانی و همچنین طب اسلامی نیز وارد شده است. ارزش غذایی این ماده بسیار بالا بوده و پزشکان همچنان درحال استفاده از خواص تازه کشف شده این ماده در حوزه سلامت هستند.

ما در زندگی روزمره خود با کمک رژیم غذایی می توانیم انواع مواد غذایی با ارزش را شناسایی و در برنامه غذایی خود قرار بدهیم. بد نیست اطلاعات بیشتری در خصوص چگونگی مصرف و خواص کندر بدست بیاوریم تا بتوانیم، در رژیم غذایی خود از این محصول بیشتر استفاده کنیم.

تصویر قطعات کندر در ظرف

آشنایی با کندر و ارزش غذایی آن

خواص کندر برای بدن چیست؟

مصرف کندر جنبه های مختلفی دارد که اصلی ترین آن، استفاده از کندر در درمان عارضه های مختلف است. فواید کندر برای بدن در حوزه سلامت بسیار زیاد بوده و می تواند نقش مهمی در پیشگیری از برخی بیماری ها داشته باشد.

در کل برای کلیه اعضای بدن مفید است

استفاده از کندر تنها محدود به عضو خاصی از بدن نیست. کندر می تواند برای همه اعضای بدن مفید باشد. کندر نقش مهمی در تقویت حافظه و یادگیری در مغز، درمان عارضه های ریوی و مبارزه با التهابات و اثرات پیری دارد.

باید در نظر بگیریم که هنوز خواص بسیار زیادی از کندر وجود دارند که کشف نشده اند؛ اما اثر مثبت آن برای بدن اثبات شده است.

یکی از خواص کندر کاهش استرس است

کندر نقش مهمی در کاهش استرس و اختلالات روحی دارد. کندر می تواند در سیستم عصبی و خصوصا اعصاب مرکزی تاثیر گذار باشد. با تحقیقات به عمل آمده، مشخص شده است که کندر و استفاده از آن در افرادی با سابقه استرس شدید، می تواند موثر باشد.

کندر برای درمان مجاری ادرار مفید است

از خواص دیگر کندر، اثرگذاری بر سیستم کلیوی بدن است. بخش زیادی از این اثر بر مجاری ادراری تمرکز دارد. کندر می تواند تاثیر خود را در کاهش التهاب مجاری ادراری، از بین بردن التهابات و عفونت های مجاری و غیره، به خوبی نمایان کند.

تصویر قطعات کندر ریز شده

مصرف کندر باعث کاهش التهاب مجاری ادراری می شود

خواص کندر برای ریه ها

بارز ترین خاصیت کندر، ضد التهاب بودن آن است. کندر می تواند التهابات گلو و ریه را نیز به سرعت کاهش داده و در پیشگیری از آسم موثر باشد. وجود علائم تنگی نفس در افرادی که از کندر استفاده می کنند، به مراتب کمتر است.

تنگی نفس ناشی از آسم، به موارد متعددی مربوط می شود. بیشتر این مشکلات به التهابات ریوی مرتبط هستند. از گذشته تا به امروز، در طب سنتی از کندر برای درمان علائم مرتبط با تنگی نفس و آسم استفاده می شد. تنگی نفس و حالت خس خس در گلو و ریه، از مواردی است که اکثر افراد دارای مشکلات تنفسی تجربه می کنند.

این حالت با مصرف میزان مشخصی از کندر در طول روز کمتر شده و درنهایت بهبود عملکرد دستگاه تنفسی مشخص می شود. به همین دلیل، خواص کندر برای ریه ها توسط پزشکان از زمان های دور تا به امروز اثبات شده اند.

استفاده از این ماده غذایی به جای دارو های روتین، برای بیماری هایی مانند آسم و تنگی نفس و برونشت توصیه نمی شود. این ماده می تواند با اثرات خوبی که بر روی دستگاه تنفسی می گذارد، عوارض کمتری برای این بیماران ایجاد کند. باید در نظر بگیریم که شدت گرفتن بیماری آسم می تواند بسیار خطرناک باشد. به همین دلیل استفاده از یک برنامه غذایی موثر در کاهش این اثرات لازم و ضروری است.

یکی از خواص کندر تقویت حافظه میباشد

در تحقیقاتی که اخیرا انجام شده، این موضوع که کندر می تواند در حافظه نیز موثر باشد، به اثبات رسیده است. به مرور زمان، خواص بیشتری از ماده غذایی کندر کشف شدند. در گذشته از کندر برای رژیم های غذایی مانند رژیم کتوژنیک استفاده می شد. امروزه ثابت شده که اثرات این ماده، به مراتب فراتر از کاربرد آن در کاهش وزن می باشد.

در کنار نقش کندر در کاهش التهابات، این ماده غذایی می تواند در کاهش اثرات آلزایمر هم عملکرد خوبی داشته باشد. فواید کندر باعث شده که افرادی که نیاز به تقویت حافظه تجربی دارند، در سنین مختلف بتوانند از این ماده استفاده کنند. استفاده از کندر در دوران بارداری و شیردهی نیز می تواند اثرات خوبی داشته باشد. در واقع  استفاده از کندر در این دوران، اثرگذاری خوبی بر حافظه و تقویت رابط های یادگیری در مغز کودکان دارد.

تصویر روغن کندر خالص

کندر در تقویت حافظه و پیشگیری از بیماری آلزایمر نیز موثر است

از دیگر فواید کندر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

کاهش آرتروز

کندر خاصیت قوی در مقابله با التهاب دارد. شما می توانید به راحتی از این ماده غذایی جهت مقابله با آرتروز و التهابات مفصلی استفاده کنید.

یکی از فواید کندر بهبود عملکرد روده است

کندر می تواند با توجه به خواص ضد عفونی کننده ای که دارد، تاثیر خوبی در مقابله با بیماری های گوارش داشته باشد. از آن جایی که خاصیت اصلی کندر ضد التهابی بودن آن است؛ می تواند در مقابله با التهابات روده به طور موثر عمل کند.

از خواص دیگر کندر میتواند به بهبود آسم اشاره کرد

کندر یک خاصیت ضد التهابی دارد که منجر به کاهش التهاب ماهیچه های گلو می شود. این موضوع باعث شده است تا در آزمایش های بالینی، 70 درصد شرکت کنندگان آثار جانبی کمتری از آسم را مشاهده کنند.

سلامت دندان ها

تحقیقاتی که بر روی کودکان انجام شده، نشان می دهد که استفاده از این ماده، باعث کاهش التهاب لثه ها و عفونت دندان بوده است. از سوی دیگر، وجود خواص ضد باکتریایی در کندر می تواند مانع رشد باکتری های مخرب دهان و دندان شود.

خاصیت ویژه کندر مبارزه با سرطان های خاص

 می توان این محصول را به دلیل وجود اسید بوسولیک برای مبارزه با سلول های سرطانی استفاده کرد. این موارد در تحقیقات اخیر پزشکان چینی مشاهده شده و درنهایت، اثرگذاری مثبت این محصول بر چند سرطان شاخص زیر اثبات شده است.

داشتن خواص ضد پیری

دو مورد از مشکلات اساسی که در پیری با آنها رو به رو هستیم، آرتروز و آلزایمر هستند. همانطور که پیش تر اشاره کردیم، تاثیر کندر در مقابله با این بیماری ها به اثبات رسیده است. از سوی دیگر، روغن کندر امکان مقابله با آسیب های پوستی را دارد. همین مسئله می تواند در از بین بردن رد جوش ها و زخم های پوستی موثر باشد. همچنین می تواند با کمک بیشتر به طراوت پوست، جوانی را به چهره فرد باز گرداند.

داشتن خاصیت ضد التهاب بودن

وجود ترپنوئید ها در کندر، می تواند باعث خاصیت ضد التهابی شود. نکته مهم این است که این ماده اصلی ترین خاصیت درمانی کندر بوده و نقش اساسی در درمان برخی از بیماری های مهم دارد.

ضد باکتری

ترکیباتی در کندر وجود دارند که می توانند محیط را برای رشد باکتری ها نامناسب کنند. این ترکیبات به مقابله با رشد باکتری در دهان و همچنین در سیستم گوارش می پردازند. به همین دلیل می توان برای مقابله با عفونت های باکتریایی از کندر استفاده کرد.

ضد عفونی کننده

خاصیت آنتی اکسیدانی کندر را نباید فراموش کنیم. این ویژگی باعث می شود که کندر در ضد عفونی کردن سیستم گوارش بدن تاثیر زیادی داشته باشد.

روش مصرف کندر چگونه است؟

حالا که دانستیم کندر، اثرات درمانی موثری دارد، لازم است که در رابطه با روش مصرف آن نیز صحبت کنیم. روش های استفاده از کندر تا حدی به خاصیتی که می خواهید از آن دریافت کنید، مربوط می شوند.

اگر به دنبال استفاده از خواص کندر در درمان عارضه های قلبی و تنفسی هستید، استنشاق روغن و بخور کندر می تواند موثر باشد؛ به گونه ای که با بخور دادن روغن کندر و استنشاق کردن آن می توان اثرگذاری این محصول بر روی ریه ها را بیشتر کرد.

استفاده از این محصول می تواند در تقویت و لیفت پوست نیز موثر باشد. اگر روغن کندر به صورت مستقیم بر روی پوست استفاده شود، خواص ترمیمی برای پوست خواهد داشت.

روغن و تکه های جامد کندر‌

روش های مصرف کندر

رژیم غذایی با کندر

رژیم های غذایی متعددی وجود دارند که می توان از کندر در آن ها استفاده کرد. دلیل این که معمولا از کندر در رژیم های لاغری استفاده می شود، نقش آن بر تیروئید است. غده تیروئید معمولا در شرایطی که دچار پرکاری یا کم کاری شود، می تواند بر اضافه وزن و کاهش وزن موثر باشد. به همین دلیل استفاده از کندر در این مورد هم رایج است.

از دیگر فواید کندر می توان به کنترل کلسترول اشاره کرد. بالا بودن سطح کلسترول در خون معمولا از عوامل اضافه وزن محسوب می شود. به همین دلیل استفاده از کندر که دارای گلوگلسترون است، می تواند در کنترل کلسترول موثر باشد.

استفاده از روغن کندر برای لاغری موضعی نیز مناسب است. کسانی که به دنبال بالا بردن متابولیسم بدن بصورت موضعی هستند، می توانند از روغن کندر برای این منظور استفاده کنند.

استفاده از پودر کندر در وعده های مختلف غذایی هم امکان پذیر است. شما می توانید در هر وعده غذایی، مقداری پودر کندر به غذا اضافه کرده و از خواص شگفت انگیز آن بهره مند شوید. به علاوه، کندر بر تغذیه و رشد قدی کودک نیز تاثیر می گذارد.

برای کسانی که تمایل به استفاده از روغن های گیاهی در طبخ غذا دارند، روغن کندر  می تواند یک گزینه مناسب باشد. این مورد به شما کمک می کند که بدون نگرانی از کلسترول روغن، از خواص کندر برای لاغری نیز بهره ببرید.

تصویر روغن کندر‌ و روغن های گیاهی دیگر

رژیم غذایی با کندر و فواید آن

سخن آخر

استفاده از کندر برای جلوگیری از مشکلات و عارضه های مختلف بدن، سودمند است. می توان از کندر برای کاهش عوارض پیری از قبیل آلزایمر و آرتروز استفاده کرد. همچنین، می توان برای کاهش اثر سلول های سرطانی نیز از این ماده غذایی بهره مند شد. نقش موثری که کندر در کاهش التهابات دارد، باعث استفاده از این محصول در مبارزه با آسم و عوارض ناشی از این بیماری شده است.

کندر می تواند، از بخش وسیعی از بیماری های تهدید کننده سلامت هر فرد پیشگیری کند. به همین دلیل باید برای جلوگیری از بروز عارضه های احتمالی در آینده، به استفاده از این ماده در رژیم غذایی فکر کنید. شما می توانید حتی از روش های امروزی، برای دریافت رژیم انلاین برپایه استفاده از کندر نیز اقدام کنید.

برای این منظور می توانید از سایت دکتر خورشیدی جهت دریافت بهترین رژیم لاغری سریع به صورت آنلاین، اقدام کنید. این سایت می تواند با در نظر گرفتن شرایط بدنی شما، بهترین رزیم غذایی را در اختیارتان قرار بدهد.

بهره گیری از این معجزه طبیعت بسیار آسان است. ابتدا ما باید فواید کندر را بشناسیم و از آن در وعده های مختلف غذایی خود کمک بگیریم. سپس می توانیم شاهد عملکرد آن در مقابله با انواع بیماری ها باشیم.

 

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *