ارائه انواع رژیم‌های غذایی با بهترین متد

ایجاد چربی در شکم و پهلو یکی از رایج‌ترین مشکلات افراد است. تجمع سلول‌های چربی به‌طور معمول، در یک بازه زمانی به‌نسبت طولانی اتفاق می‌افتد. این امر، برای برخی از افراد در یک بازه زمانی بسیار کوتاه اتفاق می‌افتد. تا زمانی که دلیل اصلی ایجاد چربی شکم و پهلو بررسی نشود، دریافت برنامه‌های رژیم غذایی و ورزش بی‌فایده است؛ بنابراین ابتدا باید دلیل چاقی افراد، مورد‌بررسی قرار بگیرد.

 

یک فرد درحال اندازه‌گیری سایز دور شکم
اشاره ای به دلایل چربی شکم و پهلو

 

چند علت چربی شکم و پهلو

در برخی مواقع، با‌وجود تمام فعالیت‌های ورزشی و برنامه‌های رژیم‌ لاغری؛ هیچ تغییری در چاقی افراد ایجاد نمی‌شود. به‌طوری‌که این موضوع برای بسیاری از افراد به یک چالش بزرگ تبدیل شده است. ازبین نرفتن و ماندگاری این چربی‌ها می‌تواند بر ‌اثر عوامل مختلفی اتفاق بیافتد.

در‌حالت‌کلی، دلایل مختلفی برای تجمع چربی شکم و پهلو وجود دارد. برخی از این دلایل تاثیر بیشتری در چاقی ایفا می‌کنند. بارداری، استرس، مصرف بیش از حد الکل و رژیم‌های غذایی نا‌درست از دلایل چاقی هستند.

 

انواع چربی شکم و پهلو

به‌طور‌کلی، ۲ نوع چربی شکم وجود دارد. نوع اول آن، به چربی زیر‌پوست یا چربی زیر‌جلدی شناخته می‌شود. این نوع چربی در زیر پوست قرار می‌گیرد که سلول‌های چربی در لایه زیرین پوست جمع می‌شوند. چربی زیر‌پوستی، بافتی نرم دارد و به‌راحتی حرکت می‌کند. این نوع چربی در بانوان، بیشتر از آقایان دیده می‌شود.

دومین نوع چربی شکم و پهلو، چربی پنهان است. این چربی، اطراف اندام‌های مختلف بدن از جمله کلیه، لوزالمعده و روده‌ها قرار دارد. چربی پنهان، در بافت‌های عمیق قرار می‌گیرد و خطر بیشتری نسبت به چربی زیر‌پوستی دارد. به‌طوری‌که احتمال بیماری‌های قلبی و دیابت را افزایش می‌دهد.

 

ترازو در دست یک فرد
علت چربی شکم و پهلو می توان به بیماری و هورمون و غیره اشاره کرد

دلایل ایجاد چاقی شکم چه چیزی است؟

تجمع چربی شکم و پهلو، به‌ دلایل مختلفی اتفاق می‌افتد. در برخی از مواقع، چاق‌شدن یک فرد می‌تواند نشانه‌های یک بیماری سخت باشد. در‌ صورتی که دلیل اصلی چاقی مشخص و درمان نشود، امکان پیشرفت بیماری و آسیب به سلامت افراد وجود دارد.

بنابراین توصیه می‌شود در ‌صورت چاق‌شدن و تجمع چربی در شکم، به پزشک متخصص مراجعه کنید. پزشک متخصص با انجام آزمایش‌های مورد‌نیاز، دلیل اصلی چاقی شما را بررسی می‌کند. همچنین می‌تواند برای درمان آن به شما کمک کند.

 

مصرف الکل یکی از دلایل چربی شکم و پهلو است

یکی از دلایل اصلی چاقی شکم و پهلو، مصرف الکل است. مصرف بیش از حد الکل، بر اندام‌های مختلف بدن تاثیر می‌گذارد. اندامی که در معرض بیشترین تاثیر از مصرف الکل قرار دارد، کبد است. ترکیبات موجود در الکل، باعث ایجاد تغییراتی در الگوی هضم غذا می‌شوند. به‌همین‌دلیل، به مرور زمان وزن افراد افزایش می‌یابد.

دلیل دیگری که الکل باعث افزایش وزن می‌شود، کالری آن است. الکل کالری زیادی دارد و در تجمع چربی شکم و پهلو تاثیر می‌گذارد. افرادی که به نوشیدن الکل اعتیاد دارند، باید در اسرع وقت آن را ترک کنند.

 

حاملگی

یکی‌دیگر از دلایل چاقی شکم و پهلو، حاملگی است. این چاقی، دوست‌داشتنی‌ترین چاقی دنیا محسوب می‌شود. چربی ایجاد شده در شکم مادر، از جنین و رحم محافظت می‌کند.

 

اضطراب و استرس

افرادی که به‌صورت روزانه استرس و اضطراب زیادی را تحمل می‌کنند، در معرض خطر چاقی قرار دارند. استرس موضوعی است که بر ‌روی سلامتی افراد تاثیر‌های طولانی‌مدت می‌گذارد. متاسفانه بسیاری از افراد به میزان استرس و اضطرابی که تحمل می‌کنند، توجهی ندارند؛ اما این امر نقش پر‌رنگی را در چاقی آن‌ها ایفا می‌کند.

آسیب‌های وارده به ذهن، موجب ترشح یک هورمون استروئیدی به نام کورتیزول می‌شوند. این هورمون به‌منظور کاهش استرس و اضطراب ترشح می‌شود که به‌طور مستقیم بر‌ روی متابولیسم بدن تاثیر می‌گذارد. تحمل استرس‌های طولانی‌مدت، تاثیر این هورمون را افزایش می‌دهد.

 

یک فرد در جلسه تراپیست
استرس و اضطراب روزانه در افراد موجب چاقی می شود.

 

هورمون ها

در برخی از مواقع، افراد نقشی در تجمع چربی شکم و پهلو ندارند. به‌عبارت دیگر، فعالیت‌هایی که انجام می‌دهند، موجب چاق‌شدن آن‌ها نمی‌شود. بلکه چاقی، به‌دلیل عدم توازن هورمون‌ها اتفاق می‌افتد. در ‌این‌صورت، توصیه می‌شود برای کنترل و توازن هورمون‌ها به پزشک مراجعه کنید.

 

نفخ شکم

نفخ شکم یکی از بد‌ترین دلایل چاقی شکم و پهلو است. این امر نه‌تنها موجب ناراحتی افراد می‌شود؛ بلکه آسیب‌های جدی به سلامت آن‌ها وارد می‌کند. نفخ شکم می‌تواند زمینه بیماری زخم معده را ایجاد کند.

بهترین روش برای مقابله با چربی شکم و پهلو براثر نفخ، رعایت رژیم غذایی سالم است. بهتر است از مصرف غذا‌های نا‌سالم و مضر اجتناب کنید.

 

عدم داشتن تحرک کافی که دلیل اصلی چربی شکم و پهلو است

کم‌تحرکی یکی از مهم‌ترین علل چاقی محسوب می‌شود. هنگامی که یک شخص، کالری کمتری نسبت به کالری مصرفی خود بسوزاند، تجمع چربی اتفاق می‌افتد. داشتن یک سبک زندگی غیر‌فعال و کم‌تحرک، موجب می‌شود تا سلول‌های چربی زیادی ایجاد شود؛ زیرا افراد تلاشی برای ازبین‌بردن این سلول‌ها نمی‌کنند.

 

یک فرد در حال پیاده‌روی
کم تحرکی مهترین عامل چاقی است

 

استفاده از رژیم های غذایی کم پروتئین

رژیم‌های غذایی نا‌مناسب و کم پروتئین، موجب افزایش وزن و چاقی در افراد می‌شود. اگر پروتئین به میزان کافی و مناسب مصرف شود، احتمال ایجاد چربی شکم و پهلو کاهش می‌یابد.

افرادی که از رژیم‌های غذایی کم‌پروتئین استفاده می‌کنند، احساس سیری نخواهند کرد؛ از‌این‌رو به‌منظور سیر شدن، تعداد وعده‌های غذایی خود را افزایش می‌دهند. این امر موجب سیری آن‌ها نمی‌شود؛ فقط میزان کالری مصرفی را افزایش می‌‌دهد.

 

استفاده از رژیم غذایی کم فیبر

بسیاری از افراد نیز، از رژیم‌های غذایی کم‌فیبر پیروی می‌کنند. نکته قابل‌توجه این است که این رژیم هم موجب چاق شدن آن‌ها می‌شود. مصرف فیبر باید به اندازه نیاز بدن انجام شود.

فیبر یک ماده مغذی بسیار مهم در ساختار بدن است. این ماده مغذی در ایجاد احساس سیری موثر است؛ به‌طوری‌که از ترشح هورمون‌های گرسنگی جلوگیری می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهد که تامین فیبر مورد ‌نیاز بدن، از تجمع چربی شکم و پهلو جلوگیری می‌کند.

 

اختلال خواب

بی‌خوابی و بد‌خوابی، زمینه تجمع چربی‌ها را ایجاد می‌کند. در سال ۲۰۱۳، مطالعه‌ای درباره تاثیر خواب بر چاقی انجام شد. نتایج این مطالعه نشان داد که خواب، تاثیر مستقیمی در افزایش وزن دارد.

اختلالات خواب، منجر به بروز رفتار‌های عصبی از جمله پر‌خوری می‌شود. همچنین افرادی که به کم‌خوابی دچار هستند، تمایل زیادی به مصرف کربوهیدرات خواهند داشت. برای کنترل وزن، ۸ ساعت خواب مفید در طول شبانه‌روز امری ضروری است.

 

یک فرد با مشکل بی‌خوابی
بی خوابی و بد خوابی تاثیر مستقیم بر چاقی دارد.

 

مصرف زیاد غذا های سرخ شده

در حال حاضر، مصرف فست فود‌ها بسیار افزایش یافته است. نکته قابل‌توجه این است که مصرف بیش از حد این غذا‌ها، چربی شکم و پهلو را افزایش می‌دهند؛ چرا‌که، مقدار فیبر آن‌ها به‌تقریب با صفر برابر است و روغن‌های استفاده شده در آن‌ها بسیار مضر است.

 

یک فرد درحال جلوگیری از نخوردن غذای فست فود
تاثیر غذاهای چرب بر تجمع چربی در شکم و پهلو

 

جمع بندي

ايجاد چربي شكم و پهلو، به دلیل تجمع سلول‌های چربی اتفاق می‌افتد و یکی از رایج ترین مشکلات افراد است. دلایل مختلفی در چاقی افراد نقش دارند و برای حل این مشکل ابتدا باید انواع چاقی ها را شناخت و سپس با دلایل آن آشنا شد، که در این مقاله به 10 مورد از آن اشاره شده است و راه های پیشگیری و رفع آن نیز گفته شد که مهترین آن تغذیه نامناسب است. انواع چاقی شکم و پهلو در هر شکلی سلامت شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد. درنتیجه بهتر است برای کاهش وزن و درمان آن اقدام کنید و یا از یک پزشک متخصص تغذیه کمک بگیرید.

در این مقاله سعی شد، بهترین دلایل تجمع چربی در شکم و پهلو مورد بررسی قرار گیرد، اگر سوالی در زمینه تغذیه مناسب دارید، می‌توانید با شماره های درج شده در سایت برای دریافت مشاوره تماس بگیرید و یا از مشاوره های رژیم آنلاین کمک بگیرید.

منابع : zoomlife ، fitclub

دکتر خورشیدی

سوالات متداول

تجمع چربی در شکم و پهلو می‌تواند به دلیل بیماری یا عادت های ناسالم در تغذیه باشد.

2 نوع چربی داریم، چربی زیرپوستی و چربی پنهان که اطراف اندام های مختلف بدن به وجود می‌آید.

بله، افرادی که به طور روزانه اضطراب و استرس زیادی را تحمل می‌کنند، در معرض خطر چاقی قرار دارند.

استفاده از رژیم های غذایی کم پروتئین و کم فیبر موجب چاقی افراد می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *