ارائه انواع رژیم‌های غذایی با بهترین متد

یکی از مهمترین بخش های بدن که سلامتی آن ارتباط مستقیمی با تغذیه دارد موها هستند. تاثیر تغذیه  بر ریزش مو  به اندازه ای است که در برخی موارد به چالش بزرگی برای سلامتی تبدیل می شود. ریزش مو با نام علمی آلوپسی شناخته می شود  و علل متفاوتی می تواند داشته باشد. استفاده از برخی خوراکی ها و گاهی اوقات رژیم غذایی نامناسب می تواند تاثیر زیادی در کیفیت موهای فرد داشته باشد. خوردن  یا نخوردن خوراکی ها می تواند زیبای یا سلامتی موی شما را تحت تاثیر قرار دهد.

داشتن تغذیه و رژیم های غذایی نامناسب، بیماری، استرس، عوامل ژنتیکی می تواند سلامت پوست سر و موها را تهدید کند. راه های متعددی برای پیشگیری از ریزش مو وجود دارد.

مجموع این عوامل در کنار یکدیگر می تواند شرایط سلامتی بدن و بخش های مختلف آن از جمله مو را تحت تاثیر قرار دهد.

مقدار زیادی مو که در شانه گیر کرده است
عوامل موثر بر ریزش مو

تاثیر تغذیه بر ریزش مو چیست؟

نوع تغذیه و رژیم غذایی تاثیر زیادی بر سلامت مو دارد. مصرف یا عدم مصرف برخی مواد می تواند سلامت موهای شما را تحت تاثیر قرار دهد. رابطه تغذیه و ریزش مو از نظر علمی به اثبات رسیده است. البته ژنتیک و شرایط جسمی فرد را هم باید در نظر داشت.

شاخه های موی انسان در یک سیکل رشدی مشخصی می باشند. به طور متوسط روزانه 50 تا 100 موی هر فرد در حال ریزش است که میزان آن در افراد متفاوت بر اساس سن، جنسیت و ژنتیک فرق می کند. تاثیر تغذیه  بر ریزش مو در تحقیقاتی که  روی بسیاری از انواع رژیم لاغری انجام گرفته است قابل مشاهده است. کاهش مواد غذایی به دلیل اینکه باعث کاهش رسیدن مواد مغذی به بدن فرد می شوند  اثرات خود را در ریزش مو نشان می دهند.

شرایط تغذیه ای نامناسب باعث کاهش توان فولیکول های مو  و حجم  افراد می شود.  عادت های غذایی نامناسب می تواند ریزش مو را تشدید کند. لاغری سریع در برخی از افراد با از دست دادن حجم وسیعی از موهای فرد همراه می‌شود. این مشکل به دلیل کاهش مواد معدنی خاصی در بدن ممکن است اتفاق بیفتد که تاثیر تغذیه  بر ریزش مو را به شکل واضحی نشان می دهد.

با مصرف چربی های سالم می توانید آبرسانی به موها را تقویت کنید و ریزش موی خود را کنترل نمایید.

خانمی که در حال خندیدن است و در کنار آن اعنواع میوه های مختلف وجود دارد
اهمیت تغذیه در سلامت مو

اشتباهات متداول که باعث شدت گرفتن ریزش مو می شود

استفاده از برخی مواد غذایی برای انواع رژیم ها و حتی لاغری موضعی ممکن است باعث ایجاد شرایط بحرانی در سلامت مو شود.

شکر تصفیه شده و مواد غذایی که حاوی این ترکیب هستند باعث افزایش سطح گلوکز خون می شوند. بدن برای تامین انسولین بیشتر سطح هورمونهای مردانه و آندروژن را بالا می برد و این عاملی برای کوچک شدن فولیکول مو است . برای کاهش ریز مو باید از مواد غذایی که  حاوی شکر تصفیه شده اند استفاده نکرد.

تاثیر تغذیه  بر ریزش مو زمانی که شما از غذاهای دریایی با سطح جیوه بالا استفاده می کنید  بسیار مشهود است. ماهی های سوشی، ماهی تن و اره ماهی مقادیر زیادی جیوه در خود دارند که  برای سلامتی مو بسیار مضر است.

از عناصری مانند آهن و روی، کراتین تشکیل می شود و این ترکیب در سلامتی پوست و مو بسیار اثرگذار است. مصرف کم این عناصر زیبایی و طراوت مو را تحت تاثیر قرار می دهد.

شاخص گلیسمی غذاهایی هستند که  به راحتی به قند تجزیه می شود. پایین بودن این شاخص تاثیر تغذیه بر ریزش مو را  در زمان افزایش تولید انسولین و بالا رفتن آندروژن نشان می دهد.

مواد غذایی با کلسیم پایین موجب کاهش درخشندگی و سلامت مو می شوند. افرادی که به دلایل متعدد نمی توانند کلسیم مصرف کنند با ریزش مو مواجه خواهند شد.

در بسیاری از انواع رژیم انلاین، به مصرف ویتامین اشاره شده است. استفاده از ویتامین هایی مثل ویتامینA  اگر کمتر یا بیشتر از حد معمول صورت پذیرد باعث تغییر شرایط سلامت مو می شود.

تعداد میوه مثل سیب، خیار، هلو و ... وجود دارد
رژیم مناسب

روش های پیشگیری از ریزش مو با تغذیه

در کنار عوامل تاثیرگذار در ریزش مو روش های متعددی برای بازگرداندن سلامتی مو و یا بهبود شرایط آن وجود دارد.

عدس یکی از مواد غذایی مهم و تاثیرگذار در سلامت بدن و مو محسوب ‌می شود که دارای آهن، روی، بیوتین و مقدار زیادی اسید فولیک است.

فلفل قرمز مقدار زیادی ویتامین C  دارد که  برای تقویت ریشه مو یک عنصر ضروری است.

یکی از مواد غذایی مهم و تاثیرگذار در سلامت مو اسفناج است. اسفناج تاثیر تغذیه بر ریزش مو را به راحتی نشان می دهد. این ماده  غذایی دارای امگا 3، پتاسیم و آهن است.

این ماده غذایی منبع سرشار ویتامین B5است. این ویتامین باعث می شود جریان خون در پوست سر بیشتر شود و رشد موها تسریع پیدا کند. کاهش ویتامین های مانند B5 تاثیر زیادی در کاهش حجم موهای فرد دارد.

مقداری سیفی جات مثل لوبیا و عدس وجود دارد
انواع مواد غذایی سرشار از ویتامین

برخی از مواد مغذی در بدن ما وجود ندارند و باید با مصرف مواد غذایی ویتامین ها و مواد معدنی خاص را به بدن برسانیم. اسیدهای چرب مانند امگا 3 در بدن تولید نمی شود و یکی از مثال های  تاثیر تغذیه بر ریزش مو استفاده از منابع مهم از جمله ماهی سالمون است. با قرار دادن این ماده غذایی در برنامه غذایی خود می توانید نیاز بدن را تامین کنید. استفاده از ماهی سالمون در رژیم کتوژنیک بسیار مناسب است.

گیاه جو دارای ویتامین E و آنتی اکسیدان است و استفاده از آن کمک می کند تا موهای سالم وقوی داشته باشید.

روش های  تاثیرگذار برای پیشگیری از ریزش مو

بیوتین کمک می کند تا موها تقویت شوند و رشد بهتری داشته باشند. تخم مرغ منبع بسیار خوبی از بیوتین است.

کم مویی و طاسی سر به دلیل کاهش یا کمبود توکوترینول و بتانسیتوسترول است. با استفاده از دانه های مغذی و آجیل ها می توانید کمبود این ترکیبات را در بدن جبران کنید.

گوشت مرغ و بوقلمون منبع پروتئین هستند، عدم وجود پروتئین در رژیم های غذایی  می تواند باعث مختل شدن رشد مو شود و ریشه های مو را نازک تر کند. تاثیر تغذیه بر ریزش مو در زمانی که مصرف گوشت و لبنیات کاهش پیدا می کند کاملا قابل مشاهده است.

نیترات از جمله ترکیباتی که بعد از تجزیه شدن در بدن به بهبود جریان گردش خون کمک می کند. چغندر یکی از منابع مهم نیترات است. با مصرف این ماده غذایی می توانید نیترات مورد نیاز رشد و تقویت موها را تامین نمایید.

فرتین موجود در خون ذخیره کننده آهن است. کمبود ذخیره آهن تاثیر زیادی در ریزش مو دارد. یکی از منابع  غنی آهن گیاه  بوک چوی است و این گیاه  با افزایش سطح فرتین باعث می شود تا ذخیره آهن خون نیز افزایش پیدا کند.

یک ظرف ماهی، یک عدد کاهو، و تخم مرغ وجود دارد
مواد غذایی موثر در رشد مو

 کمبود چه ویتامین هایی باعث ریزش مو می شود؟

ویتامین ها نقش مهمی در سلامت بخش های مختلف بدن و از جمله موها دارند. کمبود برخی از این ویتامین ها بیش از سایر آنها در سلامت بدن قابل مشاهده است.

ویتامین های گروه ب نقش مهمی در انتقال اکسیژن بر عهده دارند و برای سلامتی پوست سر  و فولیکول ها نیز لازم هستند.کاهش  وجود این ویتامین در بدن باعث ریزش مو در افراد می شود.

ویتامین آ باعث می شود تا رطوبت سر حفظ شود. این خاصیت به  دلیل وجود سیوم در این ویتامین است. کمبود بیش از حد ویتامین A تاثیر تغذیه  بر ریزش مو را به  خوبی نشان می دهد.

این گروه از ویتامین در تقویت سیستم ایمنی بسیار تاثیرگذار است. پایین آمدن سطح این ویتامین باعث ریزش مو و آلوپسی می شود. کمبود ویتامین دی در برخی از افراد با ریزش موی تکه ای اتفاق می افتد.

این گروه از ویتامین دارای خاصیت آنتی اکسیدان است و در رشد مو تاثیرگذار می گذارد.

این ترکیب از آن دسته مواد معدنی است که در رشد موها تاثیر مهمی دارد و به ترمیم موهای آسیب دیده کمک می کند. کاهش این ماده معدنی  در بدن مستقیما در شرایط موها تاثیرگذار است.

دو تصویر که یکی از آن خانمی در حال شستن موی خود است و در تصویر دیگر یک ظرف تخم مرع قرار دارد
تخم مرغ یک ترکیب خاص برای مو

چرا سلامت مو به تغذیه وابسته است؟

موی سر انسان از دو ساختار اصلی تشکیل شده است.

این بخش در زیر پوست سر قرار دارد و موها به دلیل وجود آن رشد می کنند. روزانه موها حدود 35/. میلی متر رشد می کنند و حدود 100 عدد از آنها در طول یک روز می ریزد. استرس، شستن بیش از اندازه، مشکلات هورمونی  و کمبود مواد غذایی می تواند باعث ریزش مو شود. فولیکول ها بسیار حساس هستند و تحت تاثیر کاهش مواد مغذی به شدت آسیب می بینند.

مطالعات و تحقیقات علمی بر روی سلامت مو تاثیر تغذیه بر ریزش مو را به شدت تایید می کند. کمبود کالری، پروتئین و برخی از ریزمغذی ها باعث ریزش مو و کاهش حجم آن می شود. استفاده از یک رژیم غذایی مناسب که ترکیبی از مواد معدنی، پروتئین و ویتامین است  به سلامتی موهای شما کمک زیادی می کند. مواد غذایی متعددی در سلامتی و رشد مو اثرگذار هستند.

ظرفی که در آن مواد غذایی مختلفی وجود دارد از سیفی جات کرفته یا مواد پروتئینی
تقسیم بندی مواد مغذی برای مو

چه  مواد غذایی می تواند ریزش مو را افزایش دهد؟

مصرف برخی از مواد غذایی ممکن است بر رشد و سلامت مو تاثیرات منفی بگذارد.

کربوهیدرات های ساده اگر بیش از اندازه  مصرف شوند  باعث التهاب فولیکول ها شده و ریزش مو را به دنیال دارد.

غذاهای شیرین ترشح انسولین را در لوزالمعده افزایش می دهند و این ترکیب روی عروق خونی اثرمی گذارد. ضعیف شدن فولیکول به دنبال افزایش سطح انسولین در خون  اتفاق می افتد.

استفاده از گوشت قرمز و غذاهای پرچرب باعث می شود تا فعالیت غدد چربی افزایش پیدا کند. به دنبال افزایش فعالیت غدد چربی میزان سبوم نیز افزایش می یابد و سلامت مو با مشکل مواجه خواهد شد.

چندین مدل میوه و سیفی جات مختلف

چند پیشنهاد  غذایی خاص برای رشد و سلامت مو

برخی از مواد غذایی به دلیل برخوردی از ترکیبات خاص بیش از دیگر خوراکی ها در رشد و سلامت مو اثرگذار هستند.

دارچین علاوه بر برخورداری از خاصیت تقویت سیستم ایمنی به بهبود جریان خون کمک می کند. بالا رفتن کیفیت جریان خون، اکسیژن رسانی به فولیکول های خون را افزایش می دهد و موها شرایط بهتری را پیدا می کنند.

 برخی از موها خشک هستند و درخشندگی لازم را ندارند، آنتی اکسیدان هایی مانند بتا کاروتن کمک بزرگی به رفع کدری مو می کنند. سیب زمینی یکی از منابع غنی آنتی اکسیدان و بتا کاروتن است.

یکی از میوه های گرمسیری غنی از ویتامین سی گواوا است. یک فنجان از این میوه  حدود 377 میلی گرم ویتامین سی دارد. مصرف این میوه برای جلوگیری از آسیب دیدگی مو بسیار مناسب است.

پروتئین در رشد بخش های مهمی از بدن اثرگذار است. استفاده از پروتئین به بهبود جریان خون و رشد مو کمک فراوانی می کند. ماست دارای میزان زیادی پروتئین است. همچنین ویتامین ب 5 و اسید پاتوتنیک موجود در آن برای جلوگیری از نازکی مو و ریزش آن اهمیت دارد.

مو برای رشد علاوه بر پروتئین به فیبر نیز احتیاج دارد، تاثیر تغذیه  بر ریزش مو با استفاده از دانه های چیا  که دارای اسیدهای چرب ضروری هستند در رشد مو بسیار چشمگیر است.

گیاهان و سبزیجان دارای ویتامین D ، فولات و انواع ویتامین B  هستند. مصرف این گیاهان در بهبود کیفیت موها اثرگذار است.

این غذای دریایی را می توان یک نیروگاه از مواد مناسب برای رشد مو در نظر گرفت. میگو حاوی انواع ویتامین ها است.

فردی که دست روی سر خودش گذاشته و در کنار آن انواع مواد غذایی مثل ماهی و مرغ قرار دارد
عدم مصرف پروتئین و ریزش مو

توصیه های که به سلامت موی شما کمک می کند

علاوه  بر استفاده از یک برنامه و رژیم غذایی مناسب باید مصرف برخی از مواد غذایی و خوراکی ها را از برنامه خود حذف یا کمتر کنید.

علاوه بر تغذیه چه مواردی به کاهش ریزش مو کمک می کند؟

در کنار رعایت رژیم ها و برنامه های غذایی مناسب باید اقدامات دیگری نیز انجام شود.

نیکوتین موجود در دخانیات باعث می شود تا گردش خون در فولیکول های مو با مشکل مواجه شود. ریزش مو در افراد سیگاری بیش از افرادی است که سیگار مصرف نمی کنند.

استفاده از مشروبات الکلی باعث می شود تا  سمومی در خون جریان پیدا کند و دریافت اکسیژن توسط گلبول های قرمز با مشکل مواجه شود. اختلال در گردش خون و کاهش سلامت خون می تواند عاملی برای ریزش مو باشد.

فشار بیش از اندازه به ریشه  مو و فولیکول ها باعث می شود تا این بخش حساس آسیب دیده  و ضعیف شود و در نهایت ریزش مو اتفاق می افتد.

فقط به اسم برند توجه نکنید، باید محصولات بهداشتی که برای پوست و مو استفاده می کنید متناسب با نیاز پوست و موی شما باشد.

 

خانمی که پیش پزشکی مراجعه کرده و در حال معاینه شدن است
کمبود آهن عامل ریزش مو

نتیجه گیری

ریزش مو ممکن است به دلایل متعددی از جمله بیماری، ژنتیک، استرس  به وجود بیاید. بخش مهمی از سلامت موی انسان به تغذیه او وابسته است. اگر مواد غذایی مناسب بدن  در برنامه  غذایی فرد وجود نداشته باشد. سلامت مو و پوست با مشکل روبرو خواهد شد. برخی از رژیم های غذایی باعث کاهش یا افزایش  ترکیباتی در بدن می شوند که ممکن است سلامت بدن را با مشکل مواجه سازند.

زمانی که اقدام به استفاده از یک رژیم یا برنامه غذایی دارید حتما توجه داشته باشید که چه  مواد و ترکیباتی مناسب سلامت پوست و موی شما هستند و حتما از آنها استفاده نمایید. شناخت کمبودها و مشکلاتی که برای موی شما پیش می آید تنها با انجام آزمایش ممکن است.  کمبود برخی از ویتامین ها تنها در آزمایش خون قابل مشاهده و تشخیص می باشند.

زمانی که اقدام به دریافت یک رژیم یا برنامه غذایی می کنید حتما قبل از آن نیازها و کمبودهای بدن خود را بشناسید و از یک پزشک با تجربه در این زمینه  مشاوره دریافت کنید. هرگز خوددرمانی نکنید.

این مطلب توسط گروه تحریریه، از منابع گوناگون گردآوری و تدوین شده و صرفا جهت آشنایی شما با موضوع بحث میباشد و هیچگونه تایید یا رد در مورد این مطلب را تضمین نمیکنیم.

 

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *