ارائه انواع رژیم‌های غذایی با بهترین متد

کاهش وزن سریع، اولین راه‌حلی است که برای رسیدن به وزن مطلوب به ذهن افراد می‌آید. نکته مهمی که در این روش وجود دارد، تاثیر مخرب لاغری سریع بر بدن است. افرادی که این روش را انتخاب می‌کنند، با عوارض بسیار مضری مواجه می‌شوند؛ بنابراین توصیه می‌شود که مراحل کاهش وزن را در حالت نرمال و عادی پشت‌سر بگذارید و از یک رژیم غذایی مناسب استفاده کنید.

تاثیر مخرب لاغری سریع چیست و چرا به بدن آسیب میرساند

تاثیر لاغری سریع، در زمینه‌های مختلف مشاهده می‌شود. روند لاغری سریع می‌تواند به تمام سیستم‌های بدن آسیب وارد کرده و سلامت افراد را تحت‌تاثیر قرار دهد. برای کاهش وزن سریع، باید از رژیم‌های لاغری مخصوصی پیروی شود. در این رژیم‌ها، برخی از مواد مورد‌نیاز بدن به‌طور کلی حذف می‌شوند؛ بنابراین بدن نمی‌تواند مواد لازم را از منابع خارجی تامین کند. در‌ این‌صورت مجبور است تا از منابع ذخیره شده در بدن برای کنترل سوخت‌و‌ساز استفاده کند. این امر موجب ایجاد تغییرات قابل‌توجهی در ساختار بدن می‌شود که به سلامت آن آسیب می‌زند.

سیب و متر و شیشه آب به همراه چند وسیله دیگر

یکی از تاثیر مخرب لاغری سریع، عدم دریافت مواد مغذی است

در بسیاری از رژیم‌های لاغری سریع، مواد مغذی و مورد‌نیاز بدن به‌کلی حذف می‌شوند. به‌عنوان مثال، یک گروه غذایی کامل از برنامه شما حذف می‌شود. این امر از مصرف تمام موادی که برای سالم-ماندن نیاز دارید، جلوگیری می‌کند. این امر، تنها یک تاثیر مخرب لاغری سریع به شمار می‌رود.

رژیم‌هایی که در آن‌ها مصرف لبنیات حذف می‌شود، کمبود کلسیم را به­دنبال دارند. همچنین رژیم‌هایی که فاقد کربوهیدرات هستند، فیبر مصرفی را کاهش می‌دهند. کمبود مواد مغذی عوارضی از جمله کاهش انرژی، شکننده­شدن مو‌ها و ناخن‌ها، ریزش مو و خستگی شدید را شامل می‌شود. همچنین عملکرد سیستم ایمنی بدن افت می‌کند و احتمال پوکی استخوان افزایش می‌یابد.

کاهش وزن سریع سرعت سوخت و ساز را کم میکند

تاثیر مخرب لاغری سریع می‌تواند بسیار شدید و مضر باشد. کاهش وزن سریع، به­دلیل کاهش کالری دریافتی اتفاق می‌افتد. در‌ این‌ هنگام، بدن کاهش مواد دریافتی را به‌دلیل کمبود منابع غذایی شناسایی می‌کند و وارد حالت قحطی می‌شود. در ‌این‌صورت، بدن سرعت سوخت‌و‌ساز را کاهش می‌دهد تا انرژی ذخیره کند. همچنین تمایل بدن برای ذخیره چربی نیز بیشتر می‌شود.

یکی دیگر از تاثیرات مخرب لاغری سریع عضله سوزی به جای چربی سوزی است

هدف اصلی از کاهش وزن، ازدست­دادن بافت‌های چربی بدن است. تاثیر مخرب لاغری سریع، موجب می‌شود تا بافت‌های عضلانی به‌جای بافت‌های چربی حذف شوند. هنگامی که کالری مورد‌نیاز به بدن نمی‌رسد، بدن مجبور می‌شود برای تامین انرژی بافت‌های عضلانی را بشکند.

عضله از‌نظر سوخت‌و‌ساز بسیار فعال‌تر از چربی است. به‌طوری­که مقدار یکسانی از عضله، کالری بیشتری نسبت به همان میزان چربی می‌سوزاند بنا؛براین ازدست­دادن بافت‌های عضلانی، موجب کاهش روند سوزاندن کالری می‌شود که از عوارض کاهش وزن سریع است.

بدن یک خانم که که دور کمر خود متر بسته

عوارض کاهش وزن سریع، منجر به کم آبی بدن میشود

رژیم‌های غذایی که برای کاهش سریع وزن در‌ نظر گرفته می‌شوند، امکان رسیدن آب مورد‌نیاز بدن را کاهش می‌دهند. کاهش آب بدن در رژیم‌های کم‌کربوهیدرات و بدن‌کربوهیدرات، چند برابر می‌شود. از­دست­دادن مکرر آب بدن، عوارض منفی را به­دنبال خواهد داشت. عوارض کاهش سریع وزن شامل یبوست، سردرد، گرفتگی عضلات و کاهش انرژی می‌شود. این موارد تاثیر مخرب لاغری سریع محسوب می‌شوند. اگر قصد دارید که از یک رژیم غذایی برای کاهش وزن پیروی کنید؛ از مصرف آب کافی اطمینان حاصل کنید. هنگامی که با علائم کم‌آبی مواجه شدید، حتما مصرف آب را کنترل کنید.

عوارض کاهش سریع وزن میتوان به احساس گرسنگی هم اشاره کرد

لپتین، هورمونی است که سطح گرسنگی افراد را کنترل می‌کند. هنگامی که از رژیم‌های غذایی کم‌کالری پیروی می‌کنید، سطح لپتن بدن دچار نوسان می‌شود. هنگامی که سطح لپتن به حد قابل‌قبول نرسد، مغز نمی‌تواند احساس سیری را ایجاد کند.

تحقیقات نشان می‌دهد که نوسانات ایجاد شده در سطح لپتین موجب می‌شود تا افراد به وسواس غذایی دچار شوند. در‌ این‌صورت، افراد احساس گرسنگی بیشتری خواهند کرد.

آسیب به سلامت روانی

مشکلات روانی، به‌دلیل تاثیر مخرب لاغری سریع ایجاد می‌شوند. افرادی که از رژیم‌های غذایی مثل رژیم فستینگ سخت پیروی می‌کنند، باید درباره عوارض سخت آن‌ها هم اطلاعات داشته باشند. احتمال ایجاد بیماری‌های دیسمورفیا بدن، آنارکسیا یا بولیمیا در این افراد وجود دارد.

تاثیر مخرب لاغری سریع تغییر در گوارش میباشد

سیسم گوارش افراد نیز تحت‌تاثیر مخرب کاهش وزن سریع قرار می‌گیرد. با کاهش وزن شدید، امکان تجربه یبوست و اسهال وجود دارد. این امر به­دلیل تغییر سرعت گوارش اتفاق می‌افتد که به نوع غذای مصرفی بستگی دارد. هنگامی که مصرف فیبر را بسیار کاهش دهید، سرعت گوارش شما کاهش می‌یابد. این در‌صورتی است که مصرف زیاد میوه و سبزیجات، باعث افزایش سرعت گوارش می‌شود.

سردرد

تاثیر مخرب لاغری سریع، موجب ایجاد سردرد می‌شود. دنبال­کردن رژیم‌های کم‌کالری یا بدون‌کالری موجب کاهش کربوهیدرات مصرفی می‌شود. با کاهش میزان کربوهیدرات، کمبود گلیکوژن در بدن ایجاد می‌شود. هنگامی که بدن با کمبود گلیکوژن مواجه می‌شود، بافت‌های عضلانی را برای دریافت گلیکوژن می‌شکند و آن‌ها را به مغز می‌فرستد.

اگر مغز دچار کمبود ذخایر شود، چربی را در حالت گلوکز مصرف می‌کند. نتیجه این اتفاقات، سردرد‌های شدید است.

خطر سنگ کیسه صفرا

تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که کاهش سریع وزن را تجربه کردند، به احتمال ۱۵ تا ۲۵ درصد به سنگ کیسه صفرا دچار می‌شوند. تاثیر مخرب لاغری سریع در ایجاد سنگ کیسه صفرا، نقش پر‌رنگی را ایفا می‌کند. اگر قصد دارید کاهش وزن سریع را تجربه کنید، حتما با پزشک متخصص مشورت کنید و تحت مراقبت باشید.

خانمی بسیار لاغر که شلوار خود را به دست گرفته

یکی از تاثیرات مخرب کاهش وزن سریع این است که وزن کم شده مجدد بازمیگردد

وزن ۲۰ درصد از افرادی که یک روند استاندارد کاهش وزن را رعایت کردند، تا یک سال ثابت مانده است. یکی از بزرگ‌ترین مشکلات کاهش وزن سریع، دوام بسیار کم آن است. همچنین این نوع کاهش وزن، کمکی به سلامت بدن نمی‌کند. بلکه تاثیر مخرب لاغری سریع، موجب آسیب رسیدن به سلامت افراد نیز می‌شود.

چه زمانی کاهش وزن سریع مشکلی ندارد؟

در برخی مواقع، بدن نیازمند کاهش سریع وزن است. این امر باید زیر‌نظر متخصصین و پزشکان مجرب انجام شود. فقط در‌ این‌صورت، امکان لاغری سریع وجود دارد. برای افرادی که بسیار چاق هستند، کاهش وزن سریع امری ضروری است.

کاهش وزن سریع تنها زیر‌نظر متخصص و برای مدت زمان کوتاهی تجویز می‌شود. این روند به بهبود سلامت افراد کمک می‌کند. به‌طوری که افراد مبتلا به دیابت، کلسترول بالا و فشار خون از این رژیم‌ها پیروی می‌کنند. تاثیر مخرب لاغری سریع می‌تواند سلامت این افراد را به‌خطر بیاندازد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *