ارائه انواع رژیم‌های غذایی با بهترین متد

پس از رژیم لاغری و کاهش وزن، برخی افراد ممکن است با مشکل افتادگی پوست در برخی نواحی مانند شکم، بازوها، محل غبغب و سایر نقاط مواجه شوند. این مسئله اغلب به دلیل از دست رفتن چربی در این مناطق و برقراری تناسب بین میزان چربی و پوست بروز می‌کند. وقتی افراد اضافه وزن دارند، چربی در این نواحی تجمع می‌یابد و پوست تنگ و کشیده است. اما با کاهش وزن، چربی از بین می‌رود و پوست که پیش‌تر کشیده بود، اکنون افتاده و چروکیده به نظر می‌رسد. به عنوان مثال، اگر یک کیسه پر از مایع را در نظر بگیرید، زمانی که پر است، صاف و بدون چروک است؛ اما وقتی مایع آن تخلیه می‌شود، چروک‌ها شکل می‌گیرند. وضعیت پوست پس از کاهش وزن نیز به همین شکل است. در این مقاله به بررسی مسائل مرتبط با افتادگی پوست بعد از لاغری و راهکارهای جلوگیری از آن می‌پردازیم.

شل شدن پوست پس از لاغری

بسیاری از افراد فکر می‌کنند که بخشی که پس از کاهش وزن آویزان می‌ماند فقط پوست است، اما واقعیت این است که این بخش شامل همچنین چربی سرسخت است. چربی سرسخت نوعی از چربی در بدن است که خالص است و از بین رفتن آن زمان زیادی می‌طلبد، به‌خصوص چربی دور شکم که یکی از مثال‌های آن است. افراد معمولاً افتادگی این نوع چربی را با افتادگی پوست اشتباه می‌گیرند. برای تشخیص اینکه آیا افتادگی شما از جنس پوست است یا چربی، می‌توانید آن را در دست بگیرید و کمی فشار دهید. اگر چربی زیر پوست باشد، احساس خواهید کرد، اما اگر فقط پوست آویزان داشته باشید، این نشان می‌دهد که افتادگی پوستی دارید. این نکته در راهکارهای درمانی به شما کمک خواهد کرد.

فردی که بعد از لاغری دچار شل شدن و افتادگی پوست شکم شده است
عوامل ایجاد افتادگی پوست بعد از لاغری

دلایل افتادگی پوست پس از لاغری

افتادگی پوست بعد از لاغری می‌تواند به دلایل مختلفی رخ دهد. زمانی که وزن کاهش می‌یابد، پوست به شکل آویزان باقی می‌ماند. این اتفاق به این دلیل اتفاق می‌افتد که پوست نتوانست با سرعت بازگشته به اندازه‌ای که هماهنگ با وزن جدید شود. علاوه بر این، در زمان چاقی، پوست کشیده می‌شود تا توده بدنی افزایش یافته را در خود جای دهد؛ ولی زمانی که وزن کاهش می‌یابد، چربی‌های زیر پوست از بین می‌روند اما پوست همچنان باقی می‌ماند و آویزان می‌شود. همچنین، تحقیقات نشان می‌دهند که افرادی که به وسیله عمل جراحی وزن خود را کاهش می‌دهند، کلاژن کمتری تولید می‌کنند و کلاژن موجود نیز به اندازه کافی قوی نیست. به علاوه، ترکیب کلاژن باقی‌مانده در پوست تغییر می‌کند و پس از کاهش وزن، پوست دارای کلاژن کمتری است که ترکیب آن با کلاژن پوست جوان و سالم متفاوت است.

جلوگیری از افتادگی پوست بعد از لاغری

برای جلوگیری از افتادگی پوست پس از لاغری، مراقبت‌های خاصی را می‌توان انجام داد. در این مقاله قصد داریم به بررسی روش‌های طبیعی و پزشکی بپردازیم. بهره گیری از روش‌های که در ادامه معرفی می‌کنیم باعث تقویت ساختار پوست و جلوگیری از افتادگی پوست بغد از لاغری می‌شود.

بازوی فردی که بعد از لاغری دچار افتادگی پوست شده است
روش‌های طبیعی برای درمان افتادگی پوست بعد از رژیم لاغری

روش‌های طبیعی

عوامل زیر می‌توانند بهبود خاصیت ارتجاعی و استحکام پوست در افرادی که به دلیل کاهش وزن افتادگی پوستی تجربه می‌کنند، کمک کنند:

انجام تمرینات قدرتی

انجام تمرینات قدرتی می‌تواند به شما کمک کند تا توده عضلانی بدن خود را افزایش دهید و بدن خود را به نوعی سفت و مقاومتر کنید.

تامین مواد مغذی مورد نیاز بدن

مصرف کافی پروتئین برای داشتن پوست سالم بسیار حیاتی است، زیرا اسیدهای آمینه لیزین و پرولین که در پروتئین‌ها وجود دارند، نقش مهمی در تولید کلاژن دارند. ویتامین C نیز برای سنتز کلاژن ضروری است و به محافظت از پوست در برابر آسیب‌های خورشیدی کمک می‌کند. این ویتامین را می‌توان در مواد غذایی مانند کلم بروکلی، کلم بروکسل، سیب‌زمینی، توت‌فرنگی و پرتقال یافت. همچنین، اسیدهای چرب امگا ۳ که در ماهی‌های چرب یافت می‌شوند، می‌توانند به افزایش کشسانی پوست و اثرات ضد پیری کمک کنند. هیدراته نگه داشتن بدن با مصرف آب نیز بهبود ظاهر کلی پوست را بهبود می‌بخشد.

مصرف کلاژن

کلاژن هیدرولیز شده شباهت زیادی به ژلاتین دارد. این نوع کلاژن، یک فرآورده از کلاژن است که به طور طبیعی در بافت پیوندی انسان‌ها و حیوانات یافت می‌شود.

اگرچه تحقیقات مستقیم در زمینه اثرات کلاژن هیدرولیز شده بر افرادی با افتادگی پوست ناشی از کاهش وزن انجام نشده است، اما مطالعات عمومی نشان می‌دهد که مصرف کلاژن هیدرولیز شده ممکن است تأثیر محافظتی بر روی کلاژن طبیعی پوست داشته باشد.

در یک مطالعه، بعد از ۱۲ هفته مصرف مکمل کلاژن مایع، خصوصیات ارتجاعی پوست به همراه بافت و آبرسانی آن به طور چشمگیری افزایش یافت. این مکمل کلاژن مایع، حاوی ویتامین C، E، بیوتین و زینک بود. همچنین، کلاژن هیدرولیز شده به صورت پودری نیز موجود است.

استفاده از کرم‌های لیفت کننده

بسیاری از کرم‌های سفت کننده پوست در ترکیبات خود حاوی کلاژن و الاستین هستند. این کرم‌ها به سفت شدن موقتی پوست کمک می‌کنند، اما مولکول‌های کلاژن و الاستین به طور کلی بسیار بزرگ هستند و از طریق پوست به راحتی جذب نمی‌شوند.

روش‌های پزشکی برای جلوگیری از افتادگی پوست پس از لاغری

روش‌های پزشکی

راه‌حل‌های درمانی و جراحی‌ها، روش‌های تهاجمی برای حل مشکل افتادگی پوست پس از کاهش وزن شدید هستند.

پیکر تراشی یا بادی کانتورینگ

افرادی که وزن قابل توجهی را از طریق جراحی یا روش‌های دیگر کاهش داده‌اند، اغلب برای برداشتن پوست اضافی نیز به جراحی متوسل می‌شوند.

در جراحی بادی کانتورینگ، جراح یک برش بزرگ روی پوست ایجاد می‌کند و پوست و چربی اضافی را برداشته، سپس برش ایجاد شده را با بخیه‌های ظریف می‌بندد تا جای زخم به حداقل برسد.

انواع جراحی‌های بادی کانتورینگ عبارتند از:

این جراحی‌ها معمولا در طی ۱ تا ۲ سال پس از کاهش وزن شدید بر روی انواع مختلف بدن انجام می‌شوند.

بعد از جراحی‌های کانتورینگ بدن، فرد معمولا برای ۱ تا ۴ روز در بیمارستان باید بستری و تحت نظر پزشک باشد. زمان نقاهت در خانه هم معمولا بین ۲ تا ۴ هفته است. خونریزی و عفونت از جمله عوارض این جراحی‌ها هستند.

سایر درمان‌های پزشکی

اگرچه پیکرتراشی و کانتورینگ بدن به طور گسترده برای از بین بردن پوست شل استفاده می‌شوند، اما گزینه‌هایی با میزان تهاجم کمتر نیز وجود دارند که عوارض و خطر کمتری دارند:

این روش‌ها کمترین خطر و تهاجم را دارند، اما نتایج آن‌ها معمولاً به میزانی که جراحی‌های پیکرتراشی دارند، چشمگیر نیست.

جمع بندی

با توجه به متن فوق، افتادگی پوست پس از لاغری می‌تواند به دلایل مختلفی از جمله کاهش کلاژن، تغییر در ساختار پوست، و کاهش چربی‌های زیر پوستی رخ دهد. برای جلوگیری از این اتفاق، انجام تمرینات قدرتی، مصرف مواد مغذی مورد نیاز، استفاده از مکمل‌های کلاژن، و انجام روش‌های درمانی مانند درمان با فرکانس رادیویی یا سونوگرافی می‌تواند مفید باشد.

آیا می‌خواهید به راحتی و با تضمین نتایج مطلوب، به رژیم غذایی مناسب برای تحقق اهدافتان برسید؟ با رژیم غذایی تنظیم شده توسط دکتر خورشیدی، این امکان واقعیت می‌شود. با توجه به تجربه و دانش فراوان ایشان در زمینه تغذیه و سلامتی، رژیم غذایی اختصاصی‌ای که برای شما تهیه می‌کنند، تنها به نیازها و وضعیت شخصیتان تطبیق داده می‌شود. این رژیم‌ها، با توجه به اصول علمی و متناسب با سلایق شما، به شما کمک می‌کنند تا با حفظ سلامتی و رسیدن به وزن ایده‌آل، به زندگی سالمی دست یابید.

دکتر خورشیدی

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *